Vladimír Syrovátka - Andělé s jedním křídlem

3-4 2009 Knihy česky
obálka čísla

Autor je narozený v Polsku jako Volyňský Čech. Možná tato kombinace způsobila, že se na svět dívá s mnohem větším odstupem než my. Už sám název knihy láká a je vysvětlen, když knihu otevřete: „Lidé jsou andělé s jedním křídlem: když se dva obejmou, mohou létat“.

Vladimír Syrovátka poté, co mu byl úředně patentován desátý vynález usoudil, že technický pokrok není to, co stojí za jeho pozornost (a my se díky jemu vracíme k hodnotám, které tady byly odjakživa). Své přesvědčení nám ukázal na mnoha výstavách, které provokovaly naši šedou kůru mozkovou k činnosti. Točí se o něm filmy...

Vydal teď třetí knihu (už jsme mohli číst Štěstí na kolečkách a Pokrok je blbec!?). Je to „888 sentencí, aforismů a magorismů“ a když ji čtete, neustále si opakujete: No, tohle si musím pamatovat... a tohle je fakt nápad... Co říkáte například větě: „Nejvíc sebevědomí má nevědomost“ nebo „Upřednostněním rychlosti civilizace nastartovala problém, co s ušetřeným časem“? A něco aktuálního k současné ekonomické krizi: „Když se na světě spojí všichni poctiví obchodníci, může to vydat na fotbalovou jedenáctku!“ A bonus navíc: černobílé fotky, na které je radost pohledět!

(šeb)
Vydalo Nakladatelství Dokořán
Praha, 2008

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012