Náhrdelník z Hostýna

3-4 2009 Knihy česky
obálka čísla

Před časem mi jedna milá čtenářka z krásného bystřického kraje poslala knížku Boženky Páleníčkové s výše uvedeným názvem. Přidala jsem ji do „komínku“ vedle lůžka v mé ložnici, kde trpělivě čekají všelijaké krásné knihy až je budu číst. Naštěstí jsem dávno zrušila televizi, takže to pomaloučku jde. Poté, co jsem přečetla několik překrásně napsaných, ale velice smutných knih Arnošta Lustiga, další o hladovění v Irsku a umírání ubožáků na lodích, když utíkali do zaslíbené Ameriky, druhou o těžkém konci života geniálního malíře, avšak rozporuplného člověka Paula Gauguina, knihu o obléhání Stalingradu a nejstrašnější příběh (o gulagu) co jsem kdy četla Krvavé jahody, sáhla jsem po knížce, která vypadala romanticky a jakoby z předminulého století. Ilustrace Oldřicha Páleníčka na titulu tomu trochu nasvědčovala. Dva mladíi lidé se drží za ruce před hostýnským kostelem...

Začátek knížky je skutečně romantický. Mladý židovský muž se zamiluje do krásné dívky z Valašska, která slouží u svého strýce v Bratislavě. Začíná krásný románek, chlapec přichází požádat o ruku své vyvolené její rodiče na chalupu v Beskydech, kde žijí. Přes rozdílné náboženství všechno vypadá dobře. Mladý pár se naopak těší se vzájemného obohacování zvyků a víry. I rodiče jim přejí.

Bohužel, nepřeje doba, resp. němečtí fašisté, kteří napadnou naši zem.

A pak už je to zase jako v těch knížkách Arnošta Lustiga. Koncentrační tábory, plynové komory, hromadné vraždy, nesmírné utrpení.

Čtenář se ke konci knížky však přece jen dostane k – i když ne ke šťastnému – tak alespoň ku smírnému konci příběhu.

A pak se dočtu v časopise Bystřické POKROKY, že v říjnu 2008 zemřela autorka knížky Božena Páleníčková. Ve svých 95 letech. Napsala řadu knížek, básní a byla vždy oddaná svému městu Bystřici pod Hostýnem.

A tak se mohu jen připojit k těm, kteří na vlasteneckou spisovatelku vzpomínají a poděkovat těm, kteří Bystřické POKROKY tvoří. Jsou to Mgr. Marta Pořízková, B. Karpíšková, za radu Mgr. V. Bělíková, Dr. O. Páleníček, I. Kopčil.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012