MČK - Co bylo

* Koncert k poctě Karla Hašlera (Jak ho neznáte) a to dne 24. února. A byl moc dobrý, ještě lepší než ten 9. prosince, o kterém jsme obšírně psali. Zahajoval jej Přemysl Rut u klavíru a s báječným přednesem Hašlerových méně známých písní, za což sklidil zasloužený aplaus. Pak přišel na pódium pan Oplustil, tvůrce Hašlerovských TV seriálů a po něm paní Hilda Hojerová. Oba trošku zavzpomínali a zauvažovali o významu a odkazu nejvýznačnějšího českého písničkáře. - A jsme u tohoto slova a jádra věci zmíněného koncertu: Byl uspořádán v Městské knihovně v Praze pro podporu zbudování pomníku k poctě Karla Hašlera. Všichni účinkující z toho důvodu vystoupili bez nároku na honorář a stejně tak organizátoři - Mezinárodní český klub a nově ustanovené občanské sdružení Písničkář.
Jihočeská hudební skupina Archeus, uváděná jako důkaz zlidovění "hašlerovek", učinila od prosincového vystoupení kvalitativní pokrok. Za pomoci zpěváka Václava Svobody, jinak jejich hlasového poradce, předvedla svižnou písničkovou směs, která navodila upřímnou až dojemnou atmosféru v sále. (Věrohodní vědci tvrdili, že i přítomní vzácní pánové v publiku - Radovan Lukavský, Jan Pixa a Alfréd Strejček se neubránili styku kapesníku s okem a to především při pohledu na zpívající a hrající dětské členy skupiny.)
Po přestávce se ujalo vlády Šlapeto, kterému to, jako vždy, velice dobře šlapalo. Zpívající Ivo Zelenka či Oťas Litomiský jsou originálními postavami s citem pro tento druh písniček i humoru.
Zvláštní ocenění patří zpěvačce a moderátorce večera Pavlíně Filipovské. "Táhla" celý večer průvodním slovem, improvizacemi a rozhovory s účastníky, a v druhé "šlapetovské" půli pořadu měla i divadelní a pěveckou roli. Zhostila se jí opravdu velmi profesionálně a k tomu navíc procítěně.
Během večera se někteří návštěvníci přihlásili do sdružení Písničkář, což můžete učinit také, pokud chcete být nějakým způsobem nápomocni k tvorbě či podpoře pomníku našeho nej nej písničkáře Karla Hašlera. Stačí dát vědět o svém zájmu na adresu naší redakce a budou vám zaslány veškeré informace.
*
Dvoje setkání v příjemné literární a poetické kavárně OBRATNÍK na Smíchově U Anděla v ulici Jindřicha Plachty 28. Mají tam báječné koláče sladké i slané, dobré vínko, nevšední večerní pořady, nabídku knížek i časopisů (včetně Českého dialogu). Bohužel, kavárnička je malá a zájem členů našeho klubu přesáhl její prostorové možnosti, takže se budeme muset uchýlit na pravidelná posezeníčka jinam. Dáme vědět poštou...
*
Koncert naší japonské členky, vynikající klavíristky Yumeki v žižkovském Atriu. Hrála Mozarta, Chopina, Debussyho, Janáčka a ve svých "princezniných" šatech uchvátila i přítomné dětské publikum, které jí po skončení předalo květiny. (A řeklo upřímně, že neví, jestli se mu více líbila hudba či Yumeki sama. "Oboje" byl výsledek mého malého osobního průzkumu této věci.) K tomuto koncertu se vrátíme v příštím čísle i s fotografiemi.
-es-
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad