Zapadlí vlastenci u Evropské unie

Poblíž francouzsko-německé hranice leží na Rýně půvabné a malebné město Štrasburk. Žije zde nemálo Čechů a Slováků, kteří v tomto městě našli po násilné okupaci naší vlasti v roce 1968 svůj nový domov. Sdružení rodáků z Československa, které ve Francii stmeluje naše krajany, má svou odbočku i ve Štrasburku.
V roce 150. výročí narození TGM se mi dostalo milého pozvání, zda bych pro štrasburské krajany nevystoupil s pořadem, který je věnován památce našeho prvního prezidenta. A tak mi dovolte, abych se podělil o krásný zážitek, který mi štrasburští Čechoslováci svým pozváním připravili. A neskromně doufám, že i já jsem jim vystoupením dal hezký a poutavý kulturní večer.
Duší i srdcem štrasburského Sdružení Čechoslováků je paní Drahomíra Rothová. Pod jejím vedením, ale i za vydatné a nezbytné pomoci členů uspořádala pobočka nespočet akcí, a to vše s jediným cílem: neztratit a nikdy nezpřetrhat pouto s rodnou zemí a s rodným jazykem. Činnost obdivuhodná, hodná pravých vlastenců. Činnost, která si zaslouží dík, který asi nezaznívá často.
Pro mne byl zážitek z vystoupení velice dojímavý. Pořad Písnička pro pana prezidenta je dramatizací Čapkových Hovorů s TGM upravených pro jednoho herce. Tento pořad už získal uznání v Rakousku, Švýcarsku a Kanadě, kde ho všude krajané přijímali s nesmírným zaujetím, a potlesk a slzy dojetí byly pro mne tou nejvyšší odměnou. Ale ve Francii to bylo přece jen trochu jiné. Se štrasburskou pobočkou Sdružení Čechoslováků spolupracují a jsou jejími členy také Francouzi. Nejenže nadšeně tleskali, ale spolu s ostatními (slova neznali) alespoň broukali Ach synku, synku, kterou jsme v závěru pořadu všichni panu prezidentovi zazpívali.
A tak, štrasburští krajané, dík za to, že nezapomínáte na svou rodnou řeč.
Jiří Brož
herec a recitátor
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad