Mafie se bojí Cepla

3-4 2009 Aktuality česky
obálka čísla

Místo rubriky U nás v Kocourkově jsme tentokrát vystřihli pár článků z novin, které Kocourkov také dokládají, ale nejen Kocourkov... čtěte pozvánku Jardy Hutky na straně 35. Ten píše o zločincích v naší vládě a justici stručně a jasně...

HN, názory

Rozhodnutí Vrchního soudu v případu „justiční mafie“ je - není pro to mírnější slovo - pobuřující. Nikoli proto, že odvolací senát zrušil rozsudek soudce Vojtěcha Cepla mladšího. Ale proto, že mu věc rovnou odebral.

Připomeňme: prapůvodem je sporné vyšetřování tehdejšího vicepremiéra Čunka. Protože byl případ v roce 2007 špatně pohřben, dodnes leze z hrobu. A jelikož nešel k soudu Čunek, vedou se náhradní spory. Jako tento: Smí opoziční politička říkat, že případ „zákulisně zmanipulovala justiční mafie“? Cepl mladší řekl loni ano, Vrchní soud to ruší.

Mohl by to být „jen“ střet dvou soudních kultur. Vojtěch Cepl mladší jednal aktivisticky, mnohé důkazy opatřil sám, když toho rychloústá Marie Benešová nebyla schopna. Je to soudce mediální a otevřený, cituje Ústavní soud i staročeského klasika Pavla Kristiána z Koldína. I když jsme k jeho rozsudku měli na tomto místě výhrady, byl jasný a silný.

Soudkyně Žáková, Dudová a Vostrejšová rozhodly neveřejně, tutlalsky. Vytýkají mu, že „neregulérně pomáhal“ Benešové, prováděl i důkazy, které ji nenapadly. (Nepoznaly citát z Koldína, což je zjevně popudilo nejvíc.) Soustředí se na hledání hnid a překlepů, aby mohly rozsudek - chválený laiky i odborníky za čtivost a přehlednost - prohlásit za „nesrozumitelný“... a věc přikázat jinému soudci!

Okamžitě odebrat případ, to se zásadně nedělá. Nemáme pro to jiné vysvětlení než obavu, že by Cepl mladší údajná „závažná pochybení“ odstranil při jediném jednání. Předsedkyně senátu Naděžda Žáková už nejednou pomohla silnějším a vlivnějším proti slabým. Znalcům napověz: Rejžek v. Vondráčková, novinář Brezina v. premiér Zeman, rozstřílený jugoslávský pistolník Hanuša v. český stát. Už ji důtklivě napomínal Ústavní soud. Věříme, že by to udělal i v tomto případě.

Tomáš Němeček,
HN, názory

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012