Padla vláda...

3-4 2009 Aktuality česky
obálka čísla

Včera navečer přehlasovali rudí a oranžoví modré. Tedy ČSSD, která se pokoušela v tomto volebním období vyjádřit nedůvěru vládě ODS již čtyřikrát, se opět spojila s komunisty, ale k přehlasování ODS jí napomohli i dva její členové a dvě rebelky ze Strany zelených. Vedla je k tomu s největší pravděpodobností pomstychtivost, neboť měli ve své straně problémy. Předsedu ČSSD, který má svým vyjadřováním velmi blízko ke zločinci Klementu Gottwaldovi, vedla k tomuto činu, jako i k mnoha jiným, nezkrotitelná touha po moci. A možná, že by psycholog či psychiatr přidal hodnocení: komplex méněcennosti. (Malý kulatý mužík vedle urostlého politického soka Topolánka, který v poslední době vyrostl zjevně i politicky.) Jako předsedající Evropské unii si premiér vedl velmi dobře a úspěšně.

K pádu vlády ovšem přispěl i jiný Topolánkův sok, prezident České republiky Václav Klaus. Ten přišel před pár dny pozdravit sjezd socialistů, což byla pro ně zjevná podpora. Psycholog by zde jistě řekl něco o nezkrotitelném narcismu. Před nedávnem ostentativně opustil stranu, kterou zakládal a podpořil založení jiné. A to při zvolení sliboval, že bude prezidentem nadstranickým, prezidentem všech.

Pravda je, že vlády pravicové se u nás také notně podepsaly na současném stavu destrukce, bující korupce, absence jakékoliv morálky a nedůvěry až zoufalství lidu obecného, když „hlásaly vodu a víno pily“. Když - ovšem stejně jako vlády levicové, nechaly bez trestu zloděje milionů a miliard, když neudělaly potřebné slibované reformy zdravotnictví (až na poslední výjimky, např. třicetikoruny, která naopak naštvala většinu jednodušších občanů), důchodů apod. o justici ani nemluvě. Také poslední vláda snížila daně, o čemž je ticho po pěšině...

A nejhorším podrazem na voliče byla opoziční smlouva.

A Václav Klaus? Za jeho ministrování na Ministerstvu financí krachovaly banky a on hezky do světa volal, že tržní hospodářství všechno vyřeší. Pamatuji si, jak tvrdil, že noviny jsou něco jako rohlík, buď si je člověk, koupí nebo ne. Ano, lidé ponejvíce kupují přiblblý bulvár, protože jsou otupělí z toho, co se kolem nich děje. Než aby řešili problémy společnosti, které prostě řešit nemohou, protože tato společnost není občanská (taková by přece omezovala moc mocných a to oni nedovolí, protože oni nedovolí nic co se jim nelíbí) tak si radši přečtou jak se hvězdička pop music zase rozvádí.

Morálka? To je nějaká třešinka na dortu, říkal Václav Klaus tehdy kdysi. Náhodou si třešinky dali do znaku komunisté. A Václav Klaus je jako čerstvě zvolený prezident pozval do Lán. Všichni slušní lidé byli tehdy zděšeni, když viděli televizní přenos s estébákem Filipem, jak se naklání z balkonu, kde kdysi postával TGM. Ale Klause pro zvolení komunisté tiše podpořili, i když on se od toho distancoval, tak se asi musel odvděčit.

Nedávno vystoupil jako rebel v Evropské unii. I když nemám názor na globální oteplování zaviněné lidmi, které on popírá, z jeho popírání užitečnosti Lisabonské smlouvy jsem rozpačitá. Proč se o tom více nediskutuje. Nabízí se podezření, že ten, kdo nechce nad sebou další vyšší orgán, má obavy o svoji osobní, nikoli o státní a národní svobodu. A když je někdo narcis, tady nejmenuji, a chtěl by být prezidentem zeměkoule, samozřejmě musí nenávidět ty, kteří by mu to třeba zhatili.

A ještě maličkost: Sněmovna schválila zákon (a Klaus ho podepsal), aby novináři nesměli citovat z policejních odposlechů. A pár dní nato se Sněmovna usnesla, že novináři nesmějí chodit po Sněmovně. Vyhradili jim místo kdesi dole, kam za nimi ten, kdo jim bude chtít něco sdělit, prostě sejde.

Takže závěrem: Hlídací psi demokracie jsou na řetěze, ve Sněmovně zvítězila destrukce a komunisté se radují. Také se raduje Rusko. Nevěřím sice takovým silným konspiračním teoriím, že je Klaus ruským agentem, ale rozhodně jim on i mnozí další ve vládě a v Parlamentu vycházejí hojně vstříc. Dokonce, když se jedná o prodeji našeho nejdůležitěšího letiště Ruzyně, jedním ze zájemců je nechvalně známý ruský Aeroflot. Je nad slunce jasné, že Rusko je nebezpečný imperiální stát a jeho snahou je ovládat všechno, co se ovládat nechá.

Že naši volení zástupci, kteří byli původně třeba sympatickými lidmi, jakmile se dostanou k moci, změní se v chytráky, kteří chtějí využít příležitosti nahrabat si, když mohou, že lžou a kradou (jak se asi TGM v hrobě obrací!), to sice odsuzuji a jimi hluboce pohrdám. Ale horší je, že svou naprostou nezodpovědností svrhnou vládu jen pro svou ješitnost ve chvíli, kdy se jí zrovna dost daří a kdy předsedá Evropské unii a kdy tak nahrávají Rusku... To už není jen hloupost chlapečků, kteří se lopatičkami a kyblíky mlátí po hlavičkách na písku, to už není naivita, ani zlý úmysl, to je přímo zločin.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012