Zázračný doktor Václav Klaus

3-4 2009 Ostatní česky
obálka čísla

Je vskutku renesanční osobností. Asi je to dané místem, kde panuje. Genius loci způsobil, že na Pražském hradě sedí a radí odborník na všechno. Václavu Klausovi se podařilo rozdělit český národ na dvě nesmísitelné skupiny: jedna bezmezně prezidenta obdivuje a druhá ho bezmezně nesnáší.

Jednou z posledních aktivit Václava Klause bylo zhodnocení globální hospodářské krize. Vlády na celém světě hledají programy, kterými by oživily ekonomiku. Vymýšlejí balíčky a balíky opatření, ustanovují komise a ptají se těch nejchytřejších z chytrých, co dělat. Protože když lidé nemají práci, nemají peníze a nenakupují – a továrny propouštějí, protože jejich výrobky nikdo nekupuje, protože lidé nemají peníze atd., atd. Ale Václav Klaus ví, že krize pomine stejně jako chřipka...

Říká se, že léčená chřipka trvá týden a neléčená sedm dní. Tento příměr použil náš prezident, který se vysmál doktorům a jejich lékům, stejně tak jako polehávání v posteli – aby se např. chřipka nezvrhla v zánět plic. Vysmál se ekonomům, mezi kterými je zcela jistě pár nositelů Nobelovy ceny nebo čekatelů na ni, že chtějí léčit nezaměstnanost a sociální propad milionů lidí. Krize že má svou vnitřní dynamiku a jednou skončí. Je tedy jedno, jestli něco děláme nebo neděláme...

Mám dvě otázky:

  1. Jak by se asi cítil Václav Klaus, kdyby byl nebyl bohatý a najednou přišel o práci?
  2. Zná Václav Klaus knihu Zdeňka Jirotky Saturnin? Je tam osoba zvaná teta Kateřina, která taky všechno ví a všechno zná. Nejsou ze stejného kraje?

Václav Klaus taky promluvil na půdě Evropské unie. Zkritizoval Unii jako celek, její jednotlivé aktivity i její členy... Po světě propaguje svou teorii globálního NEoteplování. Architekt Jan Kaplický byl podle něho nula a tak neposlal na jeho pohřeb ani posluhu s kytkou. Markéta Irglová dostala Oscara za nejlepší filmovou píseň a Václavu Klausovi nestála za pár slov ocenění. Atd. atd.

Obávám se, že nás čekají ještě trpké chvíle...

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012