Stalo se v únoru

3-4 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. února

Po čtrnácti letech se do Státní opery v Praze vrátil Ples v opeře. Jednou z VIP byla Ivana Trumpová, americká podnikatelka českého původu.

3. února

Největší odběratel tříděného plastového odpadu z Evropy kvůli krizi už nenakupuje. Také v Číně se průmysl hroutí...

4. února

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zredukovala 250 návrhů, jak pomoci české ekonomice. Vybrala 26 doporučení, která mají pomoci podnikatelům a udržet zaměstnanost.

5. února

Potápěči objevili na dně Vltavy zbytky dvou mostních pilířů z Juditina mostu z 12. století, který byl později nahrazen mostem Karlovým.

6. února

Česká sněmovna schválila další působení našich vojáků v zahraničích misích včetně Afghánistánu.

7. února

Kardinál Miloslav Vlk odmítl rehabilitaci britského biskupa Richarda Williamse, který popírá holokaust. Williamsovu exkomunikaci zrušil papež Benedikt XVI.

9. února

Krajně pravicová Dělnická strana, kterou chce česká vláda zakázat, žádá o zakázání také levicové ČSSD.

10. února

Prezident Václav Klaus prohlásil, že není třeba hledat protikrizová opatření. Krize prý pomine stejně jako chřipka.

11. února

Benešovský okresní soud zamítl žalobu Sofie Hohenbergové, pravnučky Ferdinanda d´Este, která chtěla zpět od státu vybavení zámku Konopiště. Tím se zpochybnila i naděje získat samotný zámek Konopiště.

12. února

Ve Vídni se koná monumentální výstava díla českého secesního malíře Alfonse Muchy. Je na ní 250 exponátů – od obrovských pláten až po ilustrace a šperky. Počátkem června se výstava přesune do Mnichova.

13. února

Významný člen ČSSD v Královehradeckém kraji Miloslav Mrština dostal v nedávné minulosti milionové dotace na svůj hotel v Náchodě. Firma, které objekt pornajímal, v něm provozovala i nevěstinec.

15. února

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, která znemožňuje novinářům zveřejňovat informace z policejních odposlechů. Trest je od pokuty do pěti let vězení.

16. února

V pražské galerii Sklenář zahájila Eliška Kaplicky výstavu „Josef a Josef“ – otce nedávno zemřelého Jana Kaplického a jeho syna Josefa. O svém vztahu se slavným architektem píše Eliška Kaplicky knihu, na podzim by zároveň s ní měla být premiéra časosběrného dokumentu režisérky Olgy Špátové.

17. února

Padesát zahraničních dělníků, převážně z Mongolska, využilo nabídky české vlády a vrací se domů. Zdarma dostanou letenky a 500 euro jako odškodné za to, že u nás pro ně není práce.

18. února

Finanční situace ve střední a východní Evropě vyvolala obavy investorů a bank ze západních zemí. Prudce oslabuje koruna a pražská burza kolabuje.

19. února

Expremiér Miloš Zeman označil současnou činnost dvou nejsilnějších stran za „blbou“. ODS hájí zájmy podnikatelů, ČSSD zaměstnanců – ODS tedy připravuje stát o peníze a ČSSD je příliš rozhazovačná.

20. února

Zhruba 80% českých seniorů se cítí šťastnými a pokud jde o celkovou spokojenost se životem, hlásili tázaní 7 bodů z 10 možných. Překvapivě nejméně šťastní jsou starší lidé ve slunném Španělsku, i když žijí blízko svých dětí.

21 února

Úřady ve Francouzské Guyaně zadržely několik Čechů a obvinily je z pokusu vyvézt ze země chráněná zvířata – pravděpodobně ještěrky.

22. února

Sdělovací prostředky jsou plné informací a komentářů k prvnímu fotbalovému zápasu, který se měl odehrát bez asistence policie. Ještě před začátkem zahnalo několik desítek rozzuřených fanoušků na útěk místní ochranku a policie musela přijet, aby zabránila krveprolití.

24. února

Dvě nelichotivé informace uveřejnily české úřady:

  1. Prostitutky vyberou od zákazníků skoro devět miliard korun ročně,
  2. Ve srovnání s rokem 2007 bylo zadrženo loni dvakrát tolik podnapilých řidičů (14 784).

25. února

Náhodou oslavil náš stát výročí komunistického puče v roce 1948: po osmnácti letech soudů byla konečně vrácena Mozartově obci slavná pražská vila Bertramka. Bolševici ji ukradli v roce 1986.

26. února

Lidé, kteří byli z politických důvodů vyhozeni z vysokých škol, mají šanci na finanční odškodnění. Jedná se o období od 25. února 1948 do 1. ledna 1990.

27. února

Praha bude počátkem dubna hostit amerického prezidenta Baracka Obamu, který bude cestovat po Evropě.

28. února

Společnost American Friends of the Czech Republic oznámila, že před pražským Hlavním nádražím bude obnoven pomník amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.

Připravila
Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012