Stalo se v lednu

3-4 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. ledna

Ekonomičtí analytici předpokládají, že Českou republiku čeká těžký rok. Zpomalí se růst ekonomiky a výrazně naroste počet nezaměstnaných. Negativní zprávy se na nás pohrnou celý rok a zlepšení snad nastane v roce 2010.

3. ledna

Od 1. ledna nemusí pacienti v nemocnicích v Kolíně, Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově platit poplatky. Nový hejtman Středočeského kraje David Rath začal plnit své předvolební sliby.

5. ledna

Posledním žijícím Čechem, který přežil nacistický vyhlazovací tábor Osvětim, je Alfred Jánský (94). Na předloktí má vytetované číslo 69783.

6. ledna

Česká mise na Blízkém východě nebyla úspěšná. Izraelci odmítli návrh ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, aby v pásmu Gazy byly rozmístěny hlídky pozorovatelů.

7. ledna

Z Ruska dostáváme jen čtvrtinu nasmlouvaných dodávek plynu. Je to důsledek sporu mezi vyvážejícím Ruskem a transitní Ukrajinou. Zásoby máme na čtyřicet dní.

8. ledna

V den, kdy jsme přebírali vedení Evropské unie, musel premiér Mirek Topolánek řešit problémy s dodávkami ruského plynu do Evropy. Jednal o tom v Praze také s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem.

9. ledna

Premiér M. Topolánek se omluvil předsedovi opoziční strany ČSSD J. Paroubkovi za svého ministra vnitra. Ivan Langer označil Paroubka vrahem, protože odmítl další setrvání českých vojáků v zahraničních misích.

10. ledna

Soudce Nejvyššího soudu František Ištvánek byl před rokem 1989 členem KSČ. Tím je zpochybněna jeho nestrannost ve sporu státu a církve o vlastnictví Svatovítského chrámu na Pražském hradě.

11. ledna

Historici objevili dokument, ve kterém před čtyřiceti lety student Jan Palach vyzývá studentského vůdce Lubomíra Holečka k obsazení českého rozhlasu a podpoře české vlády. Jan Palach se na protest proti okupaci země a nastupující normalizaci v lednu 1969 upálil.

12. ledna

Michael Kocáb, který se proslavil s kapelou Pražský výběr a po roce 1989 dohlížel na odchod sovětských vojsk „umístěných dočasně na našem území“ se stane novým ministrem pro lidská práva.

13. ledna

Konečně došlo k ohlašovaným změnám ve vládě. Ministra zdravotnictví Tomáše Julínka vystřídá Daniela Filipiová, na místo ministra dopravy Aleše Řebíčka usedne bývalý středočeský hejtman Petr Bendl, ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka nahradí Cyril Svoboda a ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková uvolní židli Michaelu Kocábovi.

14. ledna

Ještě ani nebyla oficiálně odhalena plastika Davida Černého na budově bruselské Rady EU a začal skandál. Jako první se ozvali Bulhaři, jejichž země je zobrazena jako turecký záchod. Vyšlo také najevo, že Černý si jména místních umělců vymyslel a celé dílo pojal „jako groteskní nadsázku a mystifikaci, která k české kultuře patří“.

15. ledna

Bylo oficiálně potvrzeno, že v nemocnici v Motole leží bývalý prezident Václav Havel a příští tři dny budou kritické. Bylo oznámeno, že na ulici zkolaboval architekt Jan Kaplický. Zemřel na infarkt, protože lidé jej považovali za opilce a záchranka přijela pozdě.

16. ledna

Sérii omluv vyvolala plastika Davida Černého v Bruselu. Politici se vztekají, lidé z ulice si ji prohlížejí se smíchem. Černý oznámil, že autorský honorář dva miliony korun vrátí státu.

17. ledna

K Václavu Havlovi přišel na návštěvu Václav Klaus i Mirek Topolánek. Další desítky ohlášených návštěv lékaři zakázali.

19. ledna

Policistovi z Brna hrozí obvinění za ublížení na zdraví s následkem smrti a až patnáct let vězení. Při zatýkání zbil vietnamského narkomana, který poté zemřel.

20. ledna

Popularita předsedy vlády Mirka Topolánka prudce narostla. Jako šéf vlády předsedající země EU řeší problém s ruským plynem a izraelsko-palestinský konflikt.

21. ledna

Odvahu, tvrdost a víru popřál nově zvolenému prezidentovi USA Baracku Obamovi český premiér a předseda Rady EU Mirek Topolánek. Očekává od něj, že potvrdí protiraketovou obranu Evropy a zmírní napětí na Blízkém Východě.

22. ledna

Naši zemi navštíví letos dva prominenti: papež Benedikt XVI. a ruský premiér Vladimír Putin. Papež by měl s námi oslavit výročí smrti sv. Václava (28. září).

23. ledna

Učitelka Marta Semelová nesmí učit vlastivědu. Je členkou KSČM - a tak žákům vyvychvaluje Klementa Gottwalda a zpochybňuje politické procesy v padesátých letech. Tvrdí, že dějiny se nyní falšují a podepsala výzvu komunistů, že by se mělo učit také o kladných stránkách minulého režimu. Naopak by zakázala zvát do škol na besedy politické vězně.

24. ledna

Na Hradě se představili noví ministři Topolánkovy vlády.

26. ledna

Co chystá nová česká vláda? Nižší daně pro firmy, víc pracovních příležitostí pro lidi po rekvalifikaci a čerstvé absolventy škol, lehčí přístup k penězům pro financování provozů, podporu dopravy, větší dotace infrastruktuře a podporu renovace panelových domů.

27. ledna

Slova středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha (ČSSD) o možnostech posílení ekonomiky v době krize vyvolala bouři na politické scéně. Rath mj. uvedl jako funkční Hitlerovo vyzbrojování Německa v třicátých letech.

28. ledna

Polská nacionálně orientovaná strana „Vpřed, Polsko“ dostala v rámci svého ustanovovacího jednání pozdravný dopis od prezidenta V. Klause.

29. ledna

Čeští školáci si neváží učitelů, kteří jim dávají příliš velkou svobodu. Štvou je víc, než když vykládají nudně.

30. ledna

Rakousko se dál bojí příchodu lidí z nových zemí EU. Svůj pracovní trh chrání i Němci, Belgičané a Dánové.

31. ledna

Loni byla zaměněna miminka v třebíčské porodnici. Rodiny obou holčiček získaly rozhodnutím soudu celkové odškodné 3,3 miliony korun. Jejich psychické trable tím však zdaleka nekončí...

Připravila
Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012