Řeči do prázdna aneb návrat k řečem po sedmdesáti letech - Adolf Loos - pionýr moderní arcitektury

V posledních letech jakoby došlo ke znovuobjevení Adolfa Loose. Jednoho z výrazných mistrů moderní architektury, který se stal již za svého života legendou. Zanechal stopy v české architektuře a ve středoevropském myšlení i přesto, že se jeho význam průběžně měnil. Začal být oslavován jako guru moderní estetiky. Za nejvýznamnější a zároveň i nejznámější Loosovo dílo nacházející se na našem území je považována vila továrníka Františka Müllera z roku 1930.
Müllerova vila leží v pražských Střešovicích a v současnosti je přístupná veřejnosti. Zájemci najdou více informací v anglickém textu "Loos´ legacy lives on in Prague" od Alana Levyho (viz lednové číslo Českého dialogu).
Mezi ty, kteří objevují a propagují dílo brněnského rodáka Adolfa Loose (1870 -- 1933) patří i kutnohorské nakladatelství Tichá Byzanc. V edici Teorie vydalo koncem loňského roku Loosovu knihu Řeči do prázdna. Číší vína byla pokřtěna 14. března 2002 v prostorách firmy ImarmItalIanI v Praze, jež se na vydání také podílela.
Příjemnou atmosféru jakoby svou přítomností dokresloval duch tohoto kmotra funkcionalismu, vítěze nad ornamentem. Syrové cihlové interiéry, ozdobené mozaikami, terakotou a různobarevnou keramikou, působily lehce a impozantně zároveň. Návštěvníci měli jedinečnou možnost vnímat pestrost barev a tvarů. Neznám lepšího a příjemnějšího místa, kde by vynikla myšlenka a dílo Adolfa Loose lépe než v detailně promyšleném a estetickém prostředí ImarmItalIanI. Úvodem slavnostní prezentace zazněly pozoruhodné přednášky prof. architekta Vladimíra Šlapety a rakouského profesora Adolfa Opela, který je také autorem několika knih o Loosovi.
Kniha Řeči do prázdna vyšla v češtině poprvé v roce 1929 v nakladatelství Orbis a představovala jakýsi "soubor statí o architektuře, bydlení, ústroji a jiných praktických věcech", uspořádaný dr. Bohumilem Markalousem. Většina v knize zahrnutých teoretických a kritických statí byla publikována v německém a českém tisku, především ve vídeňských listech: týdeníku Die Zeit (1897), Wage (1897-1898), N. W. Tagblatt (1900) a v Neue Freie Presse. V roce 1898 pravidelně v Neue Freie Presse tiskli Loosovy komentáře a články k Jubilejní výstavě 1898. Zde také uveřejnil řadu polemických a satirických článků o vídeňské secesi.
V roce 1903 Adolf Loos sám zaplnil dvě čísla časopisu Das Andere (To ostatní s podtitulem List k propagaci západní kultury v Rakousku), jež byla přílohou časopisu Kunst. Na stránkách tohoto časopisu Loos pojednával tónem pohybujícím se mezi aforismem a paradoxem o nejrůznějších tématech týkajících se životního stylu. Věci a děje komentoval a hodnotil podle osobních etických spíše než estetických principů. I Markalous píše, že "všichni, kdo ho znají, líčí ho jako roztomilého, vždy k pomoci ochotného, jako mravně vysoko stojícího člověka". Některé z mnoha tezí jsou základem jeho snad nejslavnější eseje Ornament a zločin, vydané v roce 1908, která je také, spolu s šesti texty z Das Andere, součástí knihy Řeči do prázdna. Sérii statí uzavírají články o Loosovi a úryvky rozhovorů s ním.
Jeho tvorbu poznamenala cesta do Spojených států, kde v letech 1893 až 1896 pobýval u svého strýce ve Filadelfii. Americký pobyt Loose natrvalo ovlivnil. Odpoutání se od akademických postojů, důraz na kvalitu řemeslné práce, osvobození se od ornamentů a především přemýšlení o pojetí klasičnosti v něm dozrály a staly se tématy, ke kterým se ve svých esejích, ale i svých architektonických návrzích a stavitelské práci stále vracel. Neboť jak říkal, "ornament, nejsa již spjat s naší kulturou žádným organickým úvazkem, přestal být výrazem naší kultury. Ornament, jenž se dnes vyrábí, není již živým plodem ani společnosti, ani tradice". Jeho pojetí tvarů a umění směřovalo ke kubismu.
V letech 1897 až 1900 intenzivně publikoval. Psal o hygieně, stolování, oblékání a zařizování bytu, o kultuře jídla, o estetice a umění. Vyhledával příležitosti, aby mohl dávat svým duchaplným způsobem tvůrčí podněty. Vždy však výstředně, nezvykle a kriticky. "Žádá, aby byl život zracionalizován, zvěcněn -- a to je také jeho mravní postulát, protože s estetikou nechtěl mít nic společného," napsal H. E. Jacob v Prager Tagblatt v roce 1928. Loos chtěl dělat věc čistě, užitkově. Krásné je pro něho to, co je praktické.
Žil ve Vídni. Hojně cestoval, stal se světoběžníkem. Pobýval často v Paříži, Německu a Československu. Značnou polemiku vyvolala realizace hladkého bílého povrchu horní části fasády obchodního domu Goldman & Salatsch, který ve Vídni v roce 1910 postavil. Až poté získala Loosova architektura oblibu u vzdělané vídeňské buržoazie. Během druhého desetiletí 20. století navrhl a postavil mnoho budov, například Scheuovu vilu (1912), první terasový dům postavený ve střední Evropě. V roce 1930 mu Československá republika poskytla čestný důchod. Ačkoliv byl velmi nemocný, byl Loos činný až do léta 1932. Zemřel 23. srpna 1933 v sanatoriu poblíž Vídně.
Loosova tvorba nutí i po celém století přemýšlet o věcech všedních, běžných, také ale o jeho pokrokových názorech. Vždyť myšlenka, že "moderní národové bohatnou, národové zaostalí chudnou", je toho dostatečným důkazem.
PhDr. Jaroslav Veteška
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad