Zemřel architekt Jan Kaplický

1-2 2009 Ostatní česky
obálka čísla

Ve středu 14. ledna náhle zemřel architekt Jan Kaplický. V dubnu by se dožil 72 let. V Česku proslul mimo jiné kontroverzním návrhem budovy nové Národní knihovny. Většina jeho významných staveb vznikla ve Velké Británii, kam odešel po okupaci Československa roku 1968.

Kaplického londýnské studio Future System prosazuje nové progresivní pojetí architektury. Pro své stavby často nacházel inspiraci v přírodě, používal neobvyklé materiály a snažil se o využití přirozeného světla. Jeho projekty byly nepřehlédnutelné a mnohdy i kontroverzní. Tak jako i jeho návrh budoucí Národní knihovny, která se měla stát prvním archtektonickým dílem Kaplického v Česku.

Než si Kaplický vydobyl renomé, spolupracoval s několika proslulými architekty jako jsou Norman Foster, Richard Rogers či Renzo Piano. Vlastní projekční kancelář založil v roce 1979. K jeho nejznámějším realizacím patří obchodní dům Selfridges v Birminghamu nebo novinářská tribuna na londýnském kriketovém stadionu Lord’s, za kterou byl ateliér v roce 1999 oceněn prestižní Stirlingovou cenou. Mezi jeho další projekty patří plovoucí most v londýnské čtvrti Canary Wharf, mateřská škola připomínající ulitu, turistické centrum ve Stonehenge či „neviditelný“ dům ve Walesu.

Náhlá smrt tohoto celosvětově uznávaného architekta zarmoutila rovněž české krajany žijící ve Velké Británii. V Londýně Kaplický žil od roku 1968 a účastnil se mnoha akcí, které tamější Češi pořádali. Jan Kaplický zemřel v den, kdy mu jeho žena Eliška porodila dceru.

15. 1. 2009, Martina Stejskalová
www.krajane.net

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012