Karel Jordán - Můj bratr Vinnetou

Karel May - osudy, hrdinové, knihy a filmy
Obsahem i vzhledem atraktivní encyklopedická, a nejspíš už definitivní česká kniha o fenoménu Karel May, Old Shatterhand, Vinnetou aj. Nic takového zde nikdy nevyšlo, a přitom fenomén May ještě nevyčpěl (V Německu se chystá např. nová řada filmů).
Stručný životopis spisovatele, zařazení do historických souvislostí, jeho hrdinové, knihy, ilustrace, filmy, profily herců, hudba, chorvatské a slovinské národní parky jako kulisa eurowesternů, historické i aktuální české ohlasy, to vše z pozice nefundamentalistického domácího znalce pro fandy i jen dočasné „oběti“ Karla Maye - a psáno lehkým perem!
Vydává Mladá fronta.Vinnetou žije! Velký apačský náčelník měl zahynout v září roku 1874 kulí zákeřného vraha, ale mějme za jisté, že je vitální i v únoru 2009! Literárním důkazem je nová encyklopedická kniha Můj bratr Vinnetou (právě vyšlo v Mladé frontě), přinášející fakta a zajímavosti o Karlu Mayovi, jeho alter egu Old Shatterhandovi a jejich společném indiánském bratrovi. Dobrodružné romány a jejich ilustrátoři, hrdinové a jejich zbraně + filmy a místa jejich natáčení tvoří jen část obrázky a fotografiemi bohatě doplněné nabídky pro všechny příznivce mayovské romantiky.
Na titulu této knihy je snímek francouzského herce Pierra Brice v kostýmu legendárního Vinnetoua. Publikace se tak stává důstojnou poctou k blížícím se osmdesátinám (nar. 6. 2. 1929) muže, jež se postupně stal pro již několik generací obdivovatelů symbolem ušlechtilého Apače. Jeho popularita u nás je dána také častým kontaktem s fanoušky nebo přátelstvím se zpěvákem Karlem Gottem, kolegou na nedávném koncertní turné po Německu.
Fenomén Vinnetou, Old Shatterhand a Karel May trvale funguje na značnou část české a slovenské čtenářské a divácké populace. Nepřehlédněte tedy Briceovy kulaté narozeniny, nejlépe ovšem při čtení knihy s atraktivním obsahem a pro nás všechny pravdivým názvem Můj bratr Vinnetou!
Karel Jordán (1952)...
...se v občanském životě jmenuje Karel Deniš a pracuje jako hudební producent. Pro mayovské literární projekty používá pseudonym, odrážející jeho tábornické kořeny. Na téma Karel May publikoval časopisecky (Filip, Květy, Koktejl aj.), v roce 1997 vydal knihu Muž zvaný Old Shatterhand.
Jeho novinka Můj bratr Vinnetou zkoumá encyklopedicky vinnetouovskou legendu: Mayovy osudy, knihy, hrdinovy, zbraně, ilustrace či filmy.
Pozn. redakce:
Není to kniha, která by přísně odpovídala zaměření našeho listu. Ale nostalgicky si vzpomínám na dobu totalitního komunismu- socialismu, kdy jsme jako děti a mládež hltali cokoli z romantiky tzv. Západu. Rodokapsy z knihovny našeho dědečka, trampské písničky ve zpěvníku nalepeném ve školním sešitě, Mayovky - a když jsme mohli chrabré Indiány vidět i v televizi - to bylo úžasné...
-ES-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad