Karel Jordán - Můj bratr Vinnetou

1-2 2009 Knihy česky
obálka čísla

Karel May - osudy, hrdinové, knihy a filmy

Obsahem i vzhledem atraktivní encyklopedická, a nejspíš už definitivní česká kniha o fenoménu Karel May, Old Shatterhand, Vinnetou aj. Nic takového zde nikdy nevyšlo, a přitom fenomén May ještě nevyčpěl (V Německu se chystá např. nová řada filmů).

Stručný životopis spisovatele, zařazení do historických souvislostí, jeho hrdinové, knihy, ilustrace, filmy, profily herců, hudba, chorvatské a slovinské národní parky jako kulisa eurowesternů, historické i aktuální české ohlasy, to vše z pozice nefundamentalistického domácího znalce pro fandy i jen dočasné „oběti“ Karla Maye - a psáno lehkým perem!

Vydává Mladá fronta.

Vinnetou žije! Velký apačský náčelník měl zahynout v září roku 1874 kulí zákeřného vraha, ale mějme za jisté, že je vitální i v únoru 2009! Literárním důkazem je nová encyklopedická kniha Můj bratr Vinnetou (právě vyšlo v Mladé frontě), přinášející fakta a zajímavosti o Karlu Mayovi, jeho alter egu Old Shatterhandovi a jejich společném indiánském bratrovi. Dobrodružné romány a jejich ilustrátoři, hrdinové a jejich zbraně + filmy a místa jejich natáčení tvoří jen část obrázky a fotografiemi bohatě doplněné nabídky pro všechny příznivce mayovské romantiky.

Na titulu této knihy je snímek francouzského herce Pierra Brice v kostýmu legendárního Vinnetoua. Publikace se tak stává důstojnou poctou k blížícím se osmdesátinám (nar. 6. 2. 1929) muže, jež se postupně stal pro již několik generací obdivovatelů symbolem ušlechtilého Apače. Jeho popularita u nás je dána také častým kontaktem s fanoušky nebo přátelstvím se zpěvákem Karlem Gottem, kolegou na nedávném koncertní turné po Německu.

Fenomén Vinnetou, Old Shatterhand a Karel May trvale funguje na značnou část české a slovenské čtenářské a divácké populace. Nepřehlédněte tedy Briceovy kulaté narozeniny, nejlépe ovšem při čtení knihy s atraktivním obsahem a pro nás všechny pravdivým názvem Můj bratr Vinnetou!

Karel Jordán (1952)...

...se v občanském životě jmenuje Karel Deniš a pracuje jako hudební producent. Pro mayovské literární projekty používá pseudonym, odrážející jeho tábornické kořeny. Na téma Karel May publikoval časopisecky (Filip, Květy, Koktejl aj.), v roce 1997 vydal knihu Muž zvaný Old Shatterhand.

Jeho novinka Můj bratr Vinnetou zkoumá encyklopedicky vinnetouovskou legendu: Mayovy osudy, knihy, hrdinovy, zbraně, ilustrace či filmy.

Pozn. redakce:

Není to kniha, která by přísně odpovídala zaměření našeho listu. Ale nostalgicky si vzpomínám na dobu totalitního komunismu- socialismu, kdy jsme jako děti a mládež hltali cokoli z romantiky tzv. Západu. Rodokapsy z knihovny našeho dědečka, trampské písničky ve zpěvníku nalepeném ve školním sešitě, Mayovky - a když jsme mohli chrabré Indiány vidět i v televizi - to bylo úžasné...

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012