Český dialog doporučuje zajímavé stránky na internetu

V této nové rubrice bychom rádi přiblížili zajímavé interntové stránky, které se zabývají českými tématy v zahraničí. První příspěvek je od naší nové spoluprcovnice z Domažlicka, studentky gymnazia, která chce studovat novinařinu a tak jít trochu ve stopách svého předka Jindřicha Šimona Baara.
Czechmatediary Táňi Pavlovič
Tatiana Pavlovič je mladá Čechoameričanka, která se rozhodla založit blog nejen pro Čechy a Slováky žijící v Americe. Po celou dobu, co žije v USA, se snažila na internetu najít něco, co by jí pomohlo uchovat si české dědictví a znalosti o České republice. Poté ji napadlo založit vlastní stránky a spojit se tímto způsobem s dalšími Čechy a Slováky. A tak vznikl czechmatediary.com.
Táňa se narodila v Praze, kde žila do svých 18ti let. Vystudovala gymnázium, a poté nastoupila na Vysokou školu ekonomickou. Tu ale nedokončila. Odjela do Anglie, kde pracovala jako au-pair. Po návratu domů byla otcem - lékařem seznámena s jeho pacientem a zároveň kamarádem Američanem. Postupem času od něj dostala nabídku. Poohlédne se v Americe po školních stipendiích, a když stipendium vyhraje, bude moci Táňa s jeho rodinou v Americe žít. Tehdy si myslela, že to bude pouze na rok, ale ve škole v USA poznala svého budoucího manžela a zůstala tam.
Nyní je v Americe již 11 let a žije v Kalifornii. Začala s herectvím, přešla na matematiku a za pár měsíců si obor změnila na počítače. Nakonec přeci jen našla to, co ji baví. Má ráda přírodu a zvířata, proto konečnou volbou byla biologie. Pracovala ve dvou biotechnologických společnostech. Po krátkém čase ale otěhotněla. A protože laboratoř zřejmě není tím nejvhodnějším místem pro těhotné maminky, tak odešla. Nyní tráví svůj čas s rodinou a blogováním. Dle jejích vlastních slov, mezi početnou skupinou čtenářů blogu patří i druhá nebo dokonce třetí generace Čechů. Mnoho čtenářů jsou cizinci, kteří Českou republiku v minulosti navštívili a oblíbili si ji, nebo mají české přátele, a chtějí se dozvědět o kultuře co nejvíce.
Své internetové stránky založila v dubnu roku 2007 a od té doby stránky zaplňuje informacemi o děním v Česku a na Slovensku, o českých osobnostech a o událostech české komunity v Americe. Nezapomíná ani na různé příběhy, které píše sám život. ‚Stories‘ vypráví příběhy lidí, jejichž mozek pracuje se dvěma nebo více jazyky aneb jak se lze přizpůsobit či nepřizpůsobit životu v cizině. S mnohdy velmi vtipnou tematikou. Například mezi její poslední články patří vyprávění o tom, jak se její manžel snažil naučit česky. Ani se nedivím, že to nedokázal. Lekce, na které chodil, byly samoučné. Učebnice byla z roku 1968 a napsána na psacím stroji. Jmenovala se „Conversation in Czech“, tudíž se zde neobjevovala žádná gramatika, ale pouze holé věty bez vysvětlivek. Učitelka nebyla Češka, ale Američanka a Česky ani neuměla. Dohlížela pouze na znaky. Ale pyšnila se titulem „odborník na slovanské jazyky“. Taťánin manžel Keith má nyní doma další zdroj českého jazyka, a to v malé Haničce. Jelikož poslouchá, když maminka mluví na malou Hannah česky a pilně opakuje slovíčka jako „papat“, „mlíčko“, „hájí“. Také umí již celou známou říkanku „Paci, paci, pacičky...“ Musím uznat, že Keith je velmi pilným studentem.
Tatiana přidává příspěvky pětkrát týdně o českém politickém a kulturním dění, o české kuchyni. Každý měsíc obnovuje kalendář českého dění v zahraničí, hlavně v USA. Jednou z nejdůležitějších kategorií jsou „Slavní Češi, Čechoameričané“ a „Českoamerická historie“. Nedávno přidala také kategorii pro „České maminky žijící v zahraničí“. Zde se věnuje problematice dvojjazyčného manželství s potomkem. Najdete zde mnoho užitečných rad pro maminky, a také různé české říkanky a v neposlední řadě jednu z nejznámějších a nejtypičtějších českýách pohádek Dvanáct měsíčků.
Tatiana nepopírá, že se jí po českém prostředí stýská. Po české krajině, lesích i kavárnách. Dříve jí chybělo i české jídlo, nyní však je schopna si ho uvařit sama. Většinu jejích vyzkoušených receptů najdete také na Czechmate diary. A zdá se, že čtenáři si je nedokáží vynachválit.
Součástí stránek je i fórum, kde každý může vyjádřit svůj názor v angličtině i v češtině. Ovšem diskuze je možno provozovat i za každým článkem.
Czechmatediary je dle mého názoru internetová stránka, jež splňuje všechny požadavky pestrosti. Dozvíte se spoustu zajímavostí o České republice, naleznete zde recepty, rady a příběhy humorného rázu.
Aneta Baarová //// ostatniHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad