Český dialog doporučuje zajímavé stránky na internetu

1-2 2009 Ostatní česky
obálka čísla

V této nové rubrice bychom rádi přiblížili zajímavé interntové stránky, které se zabývají českými tématy v zahraničí. První příspěvek je od naší nové spoluprcovnice z Domažlicka, studentky gymnazia, která chce studovat novinařinu a tak jít trochu ve stopách svého předka Jindřicha Šimona Baara.

Czechmatediary Táňi Pavlovič

Tatiana Pavlovič je mladá Čechoameričanka, která se rozhodla založit blog nejen pro Čechy a Slováky žijící v Americe. Po celou dobu, co žije v USA, se snažila na internetu najít něco, co by jí pomohlo uchovat si české dědictví a znalosti o České republice. Poté ji napadlo založit vlastní stránky a spojit se tímto způsobem s dalšími Čechy a Slováky. A tak vznikl czechmatediary.com.

Táňa se narodila v Praze, kde žila do svých 18ti let. Vystudovala gymnázium, a poté nastoupila na Vysokou školu ekonomickou. Tu ale nedokončila. Odjela do Anglie, kde pracovala jako au-pair. Po návratu domů byla otcem - lékařem seznámena s jeho pacientem a zároveň kamarádem Američanem. Postupem času od něj dostala nabídku. Poohlédne se v Americe po školních stipendiích, a když stipendium vyhraje, bude moci Táňa s jeho rodinou v Americe žít. Tehdy si myslela, že to bude pouze na rok, ale ve škole v USA poznala svého budoucího manžela a zůstala tam.

Nyní je v Americe již 11 let a žije v Kalifornii. Začala s herectvím, přešla na matematiku a za pár měsíců si obor změnila na počítače. Nakonec přeci jen našla to, co ji baví. Má ráda přírodu a zvířata, proto konečnou volbou byla biologie. Pracovala ve dvou biotechnologických společnostech. Po krátkém čase ale otěhotněla. A protože laboratoř zřejmě není tím nejvhodnějším místem pro těhotné maminky, tak odešla. Nyní tráví svůj čas s rodinou a blogováním. Dle jejích vlastních slov, mezi početnou skupinou čtenářů blogu patří i druhá nebo dokonce třetí generace Čechů. Mnoho čtenářů jsou cizinci, kteří Českou republiku v minulosti navštívili a oblíbili si ji, nebo mají české přátele, a chtějí se dozvědět o kultuře co nejvíce.

Své internetové stránky založila v dubnu roku 2007 a od té doby stránky zaplňuje informacemi o děním v Česku a na Slovensku, o českých osobnostech a o událostech české komunity v Americe. Nezapomíná ani na různé příběhy, které píše sám život. ‚Stories‘ vypráví příběhy lidí, jejichž mozek pracuje se dvěma nebo více jazyky aneb jak se lze přizpůsobit či nepřizpůsobit životu v cizině. S mnohdy velmi vtipnou tematikou. Například mezi její poslední články patří vyprávění o tom, jak se její manžel snažil naučit česky. Ani se nedivím, že to nedokázal. Lekce, na které chodil, byly samoučné. Učebnice byla z roku 1968 a napsána na psacím stroji. Jmenovala se „Conversation in Czech“, tudíž se zde neobjevovala žádná gramatika, ale pouze holé věty bez vysvětlivek. Učitelka nebyla Češka, ale Američanka a Česky ani neuměla. Dohlížela pouze na znaky. Ale pyšnila se titulem „odborník na slovanské jazyky“. Taťánin manžel Keith má nyní doma další zdroj českého jazyka, a to v malé Haničce. Jelikož poslouchá, když maminka mluví na malou Hannah česky a pilně opakuje slovíčka jako „papat“, „mlíčko“, „hájí“. Také umí již celou známou říkanku „Paci, paci, pacičky...“ Musím uznat, že Keith je velmi pilným studentem.

Tatiana přidává příspěvky pětkrát týdně o českém politickém a kulturním dění, o české kuchyni. Každý měsíc obnovuje kalendář českého dění v zahraničí, hlavně v USA. Jednou z nejdůležitějších kategorií jsou „Slavní Češi, Čechoameričané“ a „Českoamerická historie“. Nedávno přidala také kategorii pro „České maminky žijící v zahraničí“. Zde se věnuje problematice dvojjazyčného manželství s potomkem. Najdete zde mnoho užitečných rad pro maminky, a také různé české říkanky a v neposlední řadě jednu z nejznámějších a nejtypičtějších českýách pohádek Dvanáct měsíčků.

Tatiana nepopírá, že se jí po českém prostředí stýská. Po české krajině, lesích i kavárnách. Dříve jí chybělo i české jídlo, nyní však je schopna si ho uvařit sama. Většinu jejích vyzkoušených receptů najdete také na Czechmate diary. A zdá se, že čtenáři si je nedokáží vynachválit.

Součástí stránek je i fórum, kde každý může vyjádřit svůj názor v angličtině i v češtině. Ovšem diskuze je možno provozovat i za každým článkem.

Czechmatediary je dle mého názoru internetová stránka, jež splňuje všechny požadavky pestrosti. Dozvíte se spoustu zajímavostí o České republice, naleznete zde recepty, rady a příběhy humorného rázu.

Aneta Baarová //// ostatni

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012