Mezinárodní český klub - Ohlédnutí za lonským rokem v klubu

Rok 2008 přinesl pěknou řádku zajímavých příležitostí, jak naplnit naši myšlenku - totiž přiblížit nás opět o kousek k těm, kdo žijí v zahraničí a naopak, jim pomoci pochopit naši tuzemskou realitu a snažit se společně o vzájemné obohacení - zkušenostmi, informacemi, praktickou pomocí i prostřednictvím zajímavých uměleckých počinů...
Vrátíme-li se k našemu loňskému programu, pak v jeho jarní sérii měla velký úspěch především beseda s manželi Fričovými a Andreou Fajkusovou o českých indiánech v Paraguayi, potomcích cestovatele A. V. Friče. Bylo opravdu velice působivé nahlédnout do života našich indiánských „bratranců“. Potěšující je také, že i oni se zajímají o nás a hlavně, že dokážou ocenit a dobře využít nabízenou pomoc z české strany (prostřednictvím sdružení Checomacoco). Se sdružením, které Fričovi spolu s dalšími založili, jsme stále v kontaktu.
Na stejné téma loni vzniklo i úspěšné číslo Českého dialogu (1-2/2008). Pokud se chcete dozvědět, co je v Paraguayi nového, podívejte se na www.checomacoco.cz.
V dubnu...
...jsme pak uspořádali jedno z prvních promítání pro veřejnost filmu Písničkář, který nezemřel. Nový dokument režisérů Marka Jíchy a Arnošta Lustiga o legendě předválečného divadla, filmu a kabaretu, Karlu Hašlerovi, se velice vydařil – a naše beseda s jeho tvůrci a dalšími vzácnými hosty také. Velice nás proto mrzí, že se zatím stále nenašly prostředky na vylisování DVD s filmem, který jsme Vám nabídli. Ani tvůrci ani my to však stále nevzdáváme a pracuje se na hledání nového finančního zdroje. Proto vydržte, film i Karel Hašler si to zaslouží.
Co přinesl podzim?
Ten byl vůbec velice bohatý na události. Nejenže jsme spolu s Janou Volfovou a s Janem Brabencem přivítali projekt Praha rozsochatá, jehož plastiky dosud zdobí nádvoří Klementina (a byly inspirované historickými příběhy z pera naší milé „Volfi“). Také jsme se dvěma zajímavými cestovateli podívali za polární kruh (tedy za Laponci s Ninou Rasmussenovou) a do Transhimaláje (za Tibeťany s Mirkem Lukešem). Nejúspěšnější akcí však asi byla další filmová premiéra, uspořádaná MČK – a to promítnutí filmu Naše první armáda o československých legiích v Rusku. Více o události a co z ní vzešlo čtěte na str. 8 a 9.
Rok jsme pak uzavřeli...
...naším tradičním předvánočním večírkem. Konal se v propůjčených prostorách firmy prodávající luxusní pánské italské oděvy Di Andrea Lupo – proto ty věšáky s modely v pozadí fotografií. Bylo to humorné a nikterak to nevadilo... Viz fotoreportáž na barevné straně 26. Občerstvení zajistila redakce ČD a přátelé, nejvíce práce se smažením množství výborných miniřízečků měla samosebou Eva Střížovská. Hold patří opět vinaři Stanislavu Mádlovi za dodávku dobrého vína z bílovických vinic – bílého i červeného. Křest letošního Českého kalendáře obstarala vzácná návštěva, paní Barbara Semenov z Austrálie, která také sama vydává časopis pro tamní krajany a hezkými slovy proto ocenila naši práci. Debata na téma obtížnosti vydávání nezávislých časopisů se však brzy přehoupla do srdečné zábavy, ke které přispěli všichni zúčastnění. Nebudeme zde vypisovat, kdo a jak se bavil, jen se nesmí zapomenout na další milé hosty: na výtvarníka, který každoročně přispívá svojí prací do Českého kalendáře, pana Vladimíra Pechara, na Věru Doušovou, organizátorku krajanského folklórního festivalu, na Alexandra Tomského, vydavatele, a Lídu Lojdovou, výtvarnici, kteří nedávno dokončili krásnou knihu citátů Oskara Wilda, z níž jsme si poslechli ukázku, na naši milou Volfi, která neúnavně běhala a organizovala, neb prostory, kde jsme slavili, nám byly k dispozici její zásluhou, na Jiřího Hoška, přítele klubu a časopisu, který nás všechny překvapil svým širokým repertoárem humorných písniček, k nimž se sám doprovázel na kytaru. S (jinak cellovým virtuozem) Jiřím Hoškem se o kytaru střídala Eva Střížovská, k níž se přidala i usměvavá Maruška se svými krásnými ruskými písničkami, a došlo pochopitelně i na koledy. Všichni zúčastnění (které dále nelze vyjmenovávat, snad prominou) se, doufáme, dobře bavili a ještě později po setkání nám psali pěkné maily, což nás v klubu přirozeně těší.
Doufáme proto, že ty letošní akce, které pro vás připravujeme, budou navštíveny ještě hojněji, klub bude moci přivítat další členy (kteří budou tak laskavi a přispějí na jeho činnost dobrovolným příspěvkem). Přihlášku do klubu Vám rádi doručíme poštou, předáme v redakci či si ji můžete najít na www.cesky-dialog. net v sekci MČK. Členství nabízíme i organizacím.
A nyní již pozvánky na příští akce roku 2009
Hovory bez hranic
v Městské knihovně v Praze – vždy v pondělí od 19.00
Pondělí 2. března – Argentina: země tanga, býků, vína a Čechoslováků - Zdeněk Reimann – Eva Střížovská
Publicista Zdeněk Reimann navštívil Argentinu se skupinou znalců vín a zdokumentoval její krásy a zajímavosti na mnoha fotografiích. Argentina má však mnoho tváří a je domovem i pro tisíce Čechů a Slováků, kteří nyní prožívají cosi jako “argentinsko- české národní obrození”. S nimi je prostřednictvím časopisu Český dialog v kontaktu šéfredaktorka Eva Střížovská a spolu se Zdeňkem Reimannem nabídne pohled do této barvité země.
Pondělí 30. března - Kristina Vlachová - dokumentaristka
Pondělí 27. dubna - Kanadskými přírodními parky - David Svoboda (se zastavením u českých a slovenských krajanů)
Dobrodružné putování kanadskou přírodou, takřka s medvědy v patách, zažili David a Pavel Svobodovi. Svoji cestu zdokumentují videoprojekcí.
V Kanadě se také zastavili u českých přátel a příbuzných. Jak a čím žijí tamní Češi? Besedou provází Martina Fialková.
Jiné akce:
Pondělí 23. března v Muzeu české hudby, P1 – koncert dua Patrícia Bretas – Jaroslav Šonský
Program: B. Smetana, B. Martinů, C. Franck, I. Stravinskij – vstup volný, koncert je pořádán jako avízo na připravovanou výstavu Fenomén Martinů v Českém muzeu hudby v rámci akce Martinů Revisited. Jaroslav Šonský i Patrícia Bretas jsou nejen členy Martinů International Circle, ale také přáteli Českého dialogu a čestnými členy MČK. Z Prahy pak odlétají na svůj koncert v rámci festivalu Budapešťské jaro, opět zaměřené na Martinů výročí.
Připravujeme... ...společnou návštěvu velké výstavy Connections 2009 v Mánesu, která zde na jaře představí nejkrásnější české a evropské umělecké sklo. O výstavě budeme informovat v příštím čísle Českého dialogu.
Stránku i program klubuna letošní rok připravila
Martina Fialková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad