Krása nazpět staletími

TANCE A SLAVNOSTI 16. – 18. STOLETÍ – výstava na téma tance a s ním spojených slavností ve výtvarném umění je první svého druhu. Připravila ji Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně. Výstavu prostupuje historie i inspirace, lehkost i rytmus.
Jedinečnost
Volené dějinné období od renesance až po baroko a rokoko patří z hlediska tance samotného i z hlediska jeho motivu v uměleckých dílech mezi nejatraktivnější vůbec. Prezentuje širokou škálu nejrozmanitějšího výtvarného materiálu a technik, v němž je tanec zachycen v různých typech a podobách. Oddíl, pojednávající o tanci dvorském, který souvisí se slavnostmi, s maškarními plesy a tanečními vystoupeními v sálech i na divadelních prknech, staví zcela záměrně do kontrastu s oddílem o venkovských tancích, spjatých především s oslavami při posvíceních a o merendách.
Tanec
Jak byl tanec v uvedeném období vnímán? Mravokárci a kazateli jako „nástroj ďáblův, jež svádí ke hříchu a k neřestem a proto je potřebí proti němu ostře vystupovati, hlavně proti blízkosti těl a vzedmutým sukním tanečnic při tanečním reji“. Lékaři naopak považovali tanec „za zdraví prospěšný a udržující fyzickou zdatnost“. Povinností šlechtice či měšťana bylo dokonalé zvládnutí všech tanců jeho doby a krokových variací, neboť „kdo toho neuměl, byl společensky naprosto znemožněn“. Lze si připomenout například taneční výuku – v divadelním představení Měšťák šlechticem. U budoucích kavalírů a dam byla tanci věnována pečlivá pozornost. Jeho vnímání a přístupy se pak promítaly do výtvarného umění a samotný motiv tance se často objevoval v alegorických a žánrových tématech, ale i v biblických.
Hudba
Inspirace grafickým zápisem barokního tance nádherně vyniká v rozvržení výstavního prostoru Valdštejnské jízdárny. V expozici tanců a slavností jsou vystaveny obrazy, kresby a grafiky s interiéry sálů a parketů, kde preludují k tanci, dále „tančící“ plastiky a keramické páry v tanečních figurách i pózách jako by naslouchaly tónům. Doplňují je taneční kostýmy, divadelní a hudební rekvizity, vějíře, předměty ze skla a porcelánu, příručky s pravidly společenského chování a s tanečními pořádky, dobové tisky s krokovými variacemi a určenou melodikou, rytmem a taktem pro jednotlivé tance. Stejně jako vystoupení ansáblů, salónních a privátních těles, pro preludiua na dobové nástroje a hlasy operních div.
Program
Národní galerie nikdy nepřipravila tolik přednášek, komentovaných prohlídek, výtvarných programů pro děti a pro mladé ve věku „tanečních“, živých hudebních a tanečních vystoupení. Přímo ve výstavním prostoru jsou prostřednictvím předních uměleckých souborů (Collegium Marianum, Chorea Historica) představeny dobová hudba a tance i taneční kreace. Každý má i možnost se dobový tanec, jenž ho zaujme, naučit.
Dárek
Návštěvník výstavy TANCE A DVORSKÉ SLAVNOSTI (Valdštejnská jízdárna 12. 12. 2008 – 3. 5. 2009) má možnost na tuto vstupenku shlédnout i stálou expozici BAROKNÍ UMĚNÍ V ČECHÁCH ve Schwarzenberském paláci na Pražském hradě.
Výstavy otevřeny út – ne 10 – 18 hodin.
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad