Jaroslav Vejvoda a jeho dílo

1-2 2009 Kultura česky
obálka čísla

V minulém čísle jsme uveřejnili článek Jaroslava Marka-Vejvody o výstavě na půdě Basilejské university, věnované práci tzv. posrpnové emigrace ve Švýcarsku. Byl doplněn také stručným portrétem tohoto spisovatele. Dnes se k němu vracíme doplňující informací.

Za svůj knižní debut, knihu Plující andělé a letící ryby, dostal v roce 1975 Cenu Egona Hostovského, která byla v New Yorku udělena poprvé. V roce 1983 jako první cizinec získal Literární ocenění města Curychu za knihu povídek Dobročinný bazar a román Zelené víno.

Do Prahy se spisovatel vrátil v roce 1997 a učil tvůrčí psaní nejdříve v Institutu základů vzdělanosti UK a pak do roku 2003 na Soukromé vysoké škole Josefa Škvoreckého (u nás známé jako Literární akademie). V roce 2007 byl zvolen viceprezidentem Mezinárodního exilového PEN klubu.

Vydal již knih, poslední tři po návratu domů. Jeho zatím posledním dílem je kniha literatury faktů Pomsta pozdních partyzánů a jiné poválečné tragédie, vydaná v nakladatelství MOBA. Podrobné informace o spisovateli a jeho knihách najdete v lexikonu Slovník českých spisovatelů (vyd. Akademie věd s Knižním klubem) a jiných specializovaných publikacích.

(čd)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012