Artěl – Umění pro všední den

Dochovanými díly a návrhy proslulé značky Artěl představuje Uměleckoprůmyslové muzeum sté výročí založení jedné z nejvýznamnějších institucí českého umění a designu prvé poloviny 20. století.
Rusky Artěl – česky Družstvo: název pro výtvarný spolek se vzájemným ručením, podporou a podílem na zisku, který roku 1908 založila nastupující generace výtvarníků a teoretiků: J. Benda, V. H. Brunner, J. Konůpek, O. Vondráček, P. Janák, H. Johnová, M. Teinitzerová, V. V. Štech a bankovní úředník A. Dyk. Později měl desítky významných osobnosti domácí výtvarné scény. Hlavní idea: vybudovat vlastní výrobní zázemí. Při nedostatku financí a ve specifických podmínkách se však družstvo soustředilo na návrhovou činnost a osvětu, prezentaci a zprostředkování prodeje děl. Realizace návrhů prováděly externě jiné firmy. Družstvo navázalo na tradici uměleckořemeslné dílenské práce, a to od návrhů k produkci „drobného umění pro všední den“. Výrobu předmětů ze dřeva, keramiky, kovů a dalších materiálů později rozšířilo o realizace bytových komerčních interiérů. V období 1911 – 1914 zásluhou architektů P. Janáka a V. Hofmana prosadilo i řadu unikátních kubistických objektů, především v keramice. V první republice se sdružení připojilo ke snahám o vytvoření českého národního stylu, především v duchu dekorativního proudu dvacátých let. V poválečné době se ke kubistickým experimentům přidružila geometrizace a tvarové zjednodušení. Do roku 1930 za vedení J. Vondráčkové byl Artěl ovlivněn funkcionalismem. Přeměnou na akciovou společnost reagoval na poválečný vývoj – ve své produkci přešel od zakázek jednotlivých umělců k průmyslové výrobě. Zvládnul i velké zakázky, například vybavení hotelu Hviezdoslav na Štrbském plese v Tatrách. Artěl se úspěšně podílel na výstavách doma i v zahraničí, hlavně na mezinárodních přehlídkách dekorativního umění v Monze a v Paříži. Práce a teoretické stati jeho členů byly publikovány. Potýkal se však s finančními problémy, a proto roku 1935 pod tlakem hospodářské krize zanikl. Na půdě Artělu se střetávaly názorové proudy, ale společná zůstávala snaha o prosazení moderního výtvarného názoru do užitého umění a snaha o kultivaci bytové kultury a životního stylu.
Artěl se stal součástí evropské moderny stejně jako inspirující Wiener Werkstätte v Rakousku nebo hnutí Bauhaus v Německu. To ozřejmuje v plné šíři i katalog.
ARTĚL v Uměleckoprůmyslovém muzeu / 27. 11. 2008 – 1. 3. 2009.
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad