Martinů Revisited - Dvě sezony s hudbou Martinů

Letošní rok je rokem 50. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů, Bohuslava Martinů. Tento světoobčan z donucení odešel z domova před válkou do Francie načerpat nové zkušenosti. V roce 1939 zde byl již jako renomovaný skladatel zaskočen překotným vývojem událostí. Po okupaci Československa Německem nebylo již návratu a v roce 1940 volí Martinů emigraci do USA. Zde vznikají další jeho významná díla, především symfonie, a dosahuje zde velkého uznání. Ani po skončení války však mu není kvůli komplikovanému úrazu přáno vrátit se do milované vlasti. Když pak sleduje nešťastný vývoj směřující ke komunistickému puči v roce 1948, rozhodne se zůstat. Posledních 11 let plodného skladatelského života stráví střídavě ve Francii, USA a Švýcarsku, kde v roce 1958 umírá. Více o skladatelově životě i díle najdete na www.martinu.cz.
Proč je projekt nazvaný Martinů Revisited, který inicioval muzikolog Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů v Praze, jedním z nosných projektů v době našeho předsednictví v EU? A co chce nám i všem Čechům ve světě, ale také všem lidem bez ohledu na národnost, milujícím hudbu sdělit či připomenout? Odpověd´najdeme právě v Institutu Bohuslava Martinů, který spolu s Divadelním ústavem celý obrovský mezinárodní projekt, připomínající 50. výročí skladatelova úmrtí (2009), ale také 120 let od narození (2010), zastřešuje.
Vytrvalou a cílevědomou prací počínající již rokem 2005 se podařilo dosáhnout nejen toho, že se Martinů Revisited stal jedním z nosných projektů v době našeho předsednictví EU. Partnery projektu jsou i Česká centra ve světě (tedy i mimo Evropu). Kromě domácích se do projektu zapojily i desítky světových hudebních a kulturních institucí, což je pro uznání skladatelovy tvorby velice významné. Jejich účast a zájem potvrzují, že Bohuslav Martinů (1890-1959) je skutečně světovým skladatelem, jehož hudba si zaslouží stejnou pozornost jako odkaz již běžně uznávané trojice Smetana - Dvořák- Janáček, která nás nejčastěji reprezentuje na zahraničních pódiích.
Bývalý režim na Martinů, žijícího ve vynucené emigraci, pohlížel dlouhou dobu jako na odpadlíka. Uvádění jeho tvorby nejdříve nepodoporoval ani doma, a už vůbec ne v zahraničí. Teprve po jeho smrti došlo u nás k postupnému přijímání jeho hudby. Projekt Martinů Revisited by měl vyvolat trvalý zájem domácí i světové hudební veřejnosti o jeho odkaz. Zejména v zahraničí by měl Martinů hudbě pomoci znovu vydobýt skvělou pozici, kterou již měla v době, kdy skladatel sklízel velké úspěchy ve Francii, v USA i jinde.
Jak říká Aleš Březina: „Padesát let od úmrtí skladatele bývá rozhodujícím momentem pro ověření životaschopnosti jeho díla. Je to období, ve kterém odcházejí poslední žijící přímí příbuzní, blízcí přátelé a spříznění interpreti a zbude „jen“ dílo samotné. A zájem o dílo Bohuslava Martinů v posledních desetiletích naštěstí kontinuálně vzrůstá.“
Martinů hudba v Praze
Projekt byl zahájen již v prosinci 2008, kdy se jako každoročně uskutečnil v Praze festival Bohuslava Martinů. Jeho vyvrcholením byly dva závěrečné koncerty ve zcela vyprodaném Rudolfinu, při nichž zazněla světová premiéra Tří fragmentů z opery Juliette (Snář), považovaných dlouho za ztracené. Magdalena Kožená, světová mezzosopranistka, která se zde představila v roli Julietty, tuto operu nazvala klenotem české hudby. Díky hvězdnému obsazení i vynikajícím výkonům (v postavě Michela Steve Davislim, Českou filharmonii dirigoval Sir Charles Mackerras) se oba koncerty staly skutečnou událostí.
V lednu se k projektu připojují dvěma koncerty i Pražští filharmonici (FOK), kteří pod taktovkou Tomáše Netopila, další české vycházející hvězdy, zahrají vedle Beethovenovy Osudové také Martinů klavírní koncert č. 2 se sólistou Karlem Košárkem. I v průběhu roku se budou intenzivněji zabývat díly Martinů, stejně jako Česká filharmonie. V květnu pak zahájí České muzeum hudby velkou výstavu Fenomén Martinů, jejíž putovní podobu bude během roku hostit i několik Českých center v zahraničí.
Na Pražském jaru nejen že zazní hudba Martinů, ale ve dnech festivalu se uskuteční i mezinárodní konference o skladateli.
Pozornost si jistě zaslouží i velký tanečně- pedagogický projekt Špalíček, o němž Aleš Březina říká: „Už v roce 2007 se tým z taneční konzervatoře začal věnovat výběru asi 160 dětí z pražských středních škol, ze všech možných sociálních vrstev, ale i různých národností. Mnoho z nich nikdy nechodilo ani na žádné taneční či hudební kroužky. Smyslem toho projektu je zjistit, nakolik intenzivní setkávání s hudbou Bohuslava Martinů v choreografii Evy Blažíčkové může v nich probudit zájem o tento druh hudby, zda si na ni mohou zvyknout. Třešničkou na dortu budou dvě vystoupení se Špalíčkem v červnu v Kongresovém centru, které se, předpokládáme, podaří vyprodat. A zajímavostí je i to, že vše od počátku až po ta závěrečná vystoupení natáčí Olga Sommerová pro Českou televizi. Film tak zachytí svědectví o tom, jak se vážná hudba a tanec odrazí na vývoji dětské duše.“
Na podzim 2009 ke skladatelově poctě přinese slavnostní koncert i Státní opera, Národní divadlo pak provede jeho operu Hry o Marii (premiéra 29. 10.).
Mimo Prahu proběhne mnoho koncertů a výstav i na festivalech v Brně či Ostravě a jinde, otevřeno bude Centrum Bohuslava Martinů v jeho rodné Poličce.
Martinů Revisited v zahraničí
Hudba Martinů, ač ovlivněna internacionálními vlivy včetě jazzu, vyvěrala vždy z hloubky českých a moravských pramenů. Pro svoji oduševnělost, krásu a nezaměnitelnou harmonii si našla mnoho příznivců v celém světě. Při příležitosti skladatelova výročí se proto podařilo – i díky členům mezinárodní společnosti Martinů circle působícím po celém světě – do projektu Martinů Revisited zapojit celou řadu významných hudebních těles a institucí. Jen namátkou – slavnostní koncerty s díly Martinů odehrají například BBC Symphony Orchestra s Jiřím Bělohlávkem, Berlínští i Newyorští filharmonici, na hudbu Martinů se zaměří i festival Budapešťské jaro. (O přípravách české části festivalu jsme čtenáře informovali již dříve. Inicioval je ve spolupráci s tamním spolkem Bohemia, s nímž je naše redakce v kontaktu, a s Českým centrem v Budapešti, další čtenář Českého dialogu, houslista Jaroslav Šonský.)
Ve Švýcarsku, kde také Martinů žil a tvořil, uvedou téměř všechny operní scény některou z jeho oper. Tuto skutečnost považuje Aleš Březina, ředitel Institutu B. M. za veliký úspěch. Na severu, ve švédském Norrköpingu, bude mít zdejší premiéru jeho 6. symfonie (Symfonické fantazie) – opět inicioval Jaroslav Šonský, který zde žije.
Po pražské muzikologické konferenci proběhnou další dvě i v Drážďanech a ve Vídni. Martinů zazní i na festivalu v Brazílii. A to je pouze velmi neúplný výčet událostí, které všechny ponesou společné logo Martinů Revisited.
Výstižně a krásně se k projektu vyjádřil ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který nad ním převzal záštitu. Zdá se, že v tomto případě to není formální gesto.
„Osobností formátu Bohuslava Martinů není a nebylo mnoho. Nejen v české společnosti. Jeho život a dílo se ostatně vyznačuje neustálými přesahy, v místě i v čase. Bohuslav Martinů byl nejen pravým světoobčanem s evropskou adresou, ale i cestovatelem napříč hudebními žánry, historií a experimenty.
S jistou nadsázkou lze říci, že Martinů ve svém díle koncentroval veškerou naději a odhodlání modernismu první poloviny 20. století, a svým životem odrážel pády a zklamání tehdejší doby. Ty vyústily v nucenou emigraci po podpisu Mnichovské dohody z roku 1938.
Je proto pro mě velkou ctí převzít záštitu nad projektem Martinů Revisited. Jeho dílo i osud si zaslouží naší pozornost a ohlížení. Pochopením odkazu Bohuslava Martinů jedině získáme.
Informačně-koordinační centrum projektu Martinů Revisited je v Institutu umění- Divadelním ústavu. Databázi všech koncertů a akcí spoluvytváří Institut B. Martinů v čele s ředitelem Alešem Březinou. Čestný výbor tvoří Gabriela Beňačková, Zuzana Růžičková a Josef Suk.
Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad