Dobrodružství Bohumila Konečného

1-2 2009 Kultura česky
obálka čísla

Od 10. října ovládly výstavní prostory Obecního domu kresby a malby, které nám připadají důvěrně známé, ale zřejmě k nim nedokážeme přiřadit jméno autora. Do 31. ledna 2009 se zde konala rozsáhlá výstava ilustrátora dobrodružné literatury Bohumila Konečného (1918 Plzeň – 1990 Kožlany u Plzně), přezdívaného Bimba. Konečný je neprávem opomíjený český výtvarník druhé poloviny 20. století. Kreslíř Kája Saudek o něm dokonce prohlásil: „Konečný uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli.

Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on“. Často bývá zaměňován se Zdeňkem Burianem, s nímž ho pojilo přátelství

Výstava v Obecním domě ukázala Konečného ilustrace knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, reklamní tvorbu (např. pro firmy Baťa, Prazdroj, Petrof, Jablonex, nebo Sigma Pumpy), ilustrace k časopisu Vpřed, první české pin-up girls, ale i tvorbu v duchu socialistického realismu a průběžně vznikající volnou tvorbu. Výstavu, která navazuje na úspěšnou podobnou přehlídku z loňského roku v Plzni (psali jsme o ní v našem časopise také), pořádají Obecní dům, a. s. a Středoškolský klub ASK ČR při Gymnáziu, Plzeň. Více info na: www.bimba. cz nebo www.obecnidum.cz.

Bohumil Konečný je také autorem výtvarné podoby komiksové hrdinky Amazony, kterou jeho obdivovatel Petr Sadecký po své emigraci do SRN upravil domalováním rudé hvězdy na čelo. Vytvořil z ní ženu Říjnové revoluce Octobrianu – údajnou hrdinku undergroundového komiksu vzniklého v SSSR. Tato legenda měla na Západě počátkem 70. let překvapivý úspěch a ohlas (pop-punkový zpěvák Billy Idol si ji nechal vytetovat na paži, obdivoval ji i David Bowie).

-|-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012