Český umělec Petr Sís věnuje 1000 výtisků své knihy Madlenka chicagským dětem

1-2 2009 Kultura česky
obálka čísla

V New Yorku žijící autor dětských knih, ilustrátor a filmař Petr Sís předal v pátek 12.12. v Chicagu 1000 výtisků své knihy Madlénka ve španělštině dětem a pedagogům chicagských veřejných škol. Tato předvánoční akce, zorganizovaná Generálním konzulátem ČR v Chicagu ve spolupráci s GK Mexika, se základní školou José Clemente Orozco Academy a s Centrem pro knižní výuku při National-Louis University, si klade za cíl podpořit dialog mezi odlišnými komunitami a kulturami v chicagských čtvrtích jako je Pilsen (Plzeň), která byla kdysi domovem početné česko-americké krajanské obce a dnes v ní převládá populace mexického původu. Madlénka vypráví příběh dívenky, která objevuje svět prostřednictvím postupných setkání s různými jazyky, zvyky a kulturami prolínajícími se v newyorské čtvrti, kde vyrůstá.

Páteční akce v modelové škole Orozco Academy se vedle umělce zúčastnil generální konzul ČR Marek Skolil a zástupce generálního konzula Mexika Anibal Gomez- Toledo, radní Daniel S. Solís, zástupci města a jednotlivých škol a kolem stovky žáků prvních a druhých tříd. Slavnostním předáním knih za účasti autora pod heslem „Let’s celebrate, Vamos a celebrarlo, Pojďme slavit: Madlenku!” byla zahájena třídenní přehlídka Sísovy tvorby v Chicagu a okolí. Její program se v sobotu přesune do předměstského střediska Lisle, kde se na National- Louis University koná seminář pro pedagogy a knihovníky na téma Sísovy dětské tvorby. V neděli, 14.12. přehlídka vyvrcholí chicagskou premiérou umělcových krátkých animovaných filmů v klubu Facets Cinématheque, spojenou s besedou a autogramiádou Sísovy poslední knihy „Zeď – jak jsem vyrůstal za železnou oponou“.

Starosta města Chicaga Richard M. Daley ve zvláštním poselství organizátorům přehlídky uvedl: „Chicago je hrdé na to, že je městem emigrantů a váží si tradic a kultur, které si jeho občané přivezli s sebou ze staré vlasti v různých koutech světa. Dnešní událost podtrhuje důležité vazby, které spojují českou a mexickou komunitu se čtvrtí Pilsen (Plzeň) a ukazuje, jak dynamickou roli můžeme hrát v životě mládeže, když spojíme své síly“.

Výtvarník, autor a filmař Petr Sís žije v USA od roku 1982 a má na svém kontě více než 20 knih pro děti a mládež, přeložených do 18 světových jazyků. Jeho publikace získaly mnoho prestižních národních i mezinárodních ocenění (1986 Newbery Medal Winner, Boston Globe-Horn Book Award, zlatá a stříbrná medaile Společnosti ilustrátorů, Caldecott Honor Book). V roce 2003 byla umělci v Chicagu udělena prestižní cena MacArthur Fellow udělovaná každoročně zhruba dvaceti nejperspektivnějším umělcům žijícím v USA.

Zprávu zaslalo tiskové oddělení
Generálního konzulátu v Chicagu

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012