Český umělec Petr Sís věnuje 1000 výtisků své knihy Madlenka chicagským dětem

V New Yorku žijící autor dětských knih, ilustrátor a filmař Petr Sís předal v pátek 12.12. v Chicagu 1000 výtisků své knihy Madlénka ve španělštině dětem a pedagogům chicagských veřejných škol. Tato předvánoční akce, zorganizovaná Generálním konzulátem ČR v Chicagu ve spolupráci s GK Mexika, se základní školou José Clemente Orozco Academy a s Centrem pro knižní výuku při National-Louis University, si klade za cíl podpořit dialog mezi odlišnými komunitami a kulturami v chicagských čtvrtích jako je Pilsen (Plzeň), která byla kdysi domovem početné česko-americké krajanské obce a dnes v ní převládá populace mexického původu. Madlénka vypráví příběh dívenky, která objevuje svět prostřednictvím postupných setkání s různými jazyky, zvyky a kulturami prolínajícími se v newyorské čtvrti, kde vyrůstá.
Páteční akce v modelové škole Orozco Academy se vedle umělce zúčastnil generální konzul ČR Marek Skolil a zástupce generálního konzula Mexika Anibal Gomez- Toledo, radní Daniel S. Solís, zástupci města a jednotlivých škol a kolem stovky žáků prvních a druhých tříd. Slavnostním předáním knih za účasti autora pod heslem „Let’s celebrate, Vamos a celebrarlo, Pojďme slavit: Madlenku!” byla zahájena třídenní přehlídka Sísovy tvorby v Chicagu a okolí. Její program se v sobotu přesune do předměstského střediska Lisle, kde se na National- Louis University koná seminář pro pedagogy a knihovníky na téma Sísovy dětské tvorby. V neděli, 14.12. přehlídka vyvrcholí chicagskou premiérou umělcových krátkých animovaných filmů v klubu Facets Cinématheque, spojenou s besedou a autogramiádou Sísovy poslední knihy „Zeď – jak jsem vyrůstal za železnou oponou“.
Starosta města Chicaga Richard M. Daley ve zvláštním poselství organizátorům přehlídky uvedl: „Chicago je hrdé na to, že je městem emigrantů a váží si tradic a kultur, které si jeho občané přivezli s sebou ze staré vlasti v různých koutech světa. Dnešní událost podtrhuje důležité vazby, které spojují českou a mexickou komunitu se čtvrtí Pilsen (Plzeň) a ukazuje, jak dynamickou roli můžeme hrát v životě mládeže, když spojíme své síly“.
Výtvarník, autor a filmař Petr Sís žije v USA od roku 1982 a má na svém kontě více než 20 knih pro děti a mládež, přeložených do 18 světových jazyků. Jeho publikace získaly mnoho prestižních národních i mezinárodních ocenění (1986 Newbery Medal Winner, Boston Globe-Horn Book Award, zlatá a stříbrná medaile Společnosti ilustrátorů, Caldecott Honor Book). V roce 2003 byla umělci v Chicagu udělena prestižní cena MacArthur Fellow udělovaná každoročně zhruba dvaceti nejperspektivnějším umělcům žijícím v USA.
Zprávu zaslalo tiskové odděleníGenerálního konzulátu v Chicagu
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad