Col. Ing. Jan Horal, Mbe,

moa recipient of several high honors for heroism by the French government, served as consultant to Bruce Bendinger and John Iltis while they created the film "FIRST CZECHO-SLOVAK ARMY".
Col. Horal was born shortly after WW I. At age 16 he left his homeland to join the Czechoslovak army in the Middle East. In 1943 he moved with his unit to England and entered an independent armored brigade that fought at Dukerque. Here he was seriously wounded. When he recovered he returned to Czechoslovakia and decided to study mechanical engineering. After the communist coup he emigrated to Sweden. After 1989 he returned to his homeland.
He recalls that his young years were spent among former members of foreign legions from whom he learned a lot of history. At age 5 he became a member of the Sokol organization. He believes that the Sokol education and spirit was very influential in his life: It gave him physical fitness, and it taught him to love and respect his homeland, to value honesty and hard work for his country. He thinks that today's younger generation has lost much because it was largely deprived of the Sokol experience.
He feels that it is a shame that the film "FIRST CZECHOSLOVAK ARMY" had to be created by two Americans. He believes that today's youth and society as a whole in the Czech Republic and Slovakia has somehow become too materialistic and has lost its ideals and courage to fight for them. Their life became too easy and thus made them too superficial and egoistic. To forget about ideals leads to decadence. He feels that this film will remind people that there are many other values worth fighting for and that money and wealth is not everything.
Translated by Marie DolanskaHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad