Stanovisko Demokratického klubu č. 40 - K šíření rasistických a totalitních idejí na internetu

Ve veřejných diskusích pořádaných Demokratickým klubem poukazovali diskutující na volné šíření rasismu a jiných protidemokratických ideologií na různých webových stránkách, a to často i v diskusích organizovaných nejznámějšími servery, jež se těší vysoké návštěvnosti.
V České republice jsou v platnosti zákonná ustanovení, která veřejné hlásání podobných názorů označují za trestný čin. Máme zde na mysli § 196 tr. z. (násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci), § 198 tr. z. (hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení), § 260 tr. z. (podpora a propagace hnutí), § 261 tr. z. (veřejné projevování sympatií) a § 261a tr.z. (veřejné popírání a zpochybňování). Dle našich zkušeností tisk, rozhlas a televize tato ustanovení v podstatě dodržují. Na řadě webových stránek se jejich porušování však dostává naprosté svobody; navíc se tak zpravidla děje mimořádně vulgární a brutální formou, pro veřejnost naprosto nepřijatelnou.
Z ducha ani litery zmíněných zákonů nelze vyvodit, že by tyto aktivity, pokud probíhají na internetu, měly být z trestnosti vyňaty. Dosud však neznáme ani jeden případ, kdy by jejich autoři nebo majitelé stránek byli stíháni.
Z uvedených důvodů požadujeme, aby příslušné exekutivní orgány upozornily majitele webových stránek na povinnost dodržovat zmíněné zákony, což bude zahrnovat i redigování a moderování diskusních příspěvků. Pokud by převážil názor, že současná platná legislativa k tomu nepostačuje, doporučujeme poslancům a senátorům, aby ji v tomto směru doplnili.
V Praze dne 8. ledna 2009Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad