Sir Nicholas Winton

je člověk, který zachránil 669 dětí před téměř jistou smrtí v koncentračních táborech. Jeho příběh je známý a také náš časopis o něm několikrát psal. Letošního roku se má dožít 100 let, držíme mu palce, aby ve zdraví. Na připomínku jeho lidské obětavosti bude vypraven z Prahy do Londýna vlak, v němž pojedou mnozí ze zachráněných dětí. Dnes jsou všichni babičkami a dědečky a panu Wintonovi tím také chtějí vyjádřit po-děkování...
This Monday, Sir Nicholas Winton, the British stock exchange clerk who quietly saved more than 650 Czech Jewish children from the Holocaust and told no one for more than 50 years, turned 99. In Prague, the occasion was marked by representatives of Czech Railways as well as the Film Academy of Miroslav Ondříček in Písek. Together, they announced an ambitious new project called The Winton Train, which will retrace the route of the original Prague- London kindertransport which saved so many. Young filmmakers, inspired by Mr. Winton’s deeds, will be among those who will take part in the journey.
Next year it will be 70 years since Sir Nicholas Winton, a former stock exchange clerk, helped 669 Jewish children escape Nazioccupied Czechoslovakia, a deed he kept secret, even from his own wife, for almost half a century. She only discovered the truth in the late 1980s, coming upon an old briefcase in the attic containing lists of children’s names and letters from their parents. Ever since, Mr Winton’s story has gained worldwide attention and continues to inspire countless people, something organisers from Czech Railways and a film school in southern Bohemia now want to highlight. Throughout 2008, students at cooperating film schools across Europe and North America will work on productions either inspired by Mr Winton’s story or similar stories of sacrifice and selflessness in the world today.
Olga Dabrowská is a professor at the Miroslav Ondříček Film Academy in Písek:
“All the final films will be screened at the Winton Fest organised by us together with the London Film Academy. Then they will also be screened at the student film festival in Písek and they will also be broadcast by Czech TV as well as other broadcasters in the European Union.”
The students, together with others, will then also take part in a re-enactment of the original kindertransports. Historic steam engines will travel from Prague, across Germany and the Netherlands before reaching London, where the final train will be met by Sir Winton himself. Wherever possible, Czech Railway organisers said on Monday, historic engines and railway cars will be used, although not always the originals. For example, the train leaving the Czech capital will be one loaned from Hungary, as suitable Czech trains from the period are no longer operational.
Czech Railways’ Zbyněk Honys said on Monday the same idea would apply even across the English Channel:
“We are looking for a ferry from the period which could transport us across La Manche, as opposed to travelling through the Chunnel.”
If everything goes as planned, the Winton Train will leave Prague on September 1st, 2009 the anniversary of the original departure of the last kindertransports out of Czechoslovakia organised on the eve of the war by Mr Winton. On the occasion a plaque commemorating Mr Winton’s contribution will also be unveiled at Prague’s Main Station.
Jan Velinger - Radio PragueHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad