Stalo se v prosinci

1-2 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. prosince

Ohlasy na návštěvu tibetského duchovního vůdce dalajlamy s přáteli Tibetu v pražském Kongresovém centru: velké souznění duší. Stejně dobře dopadlo setkání dalajlámy s premiérem Mirkem Topolánkem, který podporuje autonomii Tibetu.

2. prosince

Pražské porodnice jsou přeplněné a sanitky rozvážejí rodičky po celém Středočeském kraji.

3. prosince

Elektrárenská firma ČEZ nabídla domácnostem a malým podnikům, aby si „zmrazily“ na rok 2010 cenu energie. Na této ruletě mohou lidé vydělat – ale i prodělat.

4. prosince

V pohraničí zaznamenali majitelé nevěstinců výrazný úbytek klientů z Německa. I tento obor podnikání postihla finanční krize.

5. prosince

Prezident Václav Klaus začal ze svého mobilu mazat čísla politiků, kteří na nadcházejícím sjezdu ODS podpoří premiéra Topolánka. Oznámil jim to nepřátelskou SMS.

6. prosince

Europoslanci, kteří navštívili Prahu, jednali i s prezidentem. Václav Klaus podle nich odmítal diskutovat a choval se jako paranoik. Označili setkání za šílené.

8. prosince

Výsledky sjezdu ODS: stranu opustil Václav Klaus, vedení se změnilo nepatrně (prohrál Pavel Bém a prvním místopředsedou se stal starosta Prahy 13 David Vodrážka). Průzkumy před sjezdem ODS ukázaly, že lidé považují tuto stranu za arogantní a její šéfy za zbohatlíky. Mirek Topolánek slíbil, že se polepší, poradce Václava Klause Petr Mach zakládá novou stranu.

9. prosince

Poptávka po českých výrobcích v zahraničí prudce klesá. Je nejhorší od roku 1994. Hodně firem nebude v prosinci vyrábět.

10. prosince

V Česku se tak přemnožili divočáci, že jich myslivci letos odstřelili 130 tisíc. Nejvíc od doby Marie Terezie. Díky mírné zimě totiž přežila i slabá mláďata.

11. prosince

Česká policie ztratila informátory v podsvětí, což souvisí s odchodem mnoha důstojníků z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Mafie se raduje...

12. prosince

Už třetím rokem se u nás víc lidí rodí než umírá.

13. prosince

Tuzemské automobilky začaly propouštět. Podíl jejich výroby je v našem průmyslu nebezpečně vysoký - cca 20%. Krize postihne i menší firmy, které dodávají jednotlivé díly a příslušenství. O práci přijde do poloviny příštího roku asi 13,5 tisíce lidí.

15. prosince

Do brněnské katedrály sv. Petra a Pavla si začali lidé chodit pro betlémské světlo, které tam přivezli skauti z Vídně.

16. prosince

O tolerování současné české vlády začínají jednat šéfové vládnoucí ODS a opoziční ČSSD. Jiří Paroubek chce na oplátku předčasné volby v říjnu 2009.

17. prosince

Česká vědkyně Jessika Fridrichová (44), žijící v USA, má za sebou mnoho úžasných objevů. Kriminalistům např. pomůže při odhalování dětské pornografie možnost určit „otisk“ fotoaparátu na snímku. Podle jedné její matematické teorie lze složit Rubikovu kostku za 17 vteřin.

18. prosince

Češi mají menší strach z krize než z vánočních svátků. Psychologům volají zklamaní a opuštění senioři, ozývají se však i lidé kolem třicítky bez partnerských vztahů.

19. prosince

Ústav pro studium totalitních režimů opouštějí jeho zaměstnanci. Vadí jim zveřejnění zveřejnění informací o Milanu Kunderovi, který údajně v roce 1950 udal západního agenta. Dalším problémem se stala brněnská a pražská výstava fotografií vedoucích pracovníků StB. Jedná se však pravděpodobně o snahu instituci pohřbít.

21. prosince

Poslanecká sněmovna odmítla podpořit zahraniční mise naší armády (Kosovo a Afgánistán). Premiér Mirek Topolánek to označil za ostudu mezinárodního kalibru. S prosbou, aby jeho strana podpořila Afghánistán, přišli za Jiřím Paroubkem velvyslanci USA, Velké Británie, Nizozemska a Polska. Paroubek prý byl arogantní, vzteklý a odmítl.

22. prosince

Objevily se další informace o jednání s velvyslanci: Paroubek z jednání odešel předčasně. Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) bude přes Vánoce psát kompromisní návrh o našich zahraničních misích, který by opozice podpořila.

23. prosince

Není pravda, že stěhování národů v prvních stoletích našeho letopočtu může za náš genetický kód. Evropské populace se začaly mísit už před 45 tisíci lety. Výzkum v rámci Evropy proběhl v 23 místech a porovnávalo se několik set tisíc míst DNA od dvou a půl tisíců anonymních dárců.

24. prosince

Pražské ulice a obchody jsou plné opozdilců. Vánoční koledy, které slyšíme od listopadu, se už všem zprotivily.

27. prosince

Papež Benedikt XVI. by měl přijet v září přijet na tři dny do České republiky. V souvislosti s papežovým projevem Urbi et Orbi, kde se ozvala výzva chránit nejen deštné pralesy ale i svazek muže a ženy, se ozvaly nesouhlasné projevy české homosexuální menšiny.

28. prosince

Izrael má podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga právo bránit své obyvatele proti útokům radikálních Paůestinců. Hnutí Hamas se podle ministra samo vyřadilo z politického dialogu.

30. prosince

Pro obyvatele dvanácti států mimo Evropskou unii bude jednodušší získat u nás pracovní povolení, tzv. zelenou kartu. Naopak Mongolci a Vietnamci mají smůlu.

31. prosince

Od rána policisté i lékaři varují před zábavní pyrotechnikou. Na náměstí se chystají tisíce lidí, v noci budou jezdit sanitky a k ránu metaři. Alespoň na Silvestra že se nic nemění... Ani komunisté nezklamali: jejich tiskovým mluvčím se stal Josef Tomáš (45), který byl za své extrémně pravicové a antisemitské názory odsouzen v roce 1994 na sedm měsíců podmíněně. Řídil tehdy Týdeník Politika.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012