Stalo se v listopadu

1. listopadu
První listopadový den označilo 26% Čechů za start příprav na Vánoce. Do konce měsíce už jich bude 37%, ostatní označují nakupování dárků v prosinci za „zmatek na poslední chvíli“. Hodně lidí si na vánoční dárky půjčí.
3. listopadu
Na síle nabývá souboj, kdo se stane šéfem vedoucí politické strany. O vedení ODS se zajímají jak dosavadní leadr Mirek Topolánek, tak pražský primátor Pavel Bém.
4. listopadu
Jedenáct světoznámých spisovatelů (Márquez, Rushdie, Coetzee, Daniel, Fuentes, Gordimerová, Goytisolo, Mertens, Pamuk, Roth a Semprún) se zastalo Milana Kundery. Označilo jeho obvinění z udavačství v době komunismu jako „zneuctění jednoho z největších žijících romanopisců na základě přinejmenším podezřelých materiálů“.
5. listopadu
Vraždě kolotočáře Václava Kočky ml. v klubu Monarch předcházela údajně hádka o to, kdo a jak platí české politiky. Hoteliér Bohumír Ďuričko zastřelil Kočku na křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.
6. listopadu
Poprvé od listopadu 1989 se komunisté dostali k výkonné moci - do krajských vlád. Spolupracuje s nimi ČSSD.
7. listopadu
V pražské čtvrti Libuš zničil obrovský požár vietnamské velkosklady a tržnici, zvané Malá Hanoj. Tuny zboží, připraveného na vánoční trh, hasilo 350 hasičů z Prahy a okolí přes 15 hodin.
9. listopadu
Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, odsouzený za velké daňové úniky, se údajně skrývá ve Švýcarsku. Tamní úřady se vyjadřují rozpačitě.
10. listopadu
Komunisté oznámili, že ve Středočeském kraji podpoří jednobarevnou vládu ČSSD, která bude zastávat levicovou politiku.
11. listopadu
Prezident Václav Klaus se na své návštěvě v Irsku označil za disidenta, protože je odpůrcem Lisabonské smlouvy a Evropské unie.
12. listopadu
Konečně přestal platit komunistický trestní zákoník z roku 1961! Od roku 2010 se zvýší tresty za vraždu až o pět let a výjimečný trest může být 20 až 30 let nebo doživotí.
13. listopadu
Na hřbitově v Chebu bylo uloženo přes 5 tisíc černých papírových krabic s ostatky vojáků, kteří padli na našem území za 2. světové války.
14. listopadu
Zástupce Konference evropských rabínů, která tři dny jedná v Praze, přijal prezident Václav Klaus. Tři stovky duchovních z Evropy, USA a Izraele se scházejí každý rok v jiné zemi.
15. listopadu
Po vítězství v krajských volbách se díky podpoře ČSSD dostávají k moci komunisté. Exprezident Václav Havel prohlásil, že má pocit marnosti...
17. listopadu
Lenka Čílová je první Češkou, které odletěla do USA bez víza! Gratuloval jí ministr vnitra Ivan Langer i americký velvyslanec v Praze Richard Graber.
18. listopadu
Důvodem prezidentovy nepřítomnosti na oslavách výročí 17. listopadu byl podle Hradu nutný odpočinek.
19. listopadu
Sčítají se škody na majetku i zdraví z bitky v Litvínově, kde se v „rámci oslav sametové revoluce“ porvali pravicoví extrémisté s policií. Sedm stovek holých lebek se totiž vydalo na sídliště Janov „vychovávat“ Romy.
20. listopadu
Speciální jednotka StB „Vlast“ měla vraždit „zrádce“, kterým se podařilo po převratu 1948 uprchnout do zahraničí. Obětmi se měli stát i bratří Mašínové. Zabijáckou jednotku zřídil na rozkaz SSSR tehdejší ministr vnitra Lubomír Štrougal a zanikla v rámci politických změn na přelomu let 1967 – 1968.
21. listopadu
Třicet historicky nesmírně cenných šperků z doby sv. Václava vystavuje Pražský hrad.
22. listopadu
Krev na okně auta a těla mrtvých měla odradit řidiče od nebezpečné jízdy. Heslem televizních spotů se stalo „Nemyslíš, zaplatíš!“. Jenže Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je označila za brutální a nařídila zamazat krev černou barvou! Akce stála 150 milionů korun.
24. listopadu
Skalní odpůrkyně šéfa Strany zelených Martina Bursíka opustily poslanecký klub. Olga Zubová a Věra Jakubková mj. neschvalují americký radar v Brdech.
25. listopadu
Nově zvolený středočeský hejtman David Rath (ČSSD) okamžitě po svém nástupu odvolal šéfy nemocnic v Benešově, Kolíně, Kladně, Příbrami a Mladé Boleslavi a zástupce kraje v Bruselu.
26. listopadu
Syn přední komunistické političky a pozdější odpůrkyně režimu Gertrudy Sekaninové- Čakrtové prohrál soud o majetek, kterého se jeho matka zřekla v 50. letech.
Tenkrát to učinila z přesvědčení.
27. listopadu
Prezident Václav Klaus prohlásil, že ústavní soud jedná „laicky, subjektivně a koncepčně naprosto chybně“. Soud totiž vyhlásil, že Lisabonská smlouva neodporuje české ústavě.
28. listopadu
ODS zřejmě přijde o svého čestného předsedu Václava Klause, který je ochoten podpořit vznik nové, konkurenční strany. Pokud bude dostatečně euroskeptická a pravicová.
29. listopadu
ODS ztratila jednoho ze svých známých členů – Václava Klause ml. Podle jeho kolegů ve stranické buňce dával přednost vlastní prezentaci v tisku než práci.
Venda ŠebrlováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad