Stalo se v listopadu

1-2 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. listopadu

První listopadový den označilo 26% Čechů za start příprav na Vánoce. Do konce měsíce už jich bude 37%, ostatní označují nakupování dárků v prosinci za „zmatek na poslední chvíli“. Hodně lidí si na vánoční dárky půjčí.

3. listopadu

Na síle nabývá souboj, kdo se stane šéfem vedoucí politické strany. O vedení ODS se zajímají jak dosavadní leadr Mirek Topolánek, tak pražský primátor Pavel Bém.

4. listopadu

Jedenáct světoznámých spisovatelů (Márquez, Rushdie, Coetzee, Daniel, Fuentes, Gordimerová, Goytisolo, Mertens, Pamuk, Roth a Semprún) se zastalo Milana Kundery. Označilo jeho obvinění z udavačství v době komunismu jako „zneuctění jednoho z největších žijících romanopisců na základě přinejmenším podezřelých materiálů“.

5. listopadu

Vraždě kolotočáře Václava Kočky ml. v klubu Monarch předcházela údajně hádka o to, kdo a jak platí české politiky. Hoteliér Bohumír Ďuričko zastřelil Kočku na křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

6. listopadu

Poprvé od listopadu 1989 se komunisté dostali k výkonné moci - do krajských vlád. Spolupracuje s nimi ČSSD.

7. listopadu

V pražské čtvrti Libuš zničil obrovský požár vietnamské velkosklady a tržnici, zvané Malá Hanoj. Tuny zboží, připraveného na vánoční trh, hasilo 350 hasičů z Prahy a okolí přes 15 hodin.

9. listopadu

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, odsouzený za velké daňové úniky, se údajně skrývá ve Švýcarsku. Tamní úřady se vyjadřují rozpačitě.

10. listopadu

Komunisté oznámili, že ve Středočeském kraji podpoří jednobarevnou vládu ČSSD, která bude zastávat levicovou politiku.

11. listopadu

Prezident Václav Klaus se na své návštěvě v Irsku označil za disidenta, protože je odpůrcem Lisabonské smlouvy a Evropské unie.

12. listopadu

Konečně přestal platit komunistický trestní zákoník z roku 1961! Od roku 2010 se zvýší tresty za vraždu až o pět let a výjimečný trest může být 20 až 30 let nebo doživotí.

13. listopadu

Na hřbitově v Chebu bylo uloženo přes 5 tisíc černých papírových krabic s ostatky vojáků, kteří padli na našem území za 2. světové války.

14. listopadu

Zástupce Konference evropských rabínů, která tři dny jedná v Praze, přijal prezident Václav Klaus. Tři stovky duchovních z Evropy, USA a Izraele se scházejí každý rok v jiné zemi.

15. listopadu

Po vítězství v krajských volbách se díky podpoře ČSSD dostávají k moci komunisté. Exprezident Václav Havel prohlásil, že má pocit marnosti...

17. listopadu

Lenka Čílová je první Češkou, které odletěla do USA bez víza! Gratuloval jí ministr vnitra Ivan Langer i americký velvyslanec v Praze Richard Graber.

18. listopadu

Důvodem prezidentovy nepřítomnosti na oslavách výročí 17. listopadu byl podle Hradu nutný odpočinek.

19. listopadu

Sčítají se škody na majetku i zdraví z bitky v Litvínově, kde se v „rámci oslav sametové revoluce“ porvali pravicoví extrémisté s policií. Sedm stovek holých lebek se totiž vydalo na sídliště Janov „vychovávat“ Romy.

20. listopadu

Speciální jednotka StB „Vlast“ měla vraždit „zrádce“, kterým se podařilo po převratu 1948 uprchnout do zahraničí. Obětmi se měli stát i bratří Mašínové. Zabijáckou jednotku zřídil na rozkaz SSSR tehdejší ministr vnitra Lubomír Štrougal a zanikla v rámci politických změn na přelomu let 1967 – 1968.

21. listopadu

Třicet historicky nesmírně cenných šperků z doby sv. Václava vystavuje Pražský hrad.

22. listopadu

Krev na okně auta a těla mrtvých měla odradit řidiče od nebezpečné jízdy. Heslem televizních spotů se stalo „Nemyslíš, zaplatíš!“. Jenže Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je označila za brutální a nařídila zamazat krev černou barvou! Akce stála 150 milionů korun.

24. listopadu

Skalní odpůrkyně šéfa Strany zelených Martina Bursíka opustily poslanecký klub. Olga Zubová a Věra Jakubková mj. neschvalují americký radar v Brdech.

25. listopadu

Nově zvolený středočeský hejtman David Rath (ČSSD) okamžitě po svém nástupu odvolal šéfy nemocnic v Benešově, Kolíně, Kladně, Příbrami a Mladé Boleslavi a zástupce kraje v Bruselu.

26. listopadu

Syn přední komunistické političky a pozdější odpůrkyně režimu Gertrudy Sekaninové- Čakrtové prohrál soud o majetek, kterého se jeho matka zřekla v 50. letech.

Tenkrát to učinila z přesvědčení.

27. listopadu

Prezident Václav Klaus prohlásil, že ústavní soud jedná „laicky, subjektivně a koncepčně naprosto chybně“. Soud totiž vyhlásil, že Lisabonská smlouva neodporuje české ústavě.

28. listopadu

ODS zřejmě přijde o svého čestného předsedu Václava Klause, který je ochoten podpořit vznik nové, konkurenční strany. Pokud bude dostatečně euroskeptická a pravicová.

29. listopadu

ODS ztratila jednoho ze svých známých členů – Václava Klause ml. Podle jeho kolegů ve stranické buňce dával přednost vlastní prezentaci v tisku než práci.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012