Slovo šéfredaktorky - Do nového roku

1-2 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

Jak banální titulek! A navíc, opakující se každoročně. Když nahlédneme do novin, můžeme se třást strachy kvůli krizi přicházející údajně z USA. Bankéři tam prý nebyli natolik zodpovědní, aby si ohlídali, komu a kolik půjčují peněz, tudíž banky začaly krachovat. A vláda v USA to zachraňuje tím, že bankám nalije peníze daňových poplatníků. Píši údajně, protože tam nejsem a do toho nevidím, jen čtu noviny... a tady to asi nebude v tomto smyslu o nic lepší, protože Českou spořitelnou počínaje i další banky stále nabízejí půjčky, půjčky. Mám ve schránce denně takové výhodné nabídky. Mnoho hloupých, zvláště mladých lidí na to skočilo. Teď je stíhají exekutoři. I když by za svou lehkomyslnost a za to, že podléhají blbým reklamám, zasloužili 25 na zadek, bankéři by měli dostat ještě víc. Jsou dospělí, vzdělaní a manažeři s velkými platy, tudíž odpovědní...

Ale jiné prognózy na tento rok slibují zlevněnění jídla, benzínu i panelákových bytů.

Také se slibuje zastavit se na dvacetiletém výročí „sametové revoluce“. Zastavila jsem se taky, už v Českém kalendáři 2009. Ale ouha, jisté ministerstvo, které kalendáře pro jisté krajanské spolky, v nepříliš bohatých postkomunistických zemích každoročně kupuje, je tentokrát odmítlo. Odpovědným úředníkům se zdálo, že jsem k politickému vývoji příliš kritická. Možná ano, přečtěte si v Českém kalendáři 2009 stránky 150 a 151 a dejte mi vědět váš názor. Děkuji předem. A když ještě o tom řeknete svým blízkým a známým a pomůžete mi tím ty zbylé (ale prý velmi hezké a čtivé) kalendářové knížky prodat, může vás hřát u srdce. Tak jako hřeje mně, když se mi ozvali lidé, kteří koupili tu pět, tu deset, tu dokonce dvacet – a paní doktorka Volfová dokonce padesát - výtisků!

A chystáme v příštích číslech plno důležitého a zajímavého. Například o našich Legiích a o filmu o nich, který budeme mít v distribuci. O výročí Bohuslava Martinů, s kterým je spojeno plno krásného kulturního nejen u nás, ale i ve světě.

Dnes si můžete připomenout úžasnou osobnost spisovatele a, řekla bych i vizionisty do budoucnosti Karla Čapka... také poznat jednoho z posledních českých zvonařů – Manouška... a mnoho dalšího zajímavého.

Co se týká politiky, je to docela vážné ve smyslu bojů Izraele a palestinských teroristů Hamásu. Jsem hrdá na našeho pana ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který se vyjádřil, že Izrael má právo se bránit (řekl to jako snad jediný politik EU). Měla jsem nedávno telefonický hovor s jedním naším čtenářem žijícím v Izraeli a ten se mně ptal, co by dělala naše vláda, kdyby nám sem někdo z okolních států házel rakety a zabíjel lidi..

Nemá to naše republika lehké, když začala zrovna teď předsedat Evropské unii. A i když mám o mnohých našich politických zástupcích mínění, které by si nedali „za rámeček“, těm, kteří budou dle svých sil a možností pracovat tak, aby pomohli dobrým věcem, držím palce.

A přeji jim a také, a především všem našim čtenářům dobrý rok 2009.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012