Střed Evropy okolo roku 1000

Jeden z největších a nejvýznamnějších projektů posledních let pod výše uvedeným názvem -- proto zařazený jako 27. výstava Rady Evropy a konaný pod záštitou prezidenta ČR Václava Havla, zástupců vlády a dalších význačných osobností -- je otevřen ve Starém královském paláci na Pražském hradě.
Idea, která vznikla již v roce 1997 na německém ministerstvu zahraničí, získala podporu nejen zdejší vlády, ale stejně i zástupců zemí, vyzvaných ke spoluúčasti. Proto v každé vznikl autorský tým (v Čechách jej tvoří 27 odborníků) a všechny se po mnoha diskusích shodly na koncepci výstavy. A tak ve spolupráci pěti států: Německa (hlavního organizátora), dále Česka, Maďarska, Polska a Slovenska bylo shromážděno celkem 2 800 předmětů ze 12 zemí, zapůjčených od 179 institucí. Poprvé byl projekt představen v Budapešti (ve 2. polovině roku 2000 (70 tisícům návštěvníků), poté v Berlíně (od května 2001 -- více než 30 tisícům) a v Manheimu (od října 2001 -- 50 tisícům). Po Praze poputuje do Bratislavy (od 2. poloviny 2002) a pouť zakončí v Poznani (na přelomu roku 2002--2003).
Na bedrech Německa ležel základní finanční zdroj celé přípravné fáze projektu. Na dalších jednotlivých státech pak finanční krytí -- vždy ode dne skončení výstavy a jejího převzetí, přes přepravu a pojištění až po instalaci, propagaci atd. k poslednímu dni na domácí půdě. Česká strana získala finance díky vládě a ministerstvům. Podobným způsobem financování mohl být vytištěn i obsáhlý třísvazkový katalog v němčině: dva díly zahrnují eseje a odborné stati, třetí barevné reprodukce téměř všech vystavovaných předmětů. Čtvrtým svazkem -- přílohou je pak překlad textů (do češtiny, angličtiny a maďarštiny). katalog -- za výrazně dotovanou cenu -- jako mimořádný a kulturní počin má mnohem širší platnost, nežli samotná doba trvání výstavy.
V jednom přináší česká strana novum a výjimečnost: na rozdíl od předchozích instalací v typických muzejních prostorách připravila celou expozici v jedinečných autentických podlažích Starého královského paláce Pražského hradu, konkrétně v románském a gotickém. V samotném "srdci místa" lze tedy obdivovat i v české části unikátní panovnické symboly, konkrétně svatováclavské relikvie -- helmu a drátěnou zbroj -- dále svatoludmilské textilie, svatovojtěšské křížky a prsten. Dále z ostatních zemí iluminované rukopisy, liturgické náčiní, uměleckohistorické artefakty i předměty každodenního života. Mnohé informace můžeme získat z tematických textů na panelech a z trojjazyčných popisků k exponátům. Nechybějí mapy, projekce a rekonstrukce. Dojem umocňuje citlivé nasvícení objektů i zdařilé vitríny. Výjimečnost i atraktivnost expozice navíc zdůrazňuje fakt, že předměty z 9. -- 11. století jsou velmi vzácné vysokou úrovní svého provedení a zároveň svým stářím! Organizátoři se snažili, aby byly prezentovány originály. Kopie v nezbytných případech: například koruna římských králů, neboť originál uložený ve vídeňské pokladnici se nikdy nezapůjčuje. Aspoň tedy její kopie -- vždyť jak jinak představit myšlenku krále Oty III. o "obnovení římského císařství" -- o zapojení panovníků v Čechách, Polsku a v Uhrách a jejich nové korunovaci, a tedy jejich přijetí křesťanské víry a zapojení se do západního kulturního okruhu?
Zdůrazněme, že společnou a v dějinách evropských národů ojedinělou koncepci společné středoevropské křesťansko-latinské kultury a její prezentace předložilo téměř 200 archeologů, historiků, archivářů a uměleckých historiků na podkladě nejnovějších výzkumů. Vidět jejich snahu ve skvostných předmětech přináší neopakovatelný zážitek. Navíc umocněný vědomím, že stejně po tisíci letech "střed Evropy" nachází nyní znovu zájem o porozumění mezi zeměmi.
A tato výstava (od 16. března do 9. června 2002) je toho vzácným dokladem.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad