Střed Evropy okolo roku 1000

Jeden z největších a nejvýznamnějších projektů posledních let pod výše uvedeným názvem -- proto zařazený jako 27. výstava Rady Evropy a konaný pod záštitou prezidenta ČR Václava Havla, zástupců vlády a dalších význačných osobností -- je otevřen ve Starém královském paláci na Pražském hradě.
Idea, která vznikla již v roce 1997 na německém ministerstvu zahraničí, získala podporu nejen zdejší vlády, ale stejně i zástupců zemí, vyzvaných ke spoluúčasti. Proto v každé vznikl autorský tým (v Čechách jej tvoří 27 odborníků) a všechny se po mnoha diskusích shodly na koncepci výstavy. A tak ve spolupráci pěti států: Německa (hlavního organizátora), dále Česka, Maďarska, Polska a Slovenska bylo shromážděno celkem 2 800 předmětů ze 12 zemí, zapůjčených od 179 institucí. Poprvé byl projekt představen v Budapešti (ve 2. polovině roku 2000 (70 tisícům návštěvníků), poté v Berlíně (od května 2001 -- více než 30 tisícům) a v Manheimu (od října 2001 -- 50 tisícům). Po Praze poputuje do Bratislavy (od 2. poloviny 2002) a pouť zakončí v Poznani (na přelomu roku 2002--2003).
Na bedrech Německa ležel základní finanční zdroj celé přípravné fáze projektu. Na dalších jednotlivých státech pak finanční krytí -- vždy ode dne skončení výstavy a jejího převzetí, přes přepravu a pojištění až po instalaci, propagaci atd. k poslednímu dni na domácí půdě. Česká strana získala finance díky vládě a ministerstvům. Podobným způsobem financování mohl být vytištěn i obsáhlý třísvazkový katalog v němčině: dva díly zahrnují eseje a odborné stati, třetí barevné reprodukce téměř všech vystavovaných předmětů. Čtvrtým svazkem -- přílohou je pak překlad textů (do češtiny, angličtiny a maďarštiny). katalog -- za výrazně dotovanou cenu -- jako mimořádný a kulturní počin má mnohem širší platnost, nežli samotná doba trvání výstavy.
V jednom přináší česká strana novum a výjimečnost: na rozdíl od předchozích instalací v typických muzejních prostorách připravila celou expozici v jedinečných autentických podlažích Starého královského paláce Pražského hradu, konkrétně v románském a gotickém. V samotném "srdci místa" lze tedy obdivovat i v české části unikátní panovnické symboly, konkrétně svatováclavské relikvie -- helmu a drátěnou zbroj -- dále svatoludmilské textilie, svatovojtěšské křížky a prsten. Dále z ostatních zemí iluminované rukopisy, liturgické náčiní, uměleckohistorické artefakty i předměty každodenního života. Mnohé informace můžeme získat z tematických textů na panelech a z trojjazyčných popisků k exponátům. Nechybějí mapy, projekce a rekonstrukce. Dojem umocňuje citlivé nasvícení objektů i zdařilé vitríny. Výjimečnost i atraktivnost expozice navíc zdůrazňuje fakt, že předměty z 9. -- 11. století jsou velmi vzácné vysokou úrovní svého provedení a zároveň svým stářím! Organizátoři se snažili, aby byly prezentovány originály. Kopie v nezbytných případech: například koruna římských králů, neboť originál uložený ve vídeňské pokladnici se nikdy nezapůjčuje. Aspoň tedy její kopie -- vždyť jak jinak představit myšlenku krále Oty III. o "obnovení římského císařství" -- o zapojení panovníků v Čechách, Polsku a v Uhrách a jejich nové korunovaci, a tedy jejich přijetí křesťanské víry a zapojení se do západního kulturního okruhu?
Zdůrazněme, že společnou a v dějinách evropských národů ojedinělou koncepci společné středoevropské křesťansko-latinské kultury a její prezentace předložilo téměř 200 archeologů, historiků, archivářů a uměleckých historiků na podkladě nejnovějších výzkumů. Vidět jejich snahu ve skvostných předmětech přináší neopakovatelný zážitek. Navíc umocněný vědomím, že stejně po tisíci letech "střed Evropy" nachází nyní znovu zájem o porozumění mezi zeměmi.
A tato výstava (od 16. března do 9. června 2002) je toho vzácným dokladem.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad