Dopis z Francie

11-12 2008 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Milá paní Střížovská,

vždycky jsem obdivoval osoby s neomezenou mírou enthusiasmu, nadšence a vůbec lidi přesvědčené o své věci - a tak smekám před Vámi klobouk.

Vydržet trpělivě tolik roků, (3 x 6 = 18 – vždyť to je o tři roky více než tři socialistické pětiletky) kdejaké postranní intriky nejen konkurentů, ale i osob kulturní dění v Čechách z časti ovlivňujících i další hrůzy finančních tlaků, jestli zbyde na papír a na zaplacení metéra v tiskárně a případných nejistot, zdali jednotlivým účastníkům (myslím tím Vás i Vaši paní magistru Fialkovou) koncem měsíce zbyde dost na rohlíky a na kafe - to vyžaduje od jednoho každého z nás hlubokou poklonu. A to nehovořím o bolejících svalech při tahání balíků na poštu, jak píšete, hádání se o případné snížení poštovného t.zv. hromadných zásilek na ministerstvu pošt a telegrafů a nervování se, jestli k tomu či onomu thématu bude dost materiálů. Hrůza, co vše jeden musí vytrpět.

Bohužel se mi nikdy nepoštěstilo Vás zastihnout osobně, abychom si mohli společně postěžovat na nesmyslnosti a deformace dnešního zkřiveného světa – a třeba při tom vypít skleničku vína na zdraví. Ale co není, může být, buďme optimisté – až v lednu přijedu zase do kotliny české, abychom s mými kamarády z pražské Dvojky společně zkontrolovali jak jsme se změnili po stránce psychické i fyzické, pokusím se ozvat. Možná někdy v prosinci buď přes e-mail nebo zavolám (když šedá kůra mozková si vzpomene) a doufám, že nebudete zrovna brousit někde po světe, sháníc (nebo sháníce – už tu českou gramatiku neovládám na 100%) další materiály pro příští výtisky Českého dialogu.

Proč však dnes sedám a kupím písmenko k písmenku. Dlouho jsem zvažoval, co dát mé ženě Radaně tento rok k Vánocům. Zvítězil argument duševna spojeného s informací, a to nejen z Českých luhů a hájů, a tak bych rád předplatil Váš Český dialog. Jsme totiž přece dlužni něco těm, kteří neochvějně stojí ve studeném větru intolerance, demence a dnešního křiváctví, a drží pevně v rukou praporek těch svobod morálního člověka.

Teď jenom jak to mám zaonačit, ve Francii, kde bydlíme, podle údajů ve Vašem časopise nemáte zastoupení – co dál?

Ale snad jsem to vymyslel; bydlíme ve Francii nedaleko francouzsko-švýcarských hranic u Basileje a stále ještě máme ve Švýcarsku dvě poštovní schránky, takže by mohla pro posílání a hlavně další finanční transakce být kontaktním člověkěm Vaše spolupracovnice paní Cron z Lucernu. Napište, prosím, mám – li se s touto dámou spojit, abych se domluvil o případné platbě, kam a kolik (v CHF) a udal tu správnou adresu – nebo jestli je nějaké jiné jednodušší řešení.

Držím palce, hodně pevně, abyste měla nadále možnost rozesílat formou časopisu Czech Dialogue kriticky aktuální příspěvky ze všech koutů do všech koutů světa.

přátelskými pozdravy z francouzských Kotěhůlek:

Michael Beranek,
Hagenthal

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012