Soutěž a nadace Emy Destinnové

11-12 2008 Naši ve světě česky
obálka čísla

Světově proslulá operní diva, od jejíhož narození jsme si letos připomněli 130 let, se narodila v Praze, ale pak dobyla celý svět. Ema Destinnová působila mimo jiné dlouhých 11 sezon v Londýně, v Royal Opera House. Zpívala zde také při korunovaci Jiřího V. anglickým králem, v Londýně se také uzavřela její pěvecká kariéra v roce 1928 posledním koncertem v Queens´Hall. Na její počest a pro uchování odkazu jejího skvělého umění, ale také velkého vlasteneckého citu, odvahy a práce pro vlast, vznikla v roce 1998 nadace nesoucí zpěvaččino jméno. Zakladatelkou je paní Jarmila Karasová, od roku 1968 v Londýně žijící publicistka. Nadace pořádá koncerty, výstavy a především pravidelnou pěveckou soutěž pro mladé talenty, vše s cílem podpořit pozice české hudby ve světě. Jarmila Karasová byla dne 4. 11. oceněna za dlouhodobé působení v oblasti propagace české kultury z rukou ministra kultury cenou Artis Bohemiae Amicis.

Desetiletí Nadace Emy Destinnové

Dnes desetiletá nadace má však mezinárodní rozměr, jejími patrony jsou například dirigenti Sir Charles Mackerras, Libor Pešek, Jiří Kout, ale i Dame Joan Sutherland, vynikající sopranistka s českými předky nebo Lady Milena Grenfell Baines, Češka z Wintonova vlaku zachráněných dětí, žijící v Británii.

Nadaci se hned na počátku existence podařilo uspořádat v Londýně velkolepý koncert, na němž účinkovali například Eva Urbanová a Štefan Margita, a jehož výtěžek pomohl následně uspořádat velkou výstavu věnovanou Destinnové v Národním muzeu v Praze, ke 120. výročí narození. Nadace však svou činnost nezaměřila pouze na koncerty, propagující na předních britských operních scénách českou tvorbu, a na výstavy, i když i na tomto poli se jí velice daří.

Finále soutěže opět v Praze

V roce 2 000 zorganizovala paní Jarmila Karasová spolu s dalšími podporovateli nadace první ročník pěvecké soutěže Emy Destinnové. Soutěž se koná každé dva roky a umožňuje mladým talentovaným pěvcům usnadnění startu v pěvecké kariéře. Podmínkou pro přihlášení je jedna árie v českém jazyce, od českých a slovenských soutěžících pak v angličtině. Vítěz obdrží kromě finanční odměny i krásnou medaili Emy Destinnové z dílny sochařky Ireny Sedlecké, působcí v Londýně. Má pak možnost uvedení písňového recitálu v prostorách Národního divadla v Praze a dalšího koncertu v Praze nebo Londýně. Finále soutěže se v posledních letech odehrává vždy v Praze, v Lichtenštejnském paláci.

Tak tomu bylo i letos 9. listopadu, kdy zde vystoupilo pět mladých pěvců vynikající úrovně, každý se třemi áriemi a rovněž povinnou Dvořákovou písní. Porota neměla rozhodování vůbec lehké, protože již první soutěžící, Češka Kateřina Kněžíková, posluchače okouzlila mj. nádherně zazpívanou Skřivánčí písní ze Smetanovy Hubičky. Caroline McPhie z Lancasteru si na úvod vybrala velice obtížnou árii Lišky Bystroušky, kde bylo třeba ocenit její dobrou českou výslovnost, ale i celkový projev u všech dalších árií. Josef Zedník, studující na pražské HAMU, předvedl velice znělý a dramatický hlas například v Händelově Saulovi. Krásným temným altem disponuje i Gunel Alakbarova z Ázerbajdžánu, studující rovněž HAMU v Praze. Zaujala svým podáním Marfy v Musorgského Chovanštině. Mladičká, teprve 21letá Natasha Day zazářila jako Rusalka a svým prožitkem role vzbudila velké sympatie.

S přihlédnutím k obtížnosti povinné árie v češtině a k celkovému projevu získala první cenu v letošním, již šestém ročníku soutěže, Caroline McPhie. Přiznala, že zpívat česky pro ni bylo velmi těžké, ale díky skvělému učiteli v Manchesteru to zvládla na výbornou. Další ocenění – Nejslibnější talent - získala Natasha Day.

Jarmila Karasová i další, kdo se na přípravě letošní soutěže podíleli, doufají, že v příštím roce se přihlásí více mladých pěvců z České republiky. Jak však poznamenala pro Český rozhlas po skončení finále, je velice ráda, že i zahraniční finalisté z předchozích ročníků neztrácejí zájem o českou hudbu a projev v češtině, který začíná být na světových pódiích čím dál samozřejmější.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012