Na slovíčko s JUDr. Janem Šulou aneb co chce Česká strana národně sociální

Jste předsedou strany, která má docela slavnou historii...
- Ano, je to tak. Teď slavíme - 3. dubna - 105 let od založení této strany. Je to vlastně druhá nejstarší politická strana, která vznikla odštěpením národního křídla v r. 1897 od tehdejší sociální demokracie a za 1. republiky to byla jedna z nejmocnějších politických stran. Byla v ní činná řada osobností jako Klofáč, Eduard Beneš, Milada Horáková. Za 1. republiky to byla skutečně vládnoucí strana a zřejmě vládla dobře s ohledem na to, jak se dařilo. Po roce 1948 to byla strana, která to nejvíc odnesla. Měla nejvíce zat-čených a popravených, více jak 10.000 jejích funkcionářů skončilo ve vězeních, nejznámější byla poprava Milady Horákové jako poslankyně národně socialistické strany.
V dobách komunismu strana přežívala, díky zrádcům, kteří se připojili k národní frontě a po roce 1990 se různými peripetiemi obnovila činnost strany a právě ty peripetie způsobily pokles její politické prestiže. Ale myslím si, že od roku 1998, kdy jsme pracovali na znovuuvedení této strany do parlamentu a do politiky, je to strana, která už zase stojí na pevném programovém základě.
Jaký je?
- Ty dvě dominanty našeho programu, národní i sociální stránka, jsou velmi dobře propracované s ohledem na moderní potřeby, t.zn. na současnost světa, na globalizační a integrační procesy v Evropě. Hlásíme se k liberální ekonomice, v sociální oblasti máme poměrně silný akcent na to, aby lidé byli motivováni k práci, nikoliv motivováni k využívání sociálního systému a peněz, tzn. nejsme ta strana, která by rozdávala peníze, jsme stranou, která má ve svém projektu motivaci k práci.
A ta národní stránka?
- Národní stránka je poměrně složitý problém s ohledem na současnost a integrační procesy. My se domníváme (když to vztáhnu pouze k integračním procesům evropským), že v zásadě není jiné cesty než integrace v Evropě, ale integrace by měla probíhat především na poli občanském, a ekonomickém, nikoliv na bázi národnostní a kulturní. Myslím si, že neexistuje žádný evropský národ, že existují národy v Evropě a že právě ta historie, těch 2000 let křesťanství, tedy vlastně křesťansko-židovské kultury, která vytvořila Evropu, vytvořila společný základ a výrazné národní odlišnosti kulturní a vývojové. Myslím, že to dává Evropě obrovskou sílu. Právě rozdílnost povah, kultury, zvyklostí. Toto rušit v jakémsi integračním procesu Evropy by byl hluboký omyl a chyba.
Takže ekonomická integrace ano, politická integrace do jisté míry ano, my jsme spíše zastánci konfederačního přístupu, t.zn. s vyšším vlivem na politiku jednotlivých států a jsme proti tomu, aby Česká republika připustila nějaké své druhořadé postavení v Evropě.
Smyslem naší národně-sociální politiky je vytvoření vlastního ekonomického prostředí.. Vzhledem ke globalizaci ekonomiky a k rostoucí vládě nadnárodních společností, je kromě toho, že je potřeba přijmout realitu, je také třeba vytvářet vlastní ekonomickou infrastrukturu. Výkyvy v globální ekonomice jsou velmi dramatické, když se něco stane, a stát se může, občané musejí přežít navzdory tomu. Proto si myslíme, že je třeba podporovat živnostenský sektor a malé a střední podnikání, které tady zůstane, když např. Carrefour a Meinl odejdou. Musejí tu být lidé, kteří dokážou potraviny vyrobit, zpracovat a prodat. Jsme výrazně zaměřeni na střední stav, na lidi, kteří jsou kvalifikovaní pracovníci, ať už sami vlastní, podnikají, nebo jsou kvalifikovaní zaměstnanci.
Vy máte také ve svém programu podporu vzdělávání...
- Ano, považujeme to za velmi důležité. Ve vzdělání je kontinuita historicko-kulturní. Vzdělání je jednou z našich priorit a myslíme si, že Česká republika je "podvzdělaná" a potřebuje výrazným způsobem posílit sektor vzdělávání. Musíme si uvědomit, že konkurenceschopní budeme, jak individuálně tak jako společnost pouze tehdy, když úroveň vzdělání v České republice půjde výrazně nahoru. A to souvisí s jakousi sounáležitostí a loaylitou k vlastnímu národu a k republice.
Jak se stavíte ke globalizaci?
- To je třetí oblast našeho zájmu. Je to ochrana před negativními vlivy globalizace, ochrana před nelegální imigrací, ochrana pracovního trhu před nelegálními zaměstnanci, zejména z východu a před pronikáním zločinnosti z východu. Je tu na 250 000 nelegálně přítomných cizinců, o nichž málo víme co dělají, jen tušíme, že se zde věnují prodeji drog, vydírání, nájemným vraždám. Chceme zamezit těmto nezákonnostem.
Řada osobností, které byly činné v prvorepublikové podobě vaší strany, musela pod hrozbou vězení či přímo popravy utéct do zahraničí, z nichž mnozí dlouhá léta působili jaksi z dálky na vrácení demokracie do Česka. Jaký je váš vztah k zahraničním Čechům?
- Jsme strana, která od začátku myslí na krajany. Paní poslankyně Machatá předkládala v parlamentu již před třemi lety návrh zákona o volebním právu našich občanů žijících v zahraničí. Tenkrát bohužel nebyl politický zájem zákon přijmout. Pak se postupně rozhoupaly i ostatní politické strany. Myslím však, že zákon, který z jejich dílny vyšel, je velmi špatný a že velmi omezuje naše krajany v cizině v tom praktickém výkonu volebního práva. Že je to taková ta česká varianta aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Oni mohou volit, ale prakticky ne, protože by museli jet tisíce kilometrů. My to považujeme v podstatě za podvod na našich krajanech.
Co se týče restitucí, jsme stranou, která primárně ctí vlastnictví a právo občana vlastnit. Domníváme se, že stále platí ,,co bylo ukradeno má být vráceno", ať to stojí stát co to stojí. My jsme tady dokázali jako stát prohospodařit a prošustrovat na pět set miliard korun a přitom jsme nedokázali za řádově stovky milionů vrátit majetek našim krajanům. Já si myslím, že to je jakési pokračování komunismu jinou formou a že je vidět nakolik v těch našich politicích, ať už v ODS či v ČSSD je zakořeněná xenofobie vůči našim zahraničním občanům, xenofobie proti normálně se chovajícím lidem, kteří by sem do České republiky přinesli standardní způsoby podnikání a chování. My se chceme vrátit k diskusi o restitucích, chceme znovu tuto otázku otevřít a pokusit se posunout tuto záležitost, aby lidé byli odškodněni.
Další věc je, že v naší republice je špatně nastavená politika investiční. My bychom rádi udělali, nebojím se to říci, určitý protekcionismus pro české podnikatele a to jak pro české podnikatele tuzemské tak pro české podnikatele v zahraničí. Tady se nabízejí velmi výhodné daňové podmínky nadnárodním a zahraničním společnostem, daňové prázdniny, investiční pobídky, a přitom naši podnikatelé tyto možnosti nedostanou. My bychom minimálně zrovnoprávnili jejich postavení a rádi bychom vytvořili i ony investiční pobídky a určité změkčení právě pro zahraniční Čechy, kteří se rozhodnou investovat a vlastnit a podnikat v České republice. Oni sem přinesou jednak to, co očekáváme, tj. kapitál, ale také pocit sounáležitosti s naší republikou, který žádný cizí kapitál nemá a rozhoduje se výhradně na základě komerčních a ekonomických ukazatelů, zatímco český podnikatel ať už je z Vancouveru nebo z USA nebo z Austrálie, ve svém rozhodování bude mít ještě kousek sounáležitost s Českou republikou. A to bychom chtěli výrazně podpořit.
Děkuji za rozhovor.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad