Stalo se v říjnu

11-12 2008 Slovo redakce česky
obálka čísla

Stalo se v říjnu

Poslanec KSČM Josef Vondruška, který před rokem 1989 šikanoval a mlátil politické vězně, skončí u soudu. Policie doplnila spis podle požadavku žalobce.

2. října

Statistické údaje potvrdily, že jsme po Španělsku a Itálii nejoblíbenější zemí pro přistěhovalce. Přibylo o 84 tisíc lidí víc než loni.

3. října

Do Prahy se přijeli porvat fotbaloví fanoušci z Dynama Záhřeb. Na ulicích tekla krev, ranění byli mezi chuligány i policií.

4. října

Po třinácti letech končí ve funkci šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. U policie zůstane jako poradce.

6. října

Do parlamentu se dostala k projednání žádost, aby se změnilo označení „mateřská dovolená“, protože dovolená to určitě není.

7. října

V centru Prahy na Národní třídě se objevilo přepadové komando. Směnárna Aktiv Change tam vyprala a vyvezla do zahraničí 5,3 miliardy korun. Hlavním podezřelým je jednatel společnosti Egypťan Omar Mogheth.

8. října

Poslanec ČSSD a lídr pro krajské volby David Rath prosadil, že členové zastupitelských sborů ve Středočeském kraji zaplatí za svou nepřítomnost na jednání klubu pokutu 4 miliony korun!

9. října

Několikametrový plot, často zdvojený, těžké ocelové dveře, zátarasy a další mimořádné bezpečnostní prvky chrání novou budovu sídla Rádio Svobodná Evropa v Praze- Strašnicích.

10. října

Češi mají strach z krachujících bank a akciového trhu a začali nakupovat zlato a diamanty. Těchto nákupů je 200x víc než loni touto dobou.

11. října

Šéf ČSSD Jiří Paroubek křtil v pražské nóbl restauraci Monarch svou novou knihu. Po jeho odchodu se tam pohádali dva podnapilí muži a jeden z nich byl zastřelen třemi ranami z legálně držené pistole. Hoteliér Bohumír Ďuričko zabil korunního prince klanu kolotočářské rodiny Václava Kočku. Oba byli blízkými přáteli Paroubka.

13. října

Šéf ČSSD Jiří Paroubek opakovaně popřel, že Bohumír Ďuričko je jeho přítel, i když se znali devět let.

14. října

Slavný český spisovatel Milan Kundera byl Ústavem pro studium totalitních režimů a týdeníkem Respekt obviněn z udavačství. V roce 1950 byl jeho vinou dopaden západní agent Miroslav Dvořáček a pak odsouzen za velezradu, zběhnutí a vyzvědačství na 22 let, odseděl si 14 let. Kundera prohlásil, že je to nesmysl a „atentát na autora“.

15. října

V Česku končí výroba sirek. Sirkárna Solo v jihočeské Sušici končí po 169 letech a přesouvá se do levnější Asie.

16. října

Vědci potvrdili tradující se informaci, že do malty při stavbě Karlova mostu byla přidávaná vejce. V té době bylo zvykem dávat do malty a omítek i mléko, mléčné produkty, klíh nebo hovězí krev. Materiál pomaleji tvrdnul a lépe se opracovával.

17. října

Noviny byly plné fotografií požáru, který zachvátil předchozí večer Průmyslový palác na Výstavišti v Praze. Totálně bylo zničené celé levé křídlo kulturní památky z roku 1891. Právě tuto část používala úklidová firma bratra zavražděného Václava Kočky.

18. října

Rudolf Fuks (22) byl v padesátých letech jako agent-chodec popraven „za velezradu“. V jeho rodné obci Chrastava na Liberecku mu chtěli odhalit pamětní desku, členové KSČM a ČSSD v zastupitelstvu to zamítli. Prý byl zločinec.

18. října

Český tank Škoda LT vz. 35 se z muzea v americkém Aberdeenu stěhuje do Vojenského technického muzea v Lešanech u Benešova. Tank patřil ve 2. světové válce mezi nejlepší zbraně své kategorie.

20. října

Krajské volby naprosto manifestačně vyhrála ČSSD. Získala nominaci na 13 křesel, vládnoucí ODS ani jedno. Politická scéna čeká na druhé kolo senátních voleb.

21. října

Architekt Jan Kaplický odmítl Cenu Ministerstva kultury ČR, kterou mu odborná komise navrhla udělit za mimořádné dílo. „Chci počkat na dobu, až opravdu něco dokážu pro českou architekturu a kulturu,“ oznámil autor návrhu na novou budovu Národní knihovny, tzv. „blobu“ či chobotnice.

22. října

Za debakl vládnoucí koalice v krajských volbách může podle poražených politiků ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Zavedl totiž v nemocnicích manipulační poplatky

30 korun.

23. října

Velkolepý byl pohřeb zastřeleného Václava Kočky, který do Prahy přivedl „světské“ z Česka i Evropy. Přes tisíc hostů, smuteční kočár se šestispřežím a ocelová rakev – vypadalo to jako pohřeb státníka. Kvůli omezení dopravy město postihl dopravní kolaps.

24. října

Papež Benedikt XVI. vyzval Českou republiku, aby vrátila církvi Svatovítský chrám, který byl v roce 1954 komunisty znárodněn.

25. října

V kauze týrání malých chlapců Ondřeje a Jakuba v Kuřimi padly tresty: matka dostala devět let, její sestra deset, na pět let půjde do vězení i Barbora Škrlová. Ta se vydávala za nezletilou dívku i chlapce.

27. října

Po druhém kole senátních voleb získala 23 křesel opoziční ČSSD, vládnoucí ODS má tři vítěze v Praze. Pravicová politika oslovuje bohatší a vzdělanější lidi, v Praze žijí lidé s vysoce nadprůměrnými příjmy.

29. října

Po 23 letech se v Praze konala vojenská přehlídka. Oslavovali jsme 90. výročí vzniku republiky. Náklady byly 15 milionů korun, před tisícovkami diváků defilovalo 2100 lidí a 196 kusů vojenské, policejní a hasičské techniky.

30. října

Kdo bude novým předsedou ODS po trapně prohraných krajských a senátních volbách? To řeší vládnoucí strana, která se vinou diskusí dál štěpí...

31. října

Také Rusové přispěli k našim oslavám 90. výročí založení republiky. Levicový deník Pravda oznámil, že čeští legionáři během svého působení na území Ruska kradli carské zlato, a to se pak stalo zakládajícím majetkem Legiobanky.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012