Stalo se v říjnu

Stalo se v říjnu
Poslanec KSČM Josef Vondruška, který před rokem 1989 šikanoval a mlátil politické vězně, skončí u soudu. Policie doplnila spis podle požadavku žalobce.
2. října
Statistické údaje potvrdily, že jsme po Španělsku a Itálii nejoblíbenější zemí pro přistěhovalce. Přibylo o 84 tisíc lidí víc než loni.
3. října
Do Prahy se přijeli porvat fotbaloví fanoušci z Dynama Záhřeb. Na ulicích tekla krev, ranění byli mezi chuligány i policií.
4. října
Po třinácti letech končí ve funkci šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. U policie zůstane jako poradce.
6. října
Do parlamentu se dostala k projednání žádost, aby se změnilo označení „mateřská dovolená“, protože dovolená to určitě není.
7. října
V centru Prahy na Národní třídě se objevilo přepadové komando. Směnárna Aktiv Change tam vyprala a vyvezla do zahraničí 5,3 miliardy korun. Hlavním podezřelým je jednatel společnosti Egypťan Omar Mogheth.
8. října
Poslanec ČSSD a lídr pro krajské volby David Rath prosadil, že členové zastupitelských sborů ve Středočeském kraji zaplatí za svou nepřítomnost na jednání klubu pokutu 4 miliony korun!
9. října
Několikametrový plot, často zdvojený, těžké ocelové dveře, zátarasy a další mimořádné bezpečnostní prvky chrání novou budovu sídla Rádio Svobodná Evropa v Praze- Strašnicích.
10. října
Češi mají strach z krachujících bank a akciového trhu a začali nakupovat zlato a diamanty. Těchto nákupů je 200x víc než loni touto dobou.
11. října
Šéf ČSSD Jiří Paroubek křtil v pražské nóbl restauraci Monarch svou novou knihu. Po jeho odchodu se tam pohádali dva podnapilí muži a jeden z nich byl zastřelen třemi ranami z legálně držené pistole. Hoteliér Bohumír Ďuričko zabil korunního prince klanu kolotočářské rodiny Václava Kočku. Oba byli blízkými přáteli Paroubka.
13. října
Šéf ČSSD Jiří Paroubek opakovaně popřel, že Bohumír Ďuričko je jeho přítel, i když se znali devět let.
14. října
Slavný český spisovatel Milan Kundera byl Ústavem pro studium totalitních režimů a týdeníkem Respekt obviněn z udavačství. V roce 1950 byl jeho vinou dopaden západní agent Miroslav Dvořáček a pak odsouzen za velezradu, zběhnutí a vyzvědačství na 22 let, odseděl si 14 let. Kundera prohlásil, že je to nesmysl a „atentát na autora“.
15. října
V Česku končí výroba sirek. Sirkárna Solo v jihočeské Sušici končí po 169 letech a přesouvá se do levnější Asie.
16. října
Vědci potvrdili tradující se informaci, že do malty při stavbě Karlova mostu byla přidávaná vejce. V té době bylo zvykem dávat do malty a omítek i mléko, mléčné produkty, klíh nebo hovězí krev. Materiál pomaleji tvrdnul a lépe se opracovával.
17. října
Noviny byly plné fotografií požáru, který zachvátil předchozí večer Průmyslový palác na Výstavišti v Praze. Totálně bylo zničené celé levé křídlo kulturní památky z roku 1891. Právě tuto část používala úklidová firma bratra zavražděného Václava Kočky.
18. října
Rudolf Fuks (22) byl v padesátých letech jako agent-chodec popraven „za velezradu“. V jeho rodné obci Chrastava na Liberecku mu chtěli odhalit pamětní desku, členové KSČM a ČSSD v zastupitelstvu to zamítli. Prý byl zločinec.
18. října
Český tank Škoda LT vz. 35 se z muzea v americkém Aberdeenu stěhuje do Vojenského technického muzea v Lešanech u Benešova. Tank patřil ve 2. světové válce mezi nejlepší zbraně své kategorie.
20. října
Krajské volby naprosto manifestačně vyhrála ČSSD. Získala nominaci na 13 křesel, vládnoucí ODS ani jedno. Politická scéna čeká na druhé kolo senátních voleb.
21. října
Architekt Jan Kaplický odmítl Cenu Ministerstva kultury ČR, kterou mu odborná komise navrhla udělit za mimořádné dílo. „Chci počkat na dobu, až opravdu něco dokážu pro českou architekturu a kulturu,“ oznámil autor návrhu na novou budovu Národní knihovny, tzv. „blobu“ či chobotnice.
22. října
Za debakl vládnoucí koalice v krajských volbách může podle poražených politiků ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Zavedl totiž v nemocnicích manipulační poplatky
30 korun.
23. října
Velkolepý byl pohřeb zastřeleného Václava Kočky, který do Prahy přivedl „světské“ z Česka i Evropy. Přes tisíc hostů, smuteční kočár se šestispřežím a ocelová rakev – vypadalo to jako pohřeb státníka. Kvůli omezení dopravy město postihl dopravní kolaps.
24. října
Papež Benedikt XVI. vyzval Českou republiku, aby vrátila církvi Svatovítský chrám, který byl v roce 1954 komunisty znárodněn.
25. října
V kauze týrání malých chlapců Ondřeje a Jakuba v Kuřimi padly tresty: matka dostala devět let, její sestra deset, na pět let půjde do vězení i Barbora Škrlová. Ta se vydávala za nezletilou dívku i chlapce.
27. října
Po druhém kole senátních voleb získala 23 křesel opoziční ČSSD, vládnoucí ODS má tři vítěze v Praze. Pravicová politika oslovuje bohatší a vzdělanější lidi, v Praze žijí lidé s vysoce nadprůměrnými příjmy.
29. října
Po 23 letech se v Praze konala vojenská přehlídka. Oslavovali jsme 90. výročí vzniku republiky. Náklady byly 15 milionů korun, před tisícovkami diváků defilovalo 2100 lidí a 196 kusů vojenské, policejní a hasičské techniky.
30. října
Kdo bude novým předsedou ODS po trapně prohraných krajských a senátních volbách? To řeší vládnoucí strana, která se vinou diskusí dál štěpí...
31. října
Také Rusové přispěli k našim oslavám 90. výročí založení republiky. Levicový deník Pravda oznámil, že čeští legionáři během svého působení na území Ruska kradli carské zlato, a to se pak stalo zakládajícím majetkem Legiobanky.
Venda ŠebrlováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad