Slovo šéfredaktorky - Knížky, knížky!

4 2002 Slovo redakce česky
obálka čísla

    Čtenáři, kteří odebírají Český dialog delší dobu, si možná pamatují, že jsem již několikrát na těchto stránkách jásala nad vydávanými knihami v Česku. Nad množstvím i růzností titulů, které můžete koupit na každém rohu ve stáncích venku i v důstojných prostorách mnoha a mnoha knihkupectví.
    Stále se nemohu dost ,,vyradovat" z toho, že komunistické čtvrtky, kdy směly vycházet pod cenzurou jen určité tituly, jsou dvanáct let minulostí. Stály tehdy od brzkého rána před prodejnami knih dlouhé fronty občanů, kteří doufali, že získají z omezeného nákladu tu jednu detektivku či klasický román, dovolený bolševiky k vydání kromě mnohatisícových nákladů komunistického ideového braku.
    Jedna moje známá z Anglie, která přijela tehdy zpívat na jazzový festival do Karlových Varů, byla šokována tou čtvrteční frontou. ,,Ó, to jsou v Československu vzdělaní lidé," obdivovala. ,,To v takovém Amsterodamu spíše sáhnou po hašiši než po knížce," dodávala.
    Alexander Tomský (čtěte na straně 11) má trošku jiný názor a ví proč...
    Mne ale stále fascinuje ta možnost mít v pokoji novou hromádku nádherných knižních titulů, kterou se díky času strávenému s tímto časopisem jen postupně a pomalu prodírám. Přiznám se, že mne někdy až fyzicky bolí to neustálé odkládání, ale zároveň je tu těšení se na ty krásné chvíle, kdy usednu a ponořím se do knihy.
    A tak mi, prosím, vážení čtenáři, promiňte trošku obsahových i grafických změn v tomto vydání. Jsou způsobeny nastávajícím svátkem knih -- knižním veletrhem, který bude od 9. do 12. května na Výstavišti v Praze 7. Nenechte si jej ujít, pokud to máte v cestovním i časovém dosahu. Potkáte tu v levém i pravém křídle desítky (stovku) stánků s prezentacemi zajímavých nakladatelství. Někteří z nich mají svou inzerci i v Českém dialogu číslo 4, které tam bude v jistém množství zdarma k mání. Děkuji jim touto cestou za podporu.
    Našim čtenářům bych ještě ráda připomenula, že i z redakce je možné zakoupit a zájemcům poslat všeliké zajímavé knihy. Napište si o seznam.


Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012