Stalo se doma - březen

4 2002 Slovo redakce česky
obálka čísla

Březen je měsíc daňových přiznání. Jako každoročně, většina lidí si tuto záležitost nechá na poslední chvíli a pak odevzdaně čeká v dlouhé frontě. Ale jinak to asi ani mezi námi lidmi nejde, a tak některé finanční úřady vyšly vstříc svým klientům a prodloužily uzávěrku.
Při březnové kontrole na pražském letišti opět britští úředníci nevpustili na palubu letadel směřujících přes kanál La Manche na čtyři desítky českých občanů.
V březnu se poprvé jednalo o možnosti přemístit Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda do jiné lokality, kde by bezpečnostní opatření vzhledem k riziku teroristických útoků nepůsobila dopravní komplikace jako je tomu v centru Prahy. Z hlediska bezpečnosti obecně by bylo vhodné najít lokalitu mimo centrum města.
Politické strany vytáhly do boje o voliče a slibují jedna přes druhou kde co. Chování jejich představitelů však připomíná dávný slogan, že všichni jsou si rovni, někteří rovnější...

2. Výroční cenu České filmové a televizní akademie za nejlepší film získal nečekaně Otesánek Jana Švankmajera. Vítězství Otesánka, který je chápán spíše jako poetická studie s výrazným estetickým ztvárněním, nikoli jako plnohodnotný film, vyvolalo v sále nejprve překvapené ticho, a teprve po chvíli se ozval potlesk.
7. Na různých místech ČR bylo vzpomínáno 152. výročí narození zakladatele samostatného Československa a prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
8. 8. Senát schválil novelu zákona o zpřístupnění svazků StB, která umožňuje všem občanům ČR nahlédnout do svazků kmenových zaměstnanců a spolupracovníků bývalé tajné policie, některých bezpečnostních složek a archívů KSČ, vytvořených od února 1948 do února 1990.
11. Českým egyptologům pracujícím na vykopávkách v Abúsíru se podařilo objevit lidskou křížovou kost z počátku šestého století před naším letopočtem se stopami vzácné formy nádoru. Jde o první nález tohoto druhu na světě.
12. Vláda prosadila návrh zákona o státní službě, za jehož absenci Evropská unie opakovaně Českou republiku kritizovala. Státní úředníci se nemohou těšit na definitivu a stále budou podléhat lustračnímu zákonu.
13. Novou debatu o smrti Jana Masaryka vyvolala zpráva profesora katedry kriminalistiky pražské policejní akademie Jiřího Strause, že k pádu politika přispěla vnější síla. Posudek znalce dostal Úřad vyšetřování zločinů komunismu.
14. Restituční nárok rodu Walderode na milionové majetky na východě Čech bude na základě rozhodnutí Ústavního soudu znovu projednáván.
15. Jednání summitu Evropské unie se poprvé zúčastnili i zástupci třinácti kandidátských zemí včetně Česka.
17. První lékaři vojenské polní nemocnice odletěli do Afghánistánu, kde mají působit u britských lékařů v Kábulu.
20. Sněmovnou prošel zákon o ochraně hranic státu. Za nepovolené překročení státních hranic by měla od počátku příštího roku hrozit pokuta až 5 000,- Kč.
Dosavadní předsedkyně nejvyššího soudu Eliška Wagnerová se stala místopředsedkyní Ústavního soudu. Havlův návrh na obsazení uvolněného místa ústavní soudkyně a také předsedkyně Nejvyššího soudu, Ivy Brožové, rozpoutal spor mezi hlavou státu a exekutivou. Se jmenováním obou žen nesouhlasí ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš ani opoziční ODS.
21. Vyvrcholením návštěvy Hudby hradní stráže a Policie ČR v USA bylo vystoupení v newyorské Carnegie Hall. Těleso na týdenní návštěvě USA doprovázel ministr kultury Pavel Dostál, představitelé ministerstva vnitra a mluvčí české biskupské konference Daniel Herman.
Poslanecká sněmovna nepřímo vyjádřila nespokojenost s prací prezidenta Havla, jejímž důvodem bylo dvou a půlleté zdržení spisů o případu z 50. let. Případ se řadí mezi zločiny komunismu a prezidentská kancelář jej držela bez jakéhokoliv rozhodnutí. Hrad se nařčení brání s odůvodněním, že případ je velice složitý.
Petřínská rozhledna, zdobící Prahu již od roku 1891, byla slavnostně znovuotevřena po rozsáhlé rekonstrukci, jež trvala dva roky. Nově bude otevřeno podzemí rozhledny, kde je umístěna expozice Jára Cimrman, génius, který se neprosadil a sbírka kuriózních vynálezů 19. století z depozitářů Národního technického muzea.
22. Šéf Severoatlantické aliance George Robertson je na zevrubné technicko-organizační kontrole a vyjádřil spokojenost s přípravou summitu NATO, na nějž se sjedou představitelé členských zemí Aliance a států připojených do programu Partnerství pro mír na podzim do Prahy.
23. Členové zkrachovalých kampeliček dostanou za své vklady mnohem vyšší náhradu, než na jakou měli dosud nárok.
25. Trestnímu stíhání bývalého vysokého komunistického funkcionáře Jozefa Lenárta nebrání poslanecká imunita. Rozhodl o tom Nejvyšší soud.
26. Becherovka zvítězila v soudním sporu se slovenskou firmou Dajk, která pro svůj bylinný likér používala označení, které vypadalo jako výrobek společnosti Jan Becher Karlovarská Becherovka.
27. Naprosto neekologicky myslí většina poslanců, která podporuje vybírání poplatků za odpad paušálně od každého obyvatele. Tento způsob rozhodně nemotivuje k třídění odpadu.
29. Za vraždu Roma poslal královéhradecký krajský soud na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou skina, když ho uznal vinným z rasově motivované vraždy.
31. V České republice začal platit letní čas, podobně jako ve většině Evropy. Letní čas potrvá do 27. října.
Nejdiskutovanějším tématem března zřejmě byly tzv. Benešovy dekrety. Předseda Evropského parlamentu Pat Cox vyzval ke zmírnění emocí kolem těchto dokumentů, jež vyvolává předvolební atmosféra ve střední Evropě. Podle Coxe by výsledky debaty neměly zatěžovat budoucí evropské vztahy.


Marina Hužvárová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012