Stalo se v září

10 2008 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. září

Exprezident Václav Havel prohlásil před zahájením summitu Evropské unie k ruskogruzínskému konfliktu, že Rusko je agresor. Evropa však nechce ostřit vztahy s Ruskem, a tak se především zaměřuje na hmotnou pomoc zdevastované Gruzii.

2. září

Zemřel Tomáš Baťa junior, který ještě donedávna šéfoval svému rodinnému obuvnickému imperiu. Bylo mu 93 let. Po revoluci měl vřelé osobní kontakty s lidmi v Česku. Ve Zlíně vznikla pod jeho záštitou Univerzita Tomáše Bati.

3. září

Český národ spojilo znechucení nad službami monopolní České pošty. Pošta chce od nového roku zavřít 178 poboček v malých městech a obcích. Mají je nahradit auta, která v určitou dobu budou rozdělovat i přijímat poštovní zásilky. Kdo chce, může pobočku zachránit: dát na její provoz z obecního rozpočtu 200 tisíc korun!

4. září

Architekt Jiří Lasovský nechce, aby se stavěl jeho památník Miladě Horákové. Organizátoři (Česká strana národně sociální) totiž přijali peníze na stavbu také od prominentních komunistických funkcionářů Miloslava Ransdorfa a Vojtěcha Filipa. Komunisté nikdy neodsoudili totalitní režim a neomluvili se za zničení životů tisíců lidí.

5. září

Sedm kostek cukru a sedm významných Čechů: sportovci Petr Čech a Jaromír Jágr, architektka Eva Jiřičná, primabalerina Darja Klimentová, dirigent Libor Pešek, modelka Tereza Maxová a vědec Antoním Holý - budou na videoklipu propagovat Česko v době jeho předsednictví v Evropské unie. Problém je v tom, že v češtině existuje výhrůžka: Já ti to osladím! Takže se dohadujeme, jak to tvůrci vlastně mysleli...

7. září

Vládnoucí ODS má obrovský problém: její poslanec Jan Morava se pokusil vydírat své kolegy ve Sněmovně. On tvrdí, že chtěl upozornit na existující politickou korupci.

8. září

Fotbalista Milan Baroš se nechal vyfotografovat na volební plakáty ODS a měl za to od tehdy úřadujícího mistra financí Vlastimila Tlustého (ODS) slíbených deset milionů. Ze státní pokladny - na svou fotbalovou školu!

9. září

Dva světově proslulí entomologové Petr Švácha a Emil Kučera byli indickou justicí uznáni vinnými za nelegální sběr brouků a larev motýlů v národním parku. Hrozí jim tři až sedm let vězení.

10. září

Vrchní soud rozhodl, že prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová (86) se podílela na justiční vraždě a má jít na šest let do vězení. Polednová je mj. spoluviníkem smrti Milady Horákové.

11. září

Miloš Forman a Václav Havel spolu chystají film o mnichovské zradě. Základem filmu je román Georgese-Marka Menamuoa Mnichovský přízrak, který loni vyvolal rozruch na francouzské kulturní i politické scéně.

12. září

Jen 45% Čechů a Moravanů se obává klimatických změn jako důsledku globálního oteplování. Na Kypru a v Řecku je to naopak až 90% tázaných. Víc se bojíme terorismu, menší strach máme z nedostatku jídla a pitné vody.

15. září

Ministr vnitra Ivan Langer věří že od 17. listopadu padne naše vízová povinnost při cestách do USA. Víza nahradí elektronický dotazník.

16. září

Národní muzeum v Praze vyhlásilo výběrové řízení na projekt generální rekonstrukce budovy na Václavském náměstí. Měla by začít za dva roky, trvat pět let a stát přes čtyři a půl miliardy korun. Podzemní tunel má neorenesanční budovu spojit s objektem současné budovy Rádia Svobodná Evropa, kam bude přesunuta část sbírek.

17. září

Horní Rakousy podaly u Evropské unie námitku proti plánované stavbě dalších dvou bloků temelínské jaderné elektrárny

18. září

Před volbami si ČSSD pořídila obří kamion Kenworth, který i s návěsem měří 19 metrů a 20 centimetrů. Oranžové monstrum však nesmí na české silnice, horní hranice pro kamiony je totiž 16,5 metrů!

19. září

Pražští zastupitelé schválili, že se zboří Masarykovo nádraží a zůstanou zachovány jen památkově chráněné budovy. Na místě kolejí vyrostou bytové domy. Zabydlí se i nevyužívané pozemky nádraží Smíchov a Žižkov. A na ruzyňské letiště povede metro!

20. září

V Příbrami byl otevřen další baby-box pro záchranu odložených dětí. Už jich máme třináct a náklady hradí sponzoři.

21. září

Na našem území se lavinovitě šíří žloutenka a černý kašel. V lékárnách už chybí vakcíny proti žloutence - zdravotníci, lékárníci, hygienici a ministerstvo se hádají, kdo za to může.

22. září

Při teroristickém útoku na hotel Mariott v pákistánském Islámábádu zahynulo přes šedesát lidí, stovky byly raněny. Mezi mrtvými je i český velvyslanec Ivo Žďárek, který sice přežil útok, ale zahynul při zachraňování jiných.

23. září

Bývalý premiér Miloš Zeman nazýval české novináře hyenami a prasaty – snad by v jeho očích obstál alespoň televizní reportér Tomáš Etzler. Spolupracovník ČT a CNN dostal prestižní cenu Emmy, která má pro novináře stejnou váhu jako pro herce Oscar.

24. září

Prezident Václav Klaus neudělil milost komunistické prokurátorce L. Brožové-Polednové. O tu požádala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká

25. září

Premiér Mirek Topolánek oznámil, že orchestr a sbor Národního divadla v Praze s dirigentem Jiřím Bělohlávkem nahrál českou hymnu v novém kabátě. Vznikla i verze pro orchestr, mužské a ženské sólo.

26. září

Erik Sedláček (26) a Libor Budík (30) byli odsouzeni za vydávání internetového časopisu Poslední generace do vězení na tři a dva roky. Propagovali nacismus.

27. září

Lidé, kteří se narodili za války nebo těsně po ní, by neodpustili Němcům Mnichovskou dohodu (39% tázaných). Naopak pro mladší generaci je rok 1938 dávnou minulostí.

29. září

O víkendu se Čechami a Moravou směrem na Slovensko prohnali účastníci nelegálního závodu luxusních aut Diamond Race. Někteří řidiči měli v kufrech aut „náhradní“ registrační značky, rychlost kolem 200 km na běžných silnicích nebyla vzácností. Policie neměla šanci je zastavit...

30. září

V pražských ulicích se objeví malé měděné destičky se jmény obětí holocaustu. V Evropě jich je přes 14 tisíc a jsou před domy, kde zavraždění lidé žili.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012