Slovo šéfredaktory - Krajané na Hradčanech

Sotva jsem stačila rozdistribuovat číslo 9, už tu mám uzávěrku čísla deset a úvodník nikde... A tak jsem sedla a napsala. Hlavou mi šly myšlenky trpké, dokonce beznadějné, protože jsem si přečetla pár deníků a poslechla zprávy a také živé výstupy politiků v rozhlase a televizi. A nejen těch našich směšných figur a figurek utápějících se v žabomyších válkách při boji o větší koryto, ale i mrazivé výhružky z Kremlu a rozmáhající se militantní muslimské rozpínání po světě (a ústupné chování vlád mnoha států) bylo příčinou mé nálady-nenálady. Ale naštěstí jsou věci a události, které člověka dokážou vyvést z temnoty smutku.
V polovině září se konala v Praze Konference zahraničních Čechů. Zúčastnilo se jí na 160 účastníků z různých světadílů a předneslo na několik desítek proslovů. Tématem byly historické osmičky - 1948 a 1968. Přednášky, projevy a proslovy byly na vysoké úrovni, dobře připravené a zajímavé, stejně tak jako dotazy, odpovědi, debaty. Jediným mínusem byl - ostatně jako vždycky při takových příležitostech - nezájem médií, přičemž to neplatí pro Český rozhlas! Ten se dosti věnuje krajanským námětům, a to nejen v krajanském vysílání, ale i v jiných stanicích a relacích.
Na konferenci navazoval Krajanský folklórní festival. Snad si čtenáři vzpomenou, že loni se uskutečnil v Praze první ročník. Byl moc hezký. Všechna vystoupení, která jsem viděla, jsem dojetím proplakala. Když mladé holky z Oděsy zpívají Ta naše písnička česká a soubor Slavíček z Rumunska moravské lidové, to člověka dojme. Letos už jsem byla „otrlejší“, nicméně radost mne jala veliká. Ředitelka organizace Sedm paprsků, Věra Doušová je z těch úžasných bytostí, které jsou na světě proto, aby dělaly úžasné věci bez ohledu na to, co z toho budou mít. Loni dokázala téměř “na koleně” vydupat ze země ten první festival. A ten letošní, druhý dokázala rozšířit na více dní a pozdvihnout na skutečně důstojnou společenskou úroveň. (Tu uměleckou, vlasteneckou měl již loni a bude mít vždycky, když se sejdou lidé se srdcem na pravém místě.)
Místem vystupování pěveckých a tanečních souborů bylo na chviličku (při závěrečné recepci Konference) Karolinum, následně Rytířský sál Senátu ČR, Salesiánské divadlo a další pěkné chvíle se soubory již mířily na Hradčanské náměstí. Do Martinického paláce a na náměstí. Byla to nádhera! Na dvě stě převážně dívek a žen (i když muži také nechyběli) tančily, zpívaly a rozdávaly šťastné úsměvy. Mnozí z nich, stejně jako loni, ač byli(y) českého původu, dostali(y) se do České republiky poprvé v životě a neskrývali(y) své nadšení.
Nejvíce souborů bylo z Ukrajiny, z Ruska, bohužel, jen jeden jediný z tzv. Západu, byl z Texasu.
Ačkoli byl celý festival moc hezký, snad nejpůsobivější byl závěr v neděli, kdy se konal průvod po Hradčanském náměstí, kde se také hrálo a zpívalo - viz článek na str. 16)
Jsem z toho festivalu tak krásně naladěná, že si ty politické výtky, které jsem původně pro tento úvodník napsala, nechám na další - listopadové číslo (výročí „sametu“) a možná je i trochu zmírním. Přiměla mne k tomu i myšlenka, že přece jen přese všechno tady kus (kousek?) demokracie a svobody máme. Přestavte si, že prokurátorka Polednová- Brožová, která nechala zavraždit Miladu Horákovou, konečně dostala trest. Nic moc, šest let. A státní zástupkyně Vesecká, která už proslula jinými nátlaky na politickou scénu, poslala prezidentovi žádost o její milost. Hned se vzdula vlna stížností a námitek z různých občanských i jiných sdružení. Ona ta Vesecká si nedohlédla ani na špičku nosu - vždyť by stejně tu stařenu po pár dnech z vězení propustili kvůli zdravotnímu stavu, tak jako ostatně propustili těch několik málo odsouzených komunistických zločinců. A takhle se (Vesecká) dost zprofanovala. Doufám, že bude nucena odstoupit - to je dobrá demokratická zpráva, ne? Ale hlavně, představte si, že ta stařena provinilá vraždou (tehdy ještě za mlada) vůbec svého činu nelituje, naopak mezi dveřmi vykřikovala něco o tom, že si na ně (jako soudce) ještě posvítí. A zabírala ji televize a všichni to viděli. A není to dobrý důkaz naší (aspoň trochu) demokracie a svobody? Vždyť Milada Horáková by nic takového mezi dveřmi vykřiknout nemohla, hned by ji tam uskřípli...
V tomto čísle se také dočtete o tom, že se natočil - a dále natáčí - seriál s názvem Dcery 50. let, těch, kterým komunisté - samozřejmě ve vymyšlených procesech - zavřeli či zabili otce, matky.
Tak jsou to dobré zprávy nebo nejsou?
Eva StřížovskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad