Stalo se v červenci

1. července
Začala platit nová pravidla silničního provozu. Musí se celoročně svítit, dětské sedačky jsou poviné na všech silnicích, všichni cyklisté do 18 let musejí mít přilby a jízda v opilosti je trestným činem. Řidič sbírá za přestupky body a když jich má 12, přijde o řidičský průkaz.
3. července
Začal platit zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví. Partneři mají právo na informace o svém zdrav. stavu, mohou dědit a mají vzájemnou vyživovací povinnost.
4. července
Architektonickou soutěž na výstavbu nové budovy Národní knihovny v Praze na Letenské pláni obeslalo 760 architektů z celého světa. Výsledky budou vyhlášeny 3. března 2007.
7. července
Předseda KSČM Vojtěch Filip popírá, že by věděl, koho informoval o svých spolupracovnících a známých. Zdá se, že o StB nikdy nic nevěděl.
10. července
Jan Hřebejk dostal na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech cenu poroty. Překvapivé to je proto, že filmy divácky úspěšné obvykle odborníci přehlížejí jako pokleslou komerci.
11. července
Česko pro zahraniční turisty patří podle údajů britské pojišťovací společnosti Norwich Union do skupiny nebezpečných zemí. Naši kapsaři jsou horší, než proslulí zloději v Thajsku.
12. července
Čeští řidiči už vědí, jak obejít přísný silniční zákon. V zahraničí si koupí další řidičák, na Ukrajině stojí pár stovek korun.
13. července
Dvacet expertů z americké agentury MDA bude prohlížet místa, kde by se mohla vybudovat protiraketová základna americké armády.
14. července
Tři muži z Chebu chtěli prodat do Velké Británie osmiměsíční holčičku. Ctěli za ni 3 miliony korun (100 000 eur). Hrozí jim osm let vězení.
17. července
Češi patří ke světové špičce v oblibě posílání SMS. Průměr je 80 za měsíc, teenageři jich však dokáží poslat až 180.
18. července
Vztah lékařů k pacientům patří k nejhorším v Evropě. Jsme špatní jako Slováci, Irové a Lotyši. Mladí lékaři se učí od nadřízených despektu a ironizování.
19. července
2 ze 3 vytypovaných lokalit, kde by se mohla stavět americká protiraketová základna, patří do evropské soustavy chráněných ptačích území Natura. Boletice na Českokrumlovsku a Libavá na Olomoucku jsou hnízdišti vzácného chřástala polního.
20. července
V pražském Klementinu naměřili nejvyšší teplotu od roku 1865. Tenkrát bylo 33,7° C, letos 34,3° C.
21. července
Policejní prezidetn Vladislav Husák byl novináři přistižen, jak se řítí po dálnicj rychlostí 190km/hod. Dopustil se přestupků za 13 bodů a teoreticky by měl přijít o řidičský průkaz.
23. července
Češi, cestující za prací do velké Británie, se častěji stávají kořistí podvodníků. Zprostředkovatelé jim po příjezdu seberou peníze, doklady a zmizí.
24. července
Nějvětší požár za 30 let postihl Česko. Hoří lesy v Národním parku České Švýcarsko. Třicet cisteren, dva vrtulníky a letadlo hasí plameny v horách.
26. července
Rekordní spotřeba elektřiny, způsobená zapínáním klimatizace a větráků, způsobila kolaps rozvodné sítě. Po třiceti letech byl vyhlášen stav nouze.
27. července
Prezidentu Klausovi hrozí, že se dostane do války se svou rodnou stranou. ODS není schopná se dohodnou s ČSSD na povolební politice. Prezident připustil možnost úřednické vlády a část ODS by ho za to nevolila v r. 2008 na další funkční období. Otázka je, zda by Klaus nezískal dost hlasů právě od ČSSD a komunistů.
Připravila Venda ŠebrlováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad