Český vynález prorazil na světové trhy

7-8 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Unikátní patent od královéhradecké firmy ELLA-CS, s.r.o.

(Hradec Králové) Mimořádný zájem odborníků z celého světa si získal nový produkt od významného výrobce speciální zdravotnické techniky, společnosti ELLA-CS, s.r.o., Hradec Králové. Jde o tzv. biodegradabilní, nebo-li samovstřebatelný jícnový stent, vyráběný v sídle firmy v Hradci Králové pomocí vlastní unikátní patentované technologie.

Výzkum a vývoj této průlomové novinky ve světě medicíny od královéhradecké společnosti ELLA-CS, s.r.o. získal také podporu ze státního rozpočtu, konkrétně z kapitoly Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Biodegradabilní jícnový stent v klinické praxi jako jedni z prvních implantovali a následně zavedli do standardní léčby lékaři 3. chirurgické kliniky FN Motol v Praze. Protože výrobek splnil všechny náročné požadavky procesu CE certifikace, umožnilo to firmě získat CE značku jako první na světě a zavést tak tuto léčbu i do ostatních zemí Evropské unie.

Na českém a světovém trhu se nový produkt objevil v lednu 2008. Jak nám potvrdil Dr. Jan Knap, ředitel marketingové firmy Healthy Concepts, spol. s r.o., která společnost ELLA-CS, s.r.o. mediálně zastupuje, produkt je určený k léčbě některých závažných jícnových onemocnění, kdy je stěna jícnu z různých důvodů zúžena a pacient nemůže přirozenou cestou přijímat potravu. Stent je vyrobený z polymeru poly-dioxanonu. Jedinečnost materiálu, ze kterého je stent vyroben spočívá v tom, že se v lidském těle biologicky odbourá a po 2 až 3 měsících se sám v jícnu pacienta zcela rozloží. Zavádění stentu je pro nemocného minimálně zatěžující, protože se provádí pomocí úzkoprofilové trubičky, ve které je stent uložen a po uvolnění se v jícnu sám rozvine na předem stanovený průměr 25mm. Stent může pomoci i při léčbě jiných orgánů, například při léčbě nádorových onemocnění v okolí jícnu, kdy je ozařováním poničena tkáň jícnu. Společnost ELLA-CS, s.r.o. dále zaměřuje svůj lékařský výzkum a vývoj biodegradabilního stentu i pro další orgány trávícího traktu, např. žlučovody a tlusté střevo.

Firma ELLA-CS, s.r.o. si od nového stentu, určeného k léčbě některých jícnových onemocnění, slibuje posílení prodejů a své pozice nejen na tuzemském, ale zejména na světových trzích. Podle informací z královéhradecké společnosti to potvrzují první velmi pozitivní ohlasy z řady zemí, včetně USA a Japonska. V současnosti firma zhruba 80 procent své celkové produkce exportuje do 25 zemí světa.

Společnost ELLA-CS, s.r.o. ve výzkumu, vývoji a výrobě zaměstnává přes 100 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. Speciální a velmi kvalitní zdravotnické produkty z Hradce Králové slouží v moderní léčbě závažných onemocnění zažívacího traktu a cévního systému podle nejnovějších lékařských trendů. Pacientům tak účinně a bezpečně prodlužují život a zlepšují jeho kvalitu. Výzkumem, vývojem a výrobou zdravotnických prostředků se společnost ELLA-CS, s.r.o. zabývá více než 18 let. Tato oblast činnosti patří celosvětově k oborům s nejvyšší vytvářenou přidanou hodnotou, prestiží a perspektivou. (www.ellacs.eu)

MUDr. Jan Knap,
Healthy Concepts, spol. s r.o.
(www.healthyconcepts.eu)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012