Znovu do Esperanzy

7-8 2008 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Od paní Yvonny Fričové jsme dostali aktuální zprávu o další cestě za českými indiány, potomky cestovatele Friče. (Viz ČD 1-2/2008)

Cesta do Paraguaye 2008

10. srpna odlétáme do Paraguaye: Pavel a Yvonna Fričovi a Andrea Fajkusová. Naše kontakty s lidmi v Puerto Esperanze během uplynulého roku byly mizivé, spojení nefunguje. Je třeba probrat a zařídit tolik věcí - musíme to tedy udělat osobně. Chceme vidět, jak se Asociace Checomacoco-Paraguay stará o „české“ krávy, jaké jsou přírůstky, v jakém stavu jsou pastviny, jak byly investovány peníze z loňského daru. Zkontrolujeme účetnictví a daňové povinnosti. Chceme předat další peněžní dar na podporu chovu dobytka. Chceme předat také peníze na opravu školní budovy, které věnuje Ministrestvo zahraničních věcí ČR (92.000,- Kč), i peníze individuálních dárců na další vybavení školy a školní pomůcky. Dětem přivezeme spousty dopisů, fotografií a osobních dárků od dětí ze Základní umělecké školy V. Nováka v Jindřichově Hradci, které již druhý rok své vzdálené kamarády s velikou vynalézavostí podporují. Studentům v Asunciónu a Concepciónu předáme další finanční podporu jejich příznivců a zkusíme se přeptat jejich učitelů na jejich studijní předpoklady a výsledky. Chtěli bychom navštívit zemědělskou školu v Concepciónu a prověřit možnost studia dětí z Puerto Esperanzy. Nakoupíme léky pro potřeby vesnice. Budeme pokračovat v přípravách projektu vodovodu pro vesnici. Jako jeho předstupeň přivezeme dětem 200 malých filtrů na vodu „lifestraw“, které věnuje Rotary Club Praha City. Cestu si hradíme z vlastních prostředků.

Diego

V polovině května jsme dostali kýženou zprávu od Cándida, který se po dlouhých měsících vypravil z Puerto Esperanzy navštívit svoje děti, které dal na studie do hlavního města (Cesi, Diego a Ruth; Edith Sandra studium nedokončila, 10. dubna se jí narodila holčička Rebeca). Nalovil jim ryby, aby si pochutnaly. Hned se také vypravil do internetového centra, aby nám napsal:

„Jsem tak rád, že existuje internet - že s Vámi můžu být v kontaktu. Satelitní anténa na internet v Bahia Negra začala fungovat zkraje roku, ale zase přestal fungovat počítač - nikdo to neumí spravit. V Chaku je všechno v pořádku, nejlepší je, že Colorados prohráli volby a moje strana je teď u moci - všichni s nadějí očekáváme velké změny k lepšímu. Dokonce jsem začal dostávat svůj poslenecký plat - je to celých 200 USD měsíčně! Babička Hermína je zdravá a stále na Vás vzpomíná. ‚Las cravas‘ jsou v pořádku, dáváme jim sůl a přírůstky jsou dobré. Telátka jsou zdravá a pěkně teď v období dešťů nabývala. Darcio má páteř už docela v pořádku, jezdí na ryby. Tani (manžel mé sestry Fany) se po operaci kolene také uzdravuje, už může chodit a dělá nějaké lehčí práce. Přestává pršet, takže máme naplánováno dodělat oplocení v Paratodo začátkem června. Začátkem května jsme měli jako Asociace schůzi s náčelníkem Puerto Esperanza a dohodli jsme se, že nám nechá tuto oplocenou pastvinu za to, že tam pustíme v období kritického sucha nebo povodně i krávy jiných lidí z vesnice. Pastviny kolem vesnice totiž v době sucha strašně vyschnou, ale v Paratodo je to dobré po celý rok. Nicanor a můj tatínek to tam teď byli znova obhlížet. Už se velice těšíme, že zas přijedete, i když nás trápí, že Vás ta cesta bude zase stát strašné peníze.“

Následujícího dne přišla další zpráva:

Cándido a Diego

Zaskočil jsem na internet, abych Vám poslal tuto zprávu. Vracím se právě z pohotovosti, kde leží v bezvědomí můj syn Diego. Poslal jsem ho ráno vyřídit nějaké papíry do centra, jel na motorce a srazila ho nějaká paní v džípu. Má strašně rozbitý obličej a něco s kyčlí a páteří.

Diego měl „štěstí v neštěstí“- zlomenou kyčel mu operovali, operace dopadla dobře; už je doma a do dvou let by prý zas měl hrát jeho milovaný fotbal. Jako indián měl pobyt v nemocnici zdarma, zaplatit si ale musel chirurgický zákrok i veškeré léky (antibiotika, analgetika, anestezi atd), platinu i berle. Náš přítel v Asunciónu dr. Kovařík na naši prosbu okamžitě předal Cándidovi náš finanční příspěvek ve výši cca 6 500 Kč. Pokud by totiž rodiče peníze nesehnali, Diego by nemohl být operován.

Více informací najdete na
www.checomacoco.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012