První roky Podkarpatské Rusi v Československu

Začátkem třicátých let minulého století byly už na území Podkarpatské Rusi patrné první pozitivní výsledky civilizačního rozvoje, který přineslo začlenění do Československé republiky. V historických zemích se o dění v nejvýchodnější části státu vědělo dost málo. K vyrovnání informačního deficitu chtěla přispět „Publikace pro zem Podkarpatská Rus“. Byla vydána v roce 1932 a její obsah tvoří třicet statí autorů, kteří ve své době byli významnými podkarpatoruskými činiteli: sto stran textu doplnily desítky reklam a inzerátů firem působících v tomto regionu. S podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR se tato publikace dočkala reedice, takže je nyní k dispozici i současným badatelům.
Úvodní část představuje metropoli Užhorod. Zde v prvních letech ČSR vyrostlo množství veřejných staveb i obytných domů, s nimiž se někdejší provinční městečko začalo měnit v moderní město. Druhá část publikace, nazvaná Rozvoj Podkarpatské Rusi v letech 1919 až 1932, se zabývá investicemi do dopravní sítě, vodohospodářských a výrobních objektů, informuje o situaci v lesnictví, hospodaření na poloninách, zemědělství, ovocnářství, o vývoji družstevnictví atd. Obsáhlý příspěvek pojednává o sociálně zdravotní péči, kterou poskytoval obyvatelstvu Čs. Červený kříž.
Jedním z nejzávažnějších problémů Podkarpatské Rusi byla po první světové válce vysoká negramotnost, komplikovaná nedostatkem učitelů. Publikace uvádí, že v roce 1932 na tomto území poskytovaly vzdělání téměř výhradně školy základní (národní). Těch bylo celkem 820 – od roku 1919 jich přibylo 344. Nejvíce škol, a to 449, mělo jako vyučovací jazyk ruštinu, 171 češtinu, 113 maďarštinu, 14 němčinu, 11 hebrejštinu atd. Měšťanských škol bylo pouze osmnáct, v roce 1919 sedm. Odborné školství neexistovalo vůbec, a tak Čs. Červený kříž postupně vypravil několik stovek učňů k mistrům do Čech a na Moravu.
-jn-Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad