Fotbalista pedagog

7-8 2008 Knihy česky
obálka čísla

Vzpomínka na užhorodského rodáka Alexu Bokšaye (27. 3. 1911 – 27. 8. 2007) je knižní novinka autora Tomáše Piláta nazvaná Gentleman trávníků a školních tříd

Podstatnou část svého dlouhého života byl Bokšay spojen s Prahou. Na Podkarpatské Rusi se však důkladně připravil jak na své celoživotní povolání – studiem na učitelském ústavu, tak na kratší, ale úspěšnou sportovní dráhu – jako brankář fotbalového týmu SK Rusj Užhorod, za který hrál víc než 10 let a krátce před II. světovou válkou se s ním probojoval až do celostátní ligy. Z Užhorodu získala Bokšaye v roce 1937 jako nástupce legendárního Františka Pláničky SK Slavia Praha. V jejím dresu se stal v září 1938 ústřední postavou finále Středoevropského poháru, v němž Slavia zdolala favorizovaný maďarský Ferenc Város.

Ani během své fotbalové kariéry Bokšay nepřestal učit, tak to ostatně bylo zvykem v dobách, kdy i nejlepší borci se sportu věnovali až po zaměstnání. Bokšayovi žáci (byli mezi nimi pozdější činitelé Petr Pithart, Petr Piťha či Michael Žantovský, lékař Jan Čimický, publicista Karel Tejkal aj.) měli svého kantora rádi, vůbec jim nevadilo, že byl náročný a přísný. K jeho stylu patřilo přímé jednání, spravedlnost i smysl pro humor. U pana učitele Bokšaye se nelhalo, nedonášelo a nešvindlovalo.

Název knížky, kterou vydala Společnost přátel Podkarpatské Rusi je opravdu výstižný.

-jn-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012