Hodnota vlastní kultury

7-8 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Není pochyby, že bohatství, které má každá země, nejsou jenom lidé, ale taky kultura. Ale vlastně, co znamená slovo kultura? Každý to bere jinak, třeba pro mě to je způsob, jak žijeme, jak se chováme, ale taky jak si ceníme naší země. Být pyšný na to, co jsme, odkud pocházíme.

Musela jsem přijet do Česka, abych mohla odhadnout a porozumět výrazu kultura. Myslím si, že Češi musí být pyšni na to, jací jsou, musí být hrdi na svoje architektonické bohatství.

Žiju tady více než 3 roky a za tu dobu jsem měla možnost poznat různá místa, každé má svoje tajemství a každé je kouzelné. Ale rozhodně Praha je jedinečná, je překrásná a oceňuji vaše stavby, ty staré i ty nejmodernější.

A proto už chápu, proč se říká, že Praha je jedno z nejkrásnější míst v Evropě, ale já se odvážím říct, že nejenom v Evropě, ale i na celém světě.

Znám hodně Čechů, kteří se by se chtěli přestěhovat do ciziny, a tomu jsem předtím moc nerozuměla. Podle mě je Česká republika ráj na zemi! Tedˇ už tomu rozumím, každý potřebuje jít někam „do světa“ a vidět, jak se žije v jiné zemi a potom se vrátit domů. Znám taky lidi, kteří žili v cizině (Latinská Amerika) a měli představu, že život v cizině bude jiný. Po několika letech se vrátili, protože odhalili, že to nebylo takové, jak si představovali. Mysleli si, že hezké počasí, moře, palmy a slunko je to, co jim chybělo, aby byli spokojeni. Chtěli bydlet daleko od velkého města. Potom, když viděli, že jim doopravdy nic nechybělo, že štěstí, které hledali, bylo tady, začali si vážit svého domova. Myslím si, že stačí jenom chtít znát svou vlastní zemi, místo cestovaní do ciziny cestovat ve své zemi, poznávat jakákoliv místa a obohatit svou vlastní kulturu.

Osobně musím říct, že se mi stalo něco podobného. Nikdy ve svém životě jsem si necenila toho, co mám ve své vlasti. Musela jsem navštívít Kostariku jako turistka, abych poznala mnoho úžasných míst. Až od té doby, co jsem přišla do Česka, jsem začala obdivovat Kostariku.

Bylo by krásné, kdyby každý z vás mohl prožit to, co já, ale bohužel to tak vždy nebývá. Mnozí z nás nejsou spokojení s tím, co mají. Neuvědomujeme si naše národní bohatství. Ale každá země potřebuje právě to, aby občané věděli, jaká je hodnota vlastní kultury

María Coronado z Kostariky
(3. místo v literární soutěži – kniha + CD
Smetanovo trio)
mortiga@seznam.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012