Znáte Společnost pro vědu a umění?

Společnost pro vědu a umění (SVU) vznikla koncem padesátých let v USA z iniciativy českých a slovenských exilových vědců a umělců, kteří nechtěli ztratit vzájemné kontakty. Cílem bylo udržet kontinuitu mozků v exilu a přestože se zdá spojení vědy a umění jako nelogické, ukázalo se mimořádně šťastným. Během let se společnost rozrostla a založila pobočky i v evropských státech a Austrálii, všude, kde žili aktivní čeští vědci i umělci. Po roce 1989 založila SVU novou pobočku konečně i v Praze. V této organizaci nikdy nedošlo k dělení, takže Češi a Slováci v ní působí stále společně. A nejen to, i vzhledem ke svému mezinárodnímu působení jde o unikátní fenomén, protože žádný jiný národ organizaci podobného typu nevytvořil.
SVU vydává pravidelně Bulletin a odborný časopis Kosmas, publikuje sborníky a knihy. Každoročně pořádá konference (většinou v USA) a jednou za dva roky mezinárodní kongresy (po roce 1989 většinou na půdě některé z českých univerzit).Poslední kongres se konal na Univerzitě v Českých Budějovicích v roce 2006, letos se uskuteční v září poprvé na Slovensku. Hostit jej bude Ružomberská Katolická univerzita. Očekává se opět účast několika stovek vynikajících osobností z celého světa i z domova, předneseno bude v několika sekcích opět stovky hodnotných přednášek a připraven bude i bohatý doprovodný program.
Jaká je ale činnost pražské pobočky SVU? Její předsedkyní je významná překladatelka z ruského jazyka, Doc. PhDr. Alena Morávková. Pražská skupina pořádá pravidelné přednášky českých a zahraničních vědců i setkání s představiteli české kultury a veřejného života, většinou na půdě Akademie věd. Přednášky jsou přístupné veřejnosti a zdarma každý druhý čtvrtek v měsíci vždy od 17 hodin v hlavní budově AVČR, 2. patro v místnostech 205 nebo 206. Po prázdninové odmlce začnou opět v září. Cílem pražské skupiny je rovněž podchytit zájem o spolupráci mladých vědců a umělců. V poslední době také vydala tři zajímavé publikace, například dílo známého exilového bohemisty prof. Ladislava Matějky: „Studie“. Více informací najdete na: www.svu.atlasweb.cz.
SVU Praha také už třetím rokem uděluje své ceny – a to v nádherných prostorách Rytířského sálu Senátu ČR. Jak Alena Morávková uvedla, SVU chce udělováním cen čelit náporu šoubyznysu s jeho pseudohvězdami a vzdát poctu těm, kteří vytvářejí skutečné hodnoty.
Dne 28. května tak byly za rok 2008 odměněni čestnou cenou tyto osobnosti české vědy a umění:
Jaroslava Brychtová (sochařka, sklářka), PhDr. Josef Hrnčíř (dirigent, muzikolog a hudební kritik), Václav Malý (biskup), Luděk Munzar, Bořivoj Navrátil a Jan Tříska (herci), Prof. RNDr.Václav Pačes Dr.Sc (vědec), Prof Mojmír Povolný (vědec), Jana Štroblová (spisovatelka) a Milan Uhde (spisovatel)
Martina FialkováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad