Pomozte vyplavenému krajanskému muzeu v Cedar Rapids!

7-8 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Červnové záplavy v americkém státě Iowa prakticky spláchly České a slovenské muzeum v Cedar Rapids. Budova sice zůstala stát, ale velká voda vyplavila prakticky veškeré sbírky v interiéru. Nyní je muzeu možné pomoci příspěvkem na nově zřízený fond.

Muzeum v Cedar Rapids je naprosto jedinečné. Obsahuje největší sbírku dokumentů a předmětů, souvisejících s přistěhovalectvím z českých zemí a Slovenska do Ameriky. Právě Iowa byla vedle např. Texasu a Ilinois jednou z cílových destinací imigrace ze střední Evropy v posledních dvou stoletích. Součástí muzea je i studovna a knihovna. Povodně, které svým rozsahem připomínají záplavy v Praze v roce 2002, nenávratně zničily část sbírek.

Pomoc muzeu již přislíbily některé vládní i nevládní instituce. Mezi nimi jsou Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Společnost pro vědy a umění, Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů, Radio Praha a další. Podle sdělení ředitele muzea pro rozvoj Jasona Wrighta bude rekonstrukce velmi náročná a muzeum bude vděčné za každý dolar. Finanční dary je možné věnovat pomocí prostřednictvím webových stránek muzea www.ncsml.org pomocí odkazu DONATE NOW

M. Krupička,
4. 7. 2008

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012