Pomožme muzeu!

Je mi moc líto, když čtu o zaplaveném Muzeu v Cedar Rapids a o škodách v malebné české vesničce (spíš to je jen ulice, ale moc hezká). Strávila jsem v Cedar Rapids před několika lety asi dva týdny u příležitosti Konference Společnosti pro vědy a umění. Byla tam moc příjemná přátelská atmosféra, kterou pomohli vytvořit právě čeští a slovenští obyvatelé města. Například dobrovolný muzejní pomocník Karel Opatrný či majitel obchodu s pečivem Jan Rocárek, který konferenci sponzoroval svými vynikajícími výrobky (do Prahy jsem si odvážela jeho obrovskou vánočku, kterou mi s nadšením na konci června pomohly sníst moje děti). Také si vzpomínám na starší paní Boženku s jejím krámkem s tričky s českými nápisy apod., která vyučovala děti češtině a sama si k tomu kreslila pastelkami obrázky. A tak mne teď napadlo, že by mohli lidé z celého světa těmto milým krajanům pomoci tím, že jim něco pošlou. Samozřejmě, že peníze asi v prvé řadě, ale třeba i něco hezkého, co zrovna nepotřebují pro sebe. Paní Božence např. něco do obchůdku, ale hlavně do muzea: obrázky z české historie, kroje, výšivky, malované kraslice, českou keramiku apod.
Vždyť téměř v každé rodině, ať v Čechách, na Moravě či v Texasu, Nebrasce, New Yorku a kdekoli jinde se nacházejí věci připomínající něco „hezkého českého“ co rodina může postrádat a Muzeu v Cedar Rapids by tyto předměty pomohly obnovit ztracené sbírky.
Ale to by spíš chtělo se Muzea zeptat, co by rádo přijalo a event. mu učinit nabídku. Třeba by se k organizaci této pomoci přidaly i české zastupitelské úřady a tento krajanský „web“. A i my z Mezinárodního českého klubu a časopisu Český dialog rádi pomůžeme.
Eva Střížovská25. 6. 2008
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad