Pomožme muzeu!

7-8 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Je mi moc líto, když čtu o zaplaveném Muzeu v Cedar Rapids a o škodách v malebné české vesničce (spíš to je jen ulice, ale moc hezká). Strávila jsem v Cedar Rapids před několika lety asi dva týdny u příležitosti Konference Společnosti pro vědy a umění. Byla tam moc příjemná přátelská atmosféra, kterou pomohli vytvořit právě čeští a slovenští obyvatelé města. Například dobrovolný muzejní pomocník Karel Opatrný či majitel obchodu s pečivem Jan Rocárek, který konferenci sponzoroval svými vynikajícími výrobky (do Prahy jsem si odvážela jeho obrovskou vánočku, kterou mi s nadšením na konci června pomohly sníst moje děti). Také si vzpomínám na starší paní Boženku s jejím krámkem s tričky s českými nápisy apod., která vyučovala děti češtině a sama si k tomu kreslila pastelkami obrázky. A tak mne teď napadlo, že by mohli lidé z celého světa těmto milým krajanům pomoci tím, že jim něco pošlou. Samozřejmě, že peníze asi v prvé řadě, ale třeba i něco hezkého, co zrovna nepotřebují pro sebe. Paní Božence např. něco do obchůdku, ale hlavně do muzea: obrázky z české historie, kroje, výšivky, malované kraslice, českou keramiku apod.

Vždyť téměř v každé rodině, ať v Čechách, na Moravě či v Texasu, Nebrasce, New Yorku a kdekoli jinde se nacházejí věci připomínající něco „hezkého českého“ co rodina může postrádat a Muzeu v Cedar Rapids by tyto předměty pomohly obnovit ztracené sbírky.

Ale to by spíš chtělo se Muzea zeptat, co by rádo přijalo a event. mu učinit nabídku. Třeba by se k organizaci této pomoci přidaly i české zastupitelské úřady a tento krajanský „web“. A i my z Mezinárodního českého klubu a časopisu Český dialog rádi pomůžeme.

Eva Střížovská
25. 6. 2008

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012