ČSÚZ - Československý ústav zahraniční zahajuje nové projekty

Spolupráce s českými školami a školkami v Rakousku a Chorvatsku, které navštěvují děti našich krajanů, zejména jejich vybavení moderní technikou, učebnicemi a knihami, bude jedním z hlavních směrů činnosti ČSÚZ i v příštích dvou letech. Rozhodli to letos v květnu v Praze účastníci valné hromady tohoto nezávislého občanského sdružení.
ČSÚZ, nezávislé občanské sdružení působící zásadně na principu politické, náboženské, rasové a národnostní snášenlivosti, spolupracuje s českými krajany v zahraničí a jejich institucemi, které propagují český jazyk, kulturu a dobré jméno České republiky ve světě, již od konce roku 1928.
„Podpora, kterou ČSÚZ poskytuje krajanům, je účinná zejména pokud je průběžná a systematická,“ zdůraznil na valné hromadě předseda instituce Jaromír Šlápota. Proto ČSÚZ každoročně, podle finančních možností, zasílá technické zařízení, učebnice, knihy a další pomůcky, aby všechny třídy českých škol, které navštěvují děti našich krajanů v Chorvatsku a ve Vídni, byly vybaveny počítači, videotechnikou, speciálními pomůckami pro výtvarnou výchovu a pochopitelně příslušnými učebními programy. Cílem je zajistit dětem našich krajanů i ostatním žákům a studentům těchto škol, možnost studovat za stejných podmínek, jako děti v Česku.
Novým společným projektem ČSÚZ a Univerzity Palackého v Olomouci, je nabídka e-learningové formy studia pro absolventy českých škol v Chorvatsku a ve Vídni. Nabídku prezentovali zástupci univerzity, děkan Filozofické fakulty UP Ivo Barteček, proděkanka Jaroslava Honová a předseda ČSÚZ Jaromír Šlápota v příslušných školách letos v březnu. První studenti je mohou využít od nového školního roku. „Filozofická fakulta v Olomouci věnuje zvýšenou pozornost krajanům, zejména z území někdejšího Rakousko-Uherska a východní části Evropy“, informoval Ivo Barteček. Kromě prezenčního tříletého studia bakalářského a pětiletého magisterského nabízí tato fakulta krajanům, kteří složí přijímací zkoušky a jsou schopni studovat v češtině, studium za stejných podmínek, jaké mají čeští studenti, tedy bez placení školného. Další možností je kombinované studium, kdy student je v kontaktu s fakultou přes počítač a na univerzitu jezdí jen skládat zkoušky. ČSÚZ je připraven v případě potřeby poskytnout zájemcům o některou z nabídnutých forem studia cílenou finanční podporu, tedy jakousi formu stipendia.
Nový impuls
„ČSÚZ dokázal dát v uplynulých deseti letech spolupráci s krajany nový impuls a najít potřebné finanční prostředky,“ mohli konstatovat účastníci letošní valné hromady. Všechny instituce a krajané, kteří propagují český jazyk, kulturu a dobré jméno České republiky ve světě, mohou proto počítat se spoluprací s Československým ústavem zahraničním, pokud o ni projeví zájem, jak vyplývá z programu činnosti této instituce na příští dva roky. A nejsou to jen planá slova. Při uplatňování této filozofie v uplynulých dvou letech ČSÚZ už nejen vybavil 14 tříd v krajanských školách počítači, pomůckami pro výtvarnou výchovu, nechal rekonstruovat a moderně vybavil tělocvičnu školy Komenského ve Vídni, ale pravidelně zasílá knihy, jazykovědné časopisy a výukové programy i na katedry bohemistiky Univerzit v Petrohradu, Kyjevě a Lvově, jejichž studentům, stejně jako žákům škol ve Vídni a Daruvaru poskytuje stipendium na kurzy českého jazyka s vlastivědným a kulturním poznáním České republiky, které pořádá každoročně v červenci v Praze. Klubu T.G. Masaryka v Bulharsku zaslal DVD a CD, pro spolek Sokol Melbourne v Austrálii zakoupil učebnice češtiny a CD, navázal nové kontakty s krajankami v Sýrii, Španělsku, obnovil styky s krajanským spolkem v Belgii. Zkrátka seznam realizovaných projektů byl v uplynulých dvou letech opět o něco delší, než v období předchozím a ČSÚZ si tak udržel svou identitu a naplňuje cíle, které mu v roce 1928 dali do vínku jeho zakladatelé. A nebylo to vždy snadné.
Mnozí účastníci valné hromady si připomněli situaci před šestnácti lety, kdy chybělo málo a instituce, u jejíž kolébky stál v roce 1928 T.G. Masaryk, přestala existovat pro nedostatek finančních prostředků. Naštěstí se postupně a v pravý čas našly osobnosti, které pochopily význam spolupráce s krajany i význam nezávislé instituce, která ji rozvíjí, a zachránili ji. Dvaceti z nich předseda Jaromír Šlápota předal na valné hromadě Děkovný list a stříbrného pamětního lva „za významnou podporu činnosti Československého ústavu zahraničního“. Práci Jaromíra Šlápoty pro Československý ústav zahraniční v uplynulých šestnácti letech pak ocenil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal parlamentní stříbrnou medailí T.G. Masaryk.
ČSÚZ tedy v osmdesátém roce své činnosti má ještě mnoho plánů do budoucnosti. „Jejich současný výčet nemusí být definitivní“, upozorňuje J. Šlápota. „Pokud by některý z členů či příznivců ČSÚZ přišel s námětem na další projekty a zajištění jejich financování, budeme je realizovat“, dodává.
Nové představenstvo ČSÚZ:
- Jaromír Šlápota
- předseda
- PhDr. Libuše Benešová
- místopředsedkyně
- Ing. Vladimír Kubiš, CSc.
- místopředseda
- Ivo Valenta
- místopředseda
- Miroslav Langr
- Ing. Vladimír Musil
- Ing. Jiří Rudolf
Československý ústav zahraniční
Karmelitská 25, 118 31, Praha 1
E-mail: krajane@csuzkrajane.cz
Web: www.csuzkrajane.cz
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad