Stalo se v červnu

7-8 2008 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. června

Bývalý premiér Miloš Zeman bude zřejmě znovu usilovat o prezidentské křeslo. Podmínkou je přímá volba prezidenta a zájem veřejnosti o jeho osobu.

3. června

Mezi českými turisty propukla panika – do Chorvatska se nesmějí dovážet výrobky z mléka a masa. Mnoho Čechů si totiž na dovolenou do této země s sebou stále vozí české potraviny. Než v hotelích se zde totiž ponejvíce ubytovávají v soukromí, kde si sami vaří.

5. června

Nejvyšší soud rozhodl, že justiční vraždy v procesu s Miladou Horákovou z roku 1950 nejsou promlčeny a soud s komunistickou prokurátorkou Ludmilou Brožovou-Polednovou bude pokračovat.

6. června

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, na kterého je vydán mezinárodní zatykač za masivní daňové podvody, řídí své podnikání z Karibiku.

7. června

Lidovecký ministr Cyril Svoboda se soudí s křesťanskou charitou o čtyřpatrový dům v lukrativní části Prahy-Dejvicích. Padesát milionů prý dostal za to, že zemřelé majitelce pomáhal v restitucích.

9. června

Od 30. června je zavřeno pražské Hlavní nádraží. Vlakovou dopravu čekají do začátku září změny a zmatky.

10. června

Pokud kulturní organizace v Praze budou souhlasit s auditem, dostanou od magistrátu granty. Jedná se především o nekomerční divadla.

11. června

Stále více Čechů si myslí, že eutanazie by měla být povolena, a že právem ženy je rozhodnout, zda podstoupí interrupci.

12. června

Americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová přijede do Prahy podepsat smlouvu o stavbě protiraketového radaru.

13. června

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chtěl přijet na návštěvu do Česka s výjimečným darem – tři a půl metru vysokou sochou Jana Palacha. Praha sochu odmítla s odůvodněním, že vznikla ve Francii a tam by měla zůstat.

14. června

Devět dní po operaci kyčelního kloubu se prezident Václav Klaus nechal vyfotografovat. Na jednom snímku stojí opřený o berle, na druhém čte v posteli Financial Times.

15. června

Celých 51% Čechů letos vůbec neplánuje žádnou dovolenou.

16. června

Irské zamítnutí Lisabonské smlouvy vyvolalo v Evropě obavy i kritiku na adresu Unie. Nejrazantnější byl komentář euroskeptika Václava Klause.

17. června

Nejbohatší Čech, podnikatel Petr Kellner, odkoupil podíl v ruské společnosti na těžbu a zpracování zlata a stříbra Polymetal. Dal za něj 12 miliard korun.

18. června

Už jen zcela výjimečně dávají čeští rodiče svým synům jméno Adolf. Nejvíc jich bylo za války – v roce 1941 dostalo jméno vůdce 228 novorozenců.

19. června

Poslanci souhlasí se změnou zákona o poplatcích ve zdravotnictví: ruší se poplatky za novorozence.

20. června

Jeden z nejznámějších českých advokátů Jiří Teryngel je zapleten do daňového podvodu při obchodu s cigaretami. Za 118 milionů korun skončil ve vazbě.

23. června

Češi, kteří byli po II. světové válce odvlečeni do koncentračních táborů na Sibiři, se marně domáhají odškodného. Úředníci na nich často chtějí potvrzení s razítkem, že skutečně byli internováni!

24. června

Kopřivnická Tatra začne znovu vyrábět vládní vůz Tatra 603. Replika symbolu bolševických vládců by měla stát přes 600.000,- Kč. Technicky však bude vůz zcela moderní.

25. června

Poslanec Petr Wolf z ČSSD opustil stranický klub i stranu. Údajně byl vydírán kvůli zneužití dotací z ministerstva životního prostředí.

26. června

Češi nakupují domy v příhraničních oblastech bývalé NDR. Dům tam vyjde o polovinu levněji než v českém pohraničí. Z některých východoněmeckých měst odešla až polovina obyvatel do západních spolkových zemí.

27. června

Premiér Mirek Topolánek odevzdal v Praze čestnou plaketu Nicolasi Wintonovi. Tento Brit zachránil těsně před válkou život několika set židovských dětí a odvezl je z Československa.

28. června

Poslední česká spisovatelka píšící německy zemřela. Lence Reinerové bylo 92 let. Jejími přáteli byli mj. Max Brod, Franz Kafka, Eduard Goldstücker, Jaroslav Foglar a Egon Ervín Kisch.

30. června

Sedm stovek gayů a lesbiček pochodovalo v Brně. První akci homosexuálů u nás hlídaly desítky policistů, přesto je napadla skupina pravicových radikálů. Přímo do průvodu házeli dělobuchy i vajíčka a účastníky Queer Parade mlátili

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012