Stalo se v květnu

7-8 2008 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. května

Brněnská policie zakročila proti Komunistickému svazu mládeže a zabavila na jejo prvomájové manifestaci rudé prapory se srpem a kladivem. Rozpustila také jeho akci – strana je totiž od března zakázaná jako extremistická.

3. května

V Česku je nejméně nezaměstnaných za posledních jedenáct let. – jen 4,7%. Práci nacházejí i lidé starší padesáti let a ženy.

5. května

Tisíce lidí u nás jezdí s autem, přestože nemají řidičský průkaz. Neodradí je ani hrozba vězením.

6. května

Po letech nechutných tahanic o autorská práva na „Rychlé šípy“ je získá podle Foglarovy platné závěti spisovatelova nadace. Jeho synovec Petr tvrdil, že propagátor Junáka nebyl v roce 1996 schopen závěť přečíst a rozumět jí.

7. května

Na nemoci způsobené chronickým pitím alkoholu zemřou v Česku ročně asi čtyři tisíce mužů a dva tisíce žen. Alkoholiků je u nás přes šest set tisíc.

9. května

Kanadské úřady oznámily, že se do země po zrušení víz začínají stěhovat čeští Romové.

12. května

Kardinál Miloslav Vlk (75) byl kvůli celkovému vyčerpání hospitalizován.

10. května

Nejslavnější český letec II. světové války generál František Fajtl má na svém rodném domě v Doníně na Lounsku pamětní desku. Za svého života ji odmítl.

14. května

Prezident Václav Klaus se prý bojí o osudy Benešových dekretů. Přiznal, že sice není právník, ale dotýkají se ho pravomoci Lisabonské smlouvy.

15. května

Rakouští a němečtí policisté se v příhraničních oblastech prokazatelně zaměřují na české řidiče, a proto ministr vnitra Ivan Langer hrozí, že si bude stěžovat na půdě Evropské unie.

16. května

V Česku se prodává kniha „Turnerovy deníky“, která vyzdvihuje bílou rasu a schvaluje vyhlazování ostatních lidí i jadernými zbraněmi. Jsme jediná evropská země, kde kontroverzní kniha smí na pulty.

17. května

Po více než 160 letech se znovu otvírá diskuze o pravosti rukopisů Královédvorského a Zelenohorského. V roce 1886 je označili za podvrh T. G. Masaryk a filolog Jan Gebauer.

18. května

Němci dovezli do Česka 5.530 tun odpadu! V posledních týdnech je kamiony odvážejí zpět za naše hranice.

19. května

Jako „diskonehody“ označují policisté víkendové bouračky, končící v mnoha případech několikanásobnou smrtí. Od půlnoci do rána se totiž vracejí domů z tanečních zábav mladí opilí lidé.

20. května

ODS vyzvala všechny své poslance, aby podpořili zákon o majetkovém vyrovnání s církví. V opozici je skupina kolem Vlastimila Tlustého, který je tvrdým rivalem premiéra Mirka Topolánka.

21. května

V pražské Stromovce se propadla louka. Obrovský kráter vznikl při hloubení tunelu, který má odlehčit automobilové dopravě.

22. května

Česká vláda uznala nezávislost Kosova a schválila podepsání česko-americké smlouvy o umístění radaru. Výhrady měli komunisté, sociální demokrati a prezident V. Klaus.

23. května

Vietnamské gangy skupují po Česku staré nemovitosti a budují v nich velmi výnosné pěstírny marihuany. Prodej falešných značkových bot a textilu se již nevyplácí.

24. května

Policie navrhla obvinit současného komunistického poslance a bývalého bachaře Josefa Vondrušku za surové zacházení s politickými vězni v osmdesátých letech.

26. května

Deník „MF Dnes“ prověřoval bezpečnost ve 12 českých nemocnicích. Reportéři v bílých pláštích se v 11 z nich dostali bez problémů k lůžkům nemocných i jejich dokumentaci. Bezpečné nebyly ani nemocnice Na Homolce a Ústřední vojenská nemocnice v Praze, kde se léčí politici!

27. května

Lidé z Česka využívají silné koruny a jezdí nakupovat potraviny do Německa.

28. května

V Brně byl odhalen čtyřiasedmdesátiletý otrokář: vůdce náboženské sekty (vydávající se za bylinkáře a léčitele) týral a zneužíval k těžké práci pět seniorek. Nabídl jim společnou domácnost a obral je o majetek i důchody.

30. května

„Sdružení dárců krve České republiky“ vyzvalo se členy, aby na protest proti reformám ve zdravotnictví přestali dávat krev. V nezbytných případech ji mají prodávat: jednu dávku za 10.000 Kč!

31. května

Architekt Jan Kaplický má naději, že dostane peníze na výstavbu nové Národní knihovny na pražské Letné. Slíbil mu to předseda ČSSD Jiří Paroubek – jen je potřeba, aby se stal premiérem.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012