Stalo se v březnu

1. března
Neonacistům bylo plzeňským primátorem Pavlem Rodlem povoleno setkání na hlavním náměstí. Chystají se na něj neonacisté také ze Slovenska a Německa.
2. března
Skoro dvě třetiny Čechů a čtyři pětiny Češek jsou přesvědčeny, že v politice je málo žen. Jen jedno (!) procento z 1050 tázaných si myslí, že ženy mohou proniknout i na nejvyšší místa.
3. března
Větrná katastrofa Emma si v západní a střední Evropě vyžádala 14 mrtvých, z toho dva v Česku. Orkán zavinil, že u nás byl bez proudu skoro jeden milion lidí a v lesích jsou na zemi stovky tisíc krychlových metrů dřeva.
4. března
Jedna z mála zelených lokalit v centru Prahy by měla být zastavěna budovou kavárny. Střelecký ostrov, na který vede most od Národního divadla, chrání svými protesty památkáři i vodohospodáři. Kavárna by zničila krásný výhled na Hradčany.
5. března
Na pochodu v Plzni řvali neonacisté mj. „Židé do plynu!“ Lidé prý na to upozorňovali policii, ta to popírá.
6. března
Za milion korun dostal znovuzvolený prezident Václav Klaus pero ze zlata a platiny. Dar je od firmy Koh-i-noor Hartmuth v Českých Budějovicích jenž je tradičním výrobcem podobných výjimečných písátek. V této kolekci je jen deset kusů, výhradně pro prezidenty republiky.
7. března
Jen 38% lidí je přesvědčeno, že bratři Mašínové byli hrdinové. Ostatní tak popírají ocenění, kterým jejich čin ocenil premiér Mirek Topolánek. Více porozumění pro jejich čin mají lidé mladší a vysokoškoláci.
8. března
Dvě zednářské organizace – Veliká lóže České republiky a Velký Orient český se sloučí. Jednání trvalo tři roky. Spojená lóže bude mít asi 500 členů.
10. března
První den po svém znovuzvolení měl prezident Václav Klaus v zámku v Lánech nevítanou návštěvu. Mladý muž, pravděpodobně pod vlivem drog a alkoholu, přelezl plot a dostal se až do ubytovny zaměstnanců. Když mu ochranka nasazovala pouta, zemřel.
11. března
Před šedesáti lety zemřel za velmi nejasných okolností ministr zahraničí Jan Masaryk. Na jeho počest se 10. března konalo vzpomínkové shromáždění a seminář, který zahájil místopředseda Senátu Petr Pithart.
12. března
František Oldřich Kinský podal už 166 ústavních stížností, když neuspěl ve snaze o navrácení rodového šlechtického majetku. Nyní chce, aby jeho případy řešil Evropský soudní dvůr v Lucemburku.
13. března
Na diskotékách už není v módě marihuana a extáze. Nyní je „in“ dražší kokain!
14. března
Ústavní soud zamítl stížnost 57 poslanců ČSSD, kteří požadovali zrušení Ústavu pro studium totalitních režimů. Podle těchto politiků prý měl komunistický režim i své pozitivní stránky!
15. března
Komunistická poslankyně Zuzka Bebarová- Rujbrová navrhla zrušení lustračních zákonů. Ty brání bývalým exponentům KSČ a StB pracovat ve státní správě a proto jsou prý diskriminační.
17. března
V jihozápadním Afghánistánu byl zabit český voják. Stal se obětí sebevražedného atentátníka. Dalšími mrtvými jsou tři Dánové a afghánský tlumočník.
18. března
Mrtvý voják se jmenuje Milan Štěrba. Prezident Klaus prozradil jeho totožnost, když se na hradním webu objevila kondolence jeho rodině. Vzhledem k tomu, že vojáci v zahraničí pracují v hlubokém utajení, je tato indiskrece zarážející.
19. března
Expremiér Stanislav Gross propadl u dvou advokátních zkoušek. Nedařilo se mu u obchodního práva a občanského, rodinného a pracovního práva. Špatný student je však výtečným obchodníkem: z obchodu s akciemi Moravia Energo získal tento rok několik desítek milionů korun.
20. března
Městský správní soud v Praze rozpustil Komunistický svaz mládeže. V jejich programu je totiž mj. „revoluční odstranění kapitalismu a odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků“.
21. března
Američané slíbili Rusům, že budou mít možnost kontrolovat plánovaná vojenská zařízení v Česku a Polsku. Rusové kontrolu svých zařízení Čechům a Polákům nenabídli.
22. března
Radnice Prahy 5 dala výpověď sdružení Projekt Šance, které se stará o sexuálně zneužívané děti a oběti obchodování s lidmi. Budova bývalé školky se má stát mateřským centrem.
23. března
Obecně prospěšná společnost Praha olympijská přestala dostávat peníze od pražského magistrátu. Je totiž jisté, že se nedostaneme do užšího výběru pro pořádání her v roce 2016.
25. března
Armáda nebude informovat o dalších mrtvých nebo zraněných vojácích, kteří jsou na zahraničních misích. Je to důrazné varování pro novináře i politiky.
26. března
Novinář a spisovatel Egon Ervín Kisch by měl mít novou bustu. Na tiskové konferenci k 60. výročí jeho úmrtí to oznámil Klub autorů literatury faktů a pražský magistrát.
27. března
Prezident Václav Klaus oznámil, že nepojede na olympijské hry do Číny. Podle jeho slov to není z politických důvodů, ale kvůli operaci kyčle.
28. března
Za vjezd do centra Prahy se od konce roku 2010 bude platit mýtné. Cena bude dvě až tři euro.
29. března
Váleční veteráni z II. světové války a veteráni z novodobých konfliktů (např. z Kuvajtu) se dostali do sporu kvůli majetku. Starší generace vojáků má strach, že nebude moci důstojně dožít.
31. března
Ministr zahraničí Schwarzenberg doporučí premiérovi Topolánkovi, aby nejel na olympiádu v Číně. Přítomnost politiků prý slouží jen ješitnosti státu a režimu.
Připravila Venda ŠebrlováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad