Voda jako život, živel i mír

Co má ještě větší význam než voda? Setkáváme se s ní i v těch podobách, kdy si ani neuvědomujeme, že je přítomná. Kdyby to nebyla pravda, že voda je život, tak by to byla opotřebovaná fráze. Vody se musíme bát. Její nesmírnost a neohraničitelnost je vždy děsivá. Dokáže cokoliv. Najednou změní krajinu, vše převrátí, poradí si i s tím, co se zdá být tím nejstabilnějším. Živel voda. V mnoha případech, v této podobě není na ní nic krásného. Ale vytvořily ty nesmírné spousty vod svůj řád a organizaci, pokud je to možné, stává se impozantní, byť i v této podobě, hrozivou, ale krásnou. Často se obdivujeme malým splávkům, čůrkům padajícím dolů a říkáme jim vodopád. Teprve v norských rozměrech a pak především na Islandu, jsem pochopil, co to je vodopád. Jako král, nikdo se mu nepostaví. Je báječný a děsivě nádherný. Stojíš, slyšíš jen hukot jako varování i předzvěst, bojíš se špatně šlápnout, ale jsi přimrazen k místu a fascinován. Podoba krásy je tak různodivá a nedefinovatelná.
V horách i těch nejvyšších se, až na výjimky, s vodou jako živlem, jako dynamickým prvkem krajiny, ve formách drobných, až obrovských, pravidelně setkáváme. Jsou samozřejmostí Alp, Karpatské soustavy i velké většiny asijských velikánů. Jejich vlastí, množstvím, nevázaností, nezkažeností je především Norsko. Nejsou to samozřejmě
Řekl jsem, že voda je i mír. U mnohých jezer byste nevěřili, že voda také umí být neomalená a nebezpečná. Klidně se usmívá, nebo je ponurá svými mraky a hlubokým dnem, nebo se otiskuje do tváří stromů svým všeuklidňujícím pohodovým dojmem. Záleží jen na kulisách, které si voda ve svém okolí vybrala. Ona to umí i v našich jihočeských i nejihočeských rybnících, ale chcete-li zapomenout na mizerie, stresy světa a ponořit se do sebe a hledat dobré myšlenky, musíte do země tisíců jezer, do Finska. Někdy vás zde příroda úplně obejme, až máte strach, že vám nezbyde nic jiného, než zbytek života zde bloudit. Tolik obrazů se opakuje, ale mají tak drobné nuance odlišností, že nostalgie krajiny vás plně pohltí. Podobně se chová celý sever.Pokud budete bloudit za krásou, je téměř jisté, že voda vás dobře povede a zůstanete u ní déle než jinde. Budete si lámat hlavu, v čem to vlastně je.
Zdeněk Pokorný
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad