Slovo šéfredaktorky

Švédsko - a možná konec ED?
Vážení čtenáři, chtěla jsem napsat tento sloupek ve Švédsku, kde jsem byla - jako téměř každoročně - na květnovém setkání Čechů ve Skandinávii. Ale nešlo to. Byl totiž tak báječně nabitý program, že jsem stále s někým mluvila nebo zpívala, poslouchala poezii - tentokrát poetický pořad připravil Ota Štorch z čínské poezie 12. století, sledovala přednášku cestovatele Jindry Šípka o Jižní Africe apod. Podrobněji v reportáži na str. 27 + 28.
Takže píši až teď, v neděli na chatě na Slapech. Je tu krásně, stejně jako bylo ve Švédsku. Příroda se probudila. Všechno kvete, roste, ptáci zpívají o překot, motýli, včelky a mouchy poletují, náš chlupatý pes Béďa si pouští s kopečka starý tenisák a pak pro něj běhá. Když si s ním nikdo nehraje, co má dělat, musí si hrát sám...
Mám počítač v rohu malé chatičky. Z levého okénka koukám na borovici a židovskou růži, pnoucí se po verandě, z okna vpravo mohu sledovat jak si ptáci staví hnízdo na vzrostlém dubu. Prostě nádhera! Ťukám do kláves a přitom poslouchám ten ptačí zpěv.
Také jsem měla ve Švédsku přednášku. Letos byla na téma trochu smutné ale i trochu veselé. Koncem tohoto roku přijde konec tištěné verze časopisu Český dialog. Ach, ach, to nemůžete, to nemůžeš, slýchám ze všech světových stran, když sdělím tuto zprávu. A hned následuje: A co tedy budeš dělat?
Je mi blaze, když vidím, že se má práce neminula účinkem, že záměr spojovat prostřednictvím časopisu nás TADY a vás TAM plnil svůj účel. Stovky a snad tisíce dopisů, e-mailů a hlavně příspěvků do časopisu to dokazují. Vždyť Český dialog byl prvním a celou dobu i jediným časopisem, který vedl DIALOG mezi námi. I když vycházely - vycházejí - další časopisy s podobným záměrem, troufám si vyslovit, že OSMNÁCTILETÁ existence Českého dialogu je jev velmi výjimečný a jedinečný. Ale jako všechno a všichni má i on svůj vyměřený čas. Čtenářů ubývá - staří odcházejí do jiné dimenze a mladí příliš nečtou. A také – téměř všichni naši čtenáři nyní často jezdí do staré vlasti a nepotřebují již tolik nové zprávy. A raději ani nemluvím o finanční stránce věci. Jen snad tolik, že na tisk prostě nejsou peníze.
Nicméně, je tu ještě internet. Český dialog zůstane na webové stránce a rozšíří aktuální stránky, přidá obrázky a stane se živějším médiem.
A ta veselejší stránka? No přece budu mít více času na činnost Mezinárodního českého klubu, budu moci věnovat více péče Českému kalendáři a snad konečně dopíši těch několik rozepsaných knížek. Čtenáři v Austrálii např. dobře vědí o čem mluvím, když jsem nebyla schopna za deset let knihu o našincích tam žijících nejen zkompletovat (napsaná už je dávno), ale hledat vydavatele. Stejné je to s mými rukopisy z Texasu, Jižní a Severní Ameriky, Kanady a ráda bych též vydala legrační vyprávění o příhodách party kamarádů, jejich dětí a vozu Praga Lady z roku 1938. Stejně odlehčená bude i knížka s pracovním názvem Moje rodina a zvířena, kam se kromě zmíněného dostala i atmosféra a některé události padesátých a dalších let “totáče”. K smutno-veselým knížkám by také mohla patřit Z deníčku vydavatelky, pokud to všechno stihnu.
Tak vidíte, nudit se určitě nebudu. A také se neuzavírám dobrým nápadům, eventuelně zázraku, že by na redakční konto přistál milion, nejlépe dolarů, já bych mohla zaměstnat nějakou šikovnou sekretářku a redaktorku, abych to všechno nedřela pořád sama s Martinou Fialkovou. Že zadarmo, není snad třeba dlouze vysvětlovat.
A tak se budeme spolu s Martinou snažit vtěsnat do těch zbývajících čtyř dvoučísel co nejvíce zajímavých materiálů, aby se vám to líbilo a abychom všichni na tištěnou osmnáctiletou verzi časopisu Český dialog rádi vzpomínali.
Eva StřížovskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad